آیا کولر های گازی کرونا را نابود می نمایند؟

به گزارش مجله تور مالزی، روزنامه ایران: در روز های اخیر توصیه هایی از سوی بعضی از مسئولان استان های جنوبی کشور منتشر شده مبنی بر اینکه با توجه به رطوبت هوا در شهر های جنوبی و احتمال شیوع ویروس کرونا به جای کولر های آبی از کولر های گازی برای تهویه و خشک نگه داشتن دمای هوای منزل یا محل کار استفاده گردد.

آیا کولر های گازی کرونا را نابود می نمایند؟

همچنین شنیده شده با بستن پنجره ها و خشک نگهداشتن فضای اتاق می توان از خطر مبتلاشدن به ویروس کرونا جلوگیری کرد یا آن را کاهش داد. این در حالی است که تا به امروز چنین فرضیه هایی به لحاظ علمی اثبات نشده و نظر های متفاوتی در این زمینه وجود داشته است. در همین زمینه به سراغ دکتر محمود حسین پور، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس و رئیس مرکز بهداشت استان هرمزگان رفتیم و گفت و گویی را در این زمینه با وی انجام داده ایم که از نظرتان می گذرد:

تا قبل از گرم شدن هوا پیش بینی می شد که با افزایش دمای هوا ویروس کرونا هم ضعیف تر می گردد، اما الان ظاهراً خلاف آن رخ داده؟

با گرم شدن هوا و افزایش موارد ابتلا به کووید19 متأسفانه باید گفت به نظر می آید انتشار ویروس کمتر نشده و هنوز مدرک علمی وجود ندارد که افزایش آمار فقط به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی توسط مردم است یا افزایش سرعت رشد و تکثیر ویروس در گرما و شرجی و رطوبت هوا. اینکه استفاده از کولر های گازی هم واقعاً می تواند باعث افزایش این بیماری گردد نیز هنوز معین نیست و در واقع تا به امروز هیچ سندعلمی که این موضوع را با قطعیت ثابت کند، هنوز به اثبات نرسیده است.

اینکه گفته شده کولر باعث انتقال بیشتر این ویروس می گردد، درست است؟ آیا این ادعا می تواند به لحاظ علمی درست باشد؟

این فرضیه هم که کولر باعث انتقال ویروس می گردد هنوز به اثبات نرسیده، اما گفته شده که این ویروس در جایی که رطوبت و شرجی است ممکن است رشد کند بنابراین اگر این فرضیه درست باشد، کولر می تواند عامل رشد این ویروس در فیلتر های کولر ها باشد، اما بازهم تأکید می کنم این مسأله هم هنوز به لحاظ علمی ثابت نشده است. اما تأکید می کنیم در اتاق و فضا های مسقف که کولر روشن است باید حتماً یک پنجره باز باشد تا هوا جریان داشته باشد بنابراین در ادارات یا داخل ماشین یا در منزل وقتی کولر روشن است حتماً باید یک پنجره برای تهویه و جریان هوا در آن محیط باز باشد یا از پنل تهویه هوا توسط کولر های پنجره ای استفاده کرد.

درباره آخرین شرایط شناسایی بیماران مبتلا به کووید19 در استان با توجه به گرم شدن هوا هم لطفاً توضیحاتی بفرمایید.

موارد جدید شناسایی افراد مبتلا به کرونا در استان افزایش پیدا نموده البته همان طور که قبلاً از طرف همکاران اعلام شده، این افزایش به دلیل این است که بیماریابی های ما در آزمایشگاه ها بالا رفته است و بیشتر مراجعه نمایندگان سرپایی هستند پیش بینی های ما این است که احتمالاً این هفته یا هفته آینده آمار بستری بیماران کرونایی استان با توجه به این بیماریابی ها بالا برود و این نگرانی وجود دارد که آمار این بیماران در استان افزایش پیدا کند.

توصیه شما به مردم استان چیست؟

از مردم می خواهیم که نکات بهداشتی از جمله شستن دست ها، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را مانند گذشته رعایت نمایند و تا حد امکان در خیابان ها تردد نداشته باشند و فکر ننمایند که با گرم شدن هوا ویروس کرونا ضعیف می گردد، زیرا هنوز به اثبات علمی در این مورد نرسیده ایم.

منبع: برترین ها
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1026

به "آیا کولر های گازی کرونا را نابود می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا کولر های گازی کرونا را نابود می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید