احتمال ابتلا به کرونا از طریق مصرف سیگار و قلیان

به گزارش مجله تور مالزی، باشگاه خبرنگاران/ کرونا ویروسی است که از طریق تنفس به افراد دیگر منتقل می شود. بنابراین, افرادی که به صورت جمعی و از قلیان مشترکی استفاده می کنند در صورتی که یکی از آن ها مبتلا به کرونا ویروس باشد احتمال انتقال این ویروس از طریق او به سایر افراد جمع نیز بسیار بالاست. پس, در این روزهای کرونایی, افرادی که از هر نوع ماده مخدری استفاده می کنند باید توجه کنند و به جسم خود اهمیت ویژه ای دهند و فقط قدری تامل کنند و یک تحلیل دقیقی از آن چه که در گوارش و جهت تنفسی افراد مصرف کننده دود در این روزها رخ داده است, داشته باشند.

احتمال ابتلا به کرونا از طریق مصرف سیگار و قلیان

گاهی به مراکز شیمی درمانی سر بزنید. چرا که روی بسیاری از این تخت ها جوانانی خوابیده اند که به علت سرطان معده و روده در حال دریافت داروی شیمی درمانی هستند و من با پرسش از آن ها دریافتم همگی قلیان را به صورت مستمر مصرف می کردند.

کرونا، ویروسی که می تواند باعث عفونت تنفسی شود و مخاطراتی را برای سلامت افراد جامعه به وجود آورد که در این میان، افرادی که مواد دودی، چون سیگار، قلیان و مخدر های مختلف مصرف می کنند بیشتر گرفتار کرونا می شوند. چرا که هر نوع دود به مرور زمان باعث ایجاد تغییراتی در ریه می شود و فرد را مستعد ابتلا به بیماری های عفونی و غیر عفونی می کند. زیرا این افراد در معرض بسیاری از بیماری های تنفسی و عفونی قرار می گیرند.

افرادی که به شکل های مختلفی از دود استفاده می کنند دارای سیستم ایمنی ضعیف تری هستند. زیرا برنامه غذایی آن ها سالم نیست و هنگامی که این افراد، مبتلا به کرونا می شوند به دلیل اختلال های سیستم ایمنی و مسائل تنفسی شان، ابتلا شدنشان به بیماری کرونا هم جدی تر از افراد عادی است.

به همین منظور، اقدام های ضروری جهت پیشگیری از ویروس کرونا، رعایت بهداشت فردی و غربالگری در این افراد باید در دستور کار قرار بگیرد.

رویا نوری, جامعه شناس و پژوهشگر حوزه اعتیاد, در گفت و گو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی خبرنگاران, در رابطه با مستعد ابتلا به کرونا بودن مصرف کنندگان مواد مخدر اظهار کرد: متاسفانه, این روز ها در برخی از کافی شاپ ها و رستوران ها, با هر سطح از خدمات دهی، قلیان، بخش عمده ای از سرویس آن ها محسوب می شود؛ به طوری که هرچه رستوران در مناطق بالای شهر و با ظاهری شیک تر باشد، قلیان های جذاب تری هم ارائه می شود.

وی بیان نمود: همان طور که می دانیم, اگرچه قلیان, آسیب های جدی را برای مصرف کنندگانش به همراه دارد امّا به دلیل کاهش اعتماد اجتماعی در سطح جامعه؛ رفتار نسل جوان در برابر پیام های هشداردهنده در خصوص مصرف قلیان کاملا تدافعی است.

این پژوهشگر اعتیاد گفت: حاصل ناکارآمدی در کسب اعتماد افراد, چیزی جز آسیب روحی و جسمانی و اجتماعی برای نوجوانان و جوان نبوده و نخواهد بود.

مدتی پیش بود که مسئول کمیته پژوهش کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز درمان اعتیاد کشور هم در این خصوص, شرح داد: مصرف انواع و اقسام مواد اعتیاد آور, نه تنها باعث درمان بیماری ها از جمله بیماری های ویروسی نمی شود بلکه سیستم ایمنی و دفاعی بدن را تخریب می کند که الکل و کوکایین, جزو آن دسته از موادی هستند که به سرعت بسیار بالایی سیستم ایمنی بدن را تهدید می کنند.

منبع: همگردی
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1258

به "احتمال ابتلا به کرونا از طریق مصرف سیگار و قلیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال ابتلا به کرونا از طریق مصرف سیگار و قلیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید