تحلیلگر عراقی: واشنگتن به دنبال تشکیل کابینه آمریکایی در عراق است

به گزارش مجله تور مالزی، تحلیلگر عراقی هشدار داد مأمور کنونی تشکیل کابینه و رئیس جمهور عراق با آمریکا همکاری دارند تا کابینه آمریکایی در عراق تشکیل دهند.

تحلیلگر عراقی: واشنگتن به دنبال تشکیل کابینه آمریکایی در عراق است

به گزارش گروه بین الملل مجله تور مالزی، سعد الکعبی تحلیلگر سیاسی مسائل عراق از توطئه جدید ایالات متحده آمریکا علیه این کشور اطلاع داد.

الکعبی به پایگاه خبری المعلومه گفت: آمریکا از روز نخست مأمور به تشکیل کابینه شدن [عدنان] الزرفی، شروط خود را برای حمایت از این کابینه اظهار داشت.

وی تأکید کرد که آمریکا با این اظهارات، طرح های خود و طرح کابینه جدید را نیز فاش کرد.

این تحلیلگر بر این باور است که بیشتر فراکسیون های سیاسی عراق به ویژه فراکسیون های شیعه، خواهان برکناری برهم صالح از سِمت رئیس جمهوری هستند.

الکعبی علت این خواسته فراکسیون های عراق را نقش برهم صالح در معرفی الزرفی دانست چرا که فراکسیونهای عراقی الزرفی را شخصیتی آمریکایی می دانند.

به گفته وی، الزرفی در کوشش است که طرح آمریکا برای باقی ماندن در عراق را اجرایی کند و با مانع تراشی بر سر راه انتخابات زودهنگام، اجازه برگزاری این انتخابات را ندهد.

این تحلیلگر در عین حال گفت که بسیاری از فراکسیون ها به ویژه [فراکسیون های] کُرد و اهل تسنن خواهان برگزاری انتخابات نیستند و موافقت آنان با عنصر آمریکایی، مشروط به لغو انتخابات زودهنگام و باقی ماندن نیروهای آمریکای در داخل عراق است.

در همین ارتباط، اخیر فراکسیونهای شیعه عراق، نشستی برای آنالیز فرایند تشکیل کابینه این کشور برگزار کردند.

مختار الموسوی از نمایندگان ائتلاف الفتح گفت که این فراکسیونها بر سر نامزدی سه شخصیت برای تصدی نخست وزیری، به توافق رسیده اند و روسای دانشگاه های بغداد، کوفه و کربلا نامزدهای نخست وزیری عراق هستند.

این نماینده عراقی می گوید، نامزدی این شخصیتها نشان می دهد که عراق به حل بحران نخست وزیری و کنار گذاشتن عدنان الزرفی از مأموریت تشکیل کابینه نزدیک شده است.

الزرفی از زمان مکلف شدن طبق قانون 30 روز مهلت دارد کابینه پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کند که با وجود مخالفت گروه های اصلی شیعی که اکثریت را در مجلس تشکیل می دهند موفقیت الزرفی بعید به نظر می رسد.

وی در حال حاضر نماینده مجلس عراق و دبیرکل حزب حرکه الوفاء العراقیه است که دارای 8 کرسی در شورای استانداری نجف و دو کرسی در مجلس عراق است.

گفته می گردد الزرفی در سال 2004 از سوی سوی پل برمر حاکم آمریکایی عراق برای استانداری نجف انتخاب شد و در همان زمان به مبارزه با کلیه گروه های مسلح در این استان و خلع سلاح آنها متعهد شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 856

به "تحلیلگر عراقی: واشنگتن به دنبال تشکیل کابینه آمریکایی در عراق است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیلگر عراقی: واشنگتن به دنبال تشکیل کابینه آمریکایی در عراق است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید