تحلیل یورونیوز از سقوط امروز بورس تهران

به گزارش مجله تور مالزی، خبرنگاران: یورونیوز در گزارشی به تحلیل نوسانات امروز بورس تهران پرداخت.

تحلیل یورونیوز از سقوط امروز بورس تهران

به گزارش مجله تور مالزی این سایت نوشت: سقوط دوباره شاخص کل بورس تهران از یک سو چشم انداز بازار سهام تهران را برای بسیاری تیره و تار و از سوی دیگر بعضی سهامداران را نگران متحمل شدن زیان سنگین نموده است.

شاخص کل بورس تهران در 10 روز گذشته نزدیک 308 هزار واحد، معادل 15 درصد سقوط نموده و افت این شاخص طی مرداد ماه نیز به حدود 144 هزار واحد، معادل 7.5 درصد رسیده است.

آیا این به معنای زیان متوسط 15 درصدی سهامداران در 10 روز گذشته و 7.5 درصدی آنها در ماه گذشته است؟ گذشته از این این میزان کاهش شاخص کل بورس تهران واقعا نگران کننده است؟

شاخص کل بورس تهران، شاخص قیمت است و تنها نمایانگر فرایند عمومی قیمت شرکت های عضو بورس تهران بر پایه میزان سهام منتشر شده آنهاست. این شاخص بر پایه وزن دهی متفاوت شرکت بورس به شرکت ها محاسبه می گردد، لذا میزان رشد آن نه نشان دهنده بازده سرمایه گذاری در بورس تهران است و نه بازده متوسط خرید سهام را نشان می دهد بلکه تنها افزایش وزنی قیمت سهام شرکت ها را در جریان معاملات بازار سهام نشان می دهد.

اما تغییرات شاخص قیمت و بازده نقدی یا همان شاخص درآمد کل، نشانگر بازده کل بورس تهران است و همزمان از تغییرات قیمت سهام و سود نقدی پرداختی شرکت ها، متأثر می گردد.

افت این شاخص در مرداد ماه حدود 4.5 درصد بوده و طی 10 روز گذشته نیز نزدیک به 13 درصد بوده است. بنابراین افت بازده بورس تهران پایین تر از میزان سقوط شاخص کل آن بوده است.

شاخص کل بورس تهران از 22 اردیبهشت ماه گذشته و زمانی که این شاخص یک میلیون و 47 هزار واحد بود، طی چهار روز کاری 79 هزار و 880 واحد معادل 7.6 درصد کاهش یافت.

اواسط اسفندماه گذشته نیز شاخص در جریان پنج روز کاری 60 هزار 762 واحد معادل 10.9 درصد تنزل کرد. پیش از آن هم در نیمه دی ماه شاخص کل 30 هزارو 292 واحد نزدیک به 7.9 درصد پایین آمده بود. هفته سوم مهرماه پیش نیز این شاخص 24 هزار و 799 واحد معادل 7.6 درصد کاهش یافته بود.

بنابراین طی 10 ماه گذشته به فاصله هر دو تا سه ماه یک بار، شاخص کل بورس تهران شاهد یک تعدیل معنادار یا به اصطلاح کارشناسان بازار سرمایه، اصلاح قیمت ها بوده است. لذا هنوز برای صدور حکم قطعی خاتمه دوران خوش سرمایه گذاری در بورس تهران آن هم پس از رخداد یک دوره کوتاه مدت افت شاخص کل بسیار زود است و برای نتیجه گیری قطعی در این باره باید منتظر معین شدن سطح تاثیرگذاری عوامل بنیادین و سیاست گذاری های میان مدت دولت و سازمان بورس و اوراق بهادار ایران بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1121

به "تحلیل یورونیوز از سقوط امروز بورس تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل یورونیوز از سقوط امروز بورس تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید