تغییر ناگهانی تسهیلات ودیعه مسکن به نفع مستاجران!

به گزارش مجله تور مالزی، به گزارش خبرنگاران، قرار بود بانک مرکزی شنبه 11 مرداد جزئیات جدید وام ودیعه مسکن (مربحه خررید کالا و خدمات) را اعلام کند. این اتفاق هنوز رخ نداد اما حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام نمود، وام ودیعه مسکن با شرایط جدید در اختیار مستاجران قرار می گیرد.

تغییر ناگهانی تسهیلات ودیعه مسکن به نفع مستاجران!

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هم گفته یکی از پیشنهادات وزارت راه و شهرسازی به بانک مرکزی، پرداخت اصل و سود تسهیلات به مستاجر است.

پیش از این قرار بود اصل وام به صاحب خانه داده گردد. و مستاجر فقط اقساط آن را به صورت یک ساله پرداخت کند. رئیس کل بانک مرکزی و معاون وزیر راه و شهرسازی هر دو در گفت وگوهای تازه خود گفته اند در طرح پیشنهادی جدید، اقساط وام 50 میلیون تومانی ودیعه مسکن از 12 ماه به 30ماه(دوسال ونیم) افزایش پیدا می نماید.

با این کار ممکن است نرخ سود تغییر پیدا کند و از 13درصد قبل به 18درصد برسد. بسیاری از مستاجران این نگرانی را مطرح می نمایند که آنها با وجود این وام کمکی، خانه ای را اجاره می نمایند ولی اگر قرار باشد بعد از یک سال، کل مبلغ وام به بانک بازگردانده گردد آنها برای اجاره جدید در سال بعد از آن مشکل خواهند داشت.

همچنین با توجه به افزایش هزینه زندگی، قطعا مستاجران نمی توانند در طول یک سال، هم اجاره بپردازند، هم قسط سود وام را بدهند و هم بتوانند برای اجاره سال بعد پولی را پس انداز نمایند.

محمودزاده درباره این موضوع گفته برای برطرف نگرانی مستاجران، کوشش این است که طرح پرداخت وام اجاره حداقل به مدت سه سال اجرا گردد یعنی مستاجر تا سه سال بتواند از این وام برای اجاره استفاده کند.

به گفته محمودزاده در حال حاضر وام ودیعه مسکن به آن دسته از مستاجران پرداخت می گردد که تاریخ امضای اجاره نامه شان بعد از چهار مرداد باشد. با این حساب بسیاری از مستاجران با وجود دارا بودن شرایطی که پیش تر اعلام شده بود، از شمول دریافت این وام خارج خواهند شد.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی هم روز گذشته اظهار داشت، مبالغ وام مستاجران که براساس طبقه بندی شهرها 15، 30 و 50 میلیون تومان است به دو روش پرداخت می گردد؛ دو روش اول، گیرندگان وام یعنی مستاجران می توانند تسهیلات را یک ساله دریافت نمایند و صرفا سود ان را ماهیانه بپردازند و در خاتمه سال، اصل پول را به بانک برگردانند.

در روش دوم، متقاضیان می توانند وام را سه ساله دریافت نمایند و در مدت 36 ماه اصل و فرع آن را به بانک بپردازند. همتی همچنین تاکید نموده در این وام، صاحب خانه نقشی نخواهد داشت و کسی که وام را دریافت می نماید یعنی مستاجر با بانک عامل طرف خواهد بود تا بتواند به تصمیم خود از وام دریافتی استفاده کند.

آمارها می گویند 2،2 میلیون درخواست برای دریافت تسهیلات مستاجران ثبت شده و 19 بانک و موسسه اعتباری آمادگی دارند از 20مردادماه به یک میلیون تقاضا پاسخ دهند.

منبع: روزنامه هفت صبح

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1002

به "تغییر ناگهانی تسهیلات ودیعه مسکن به نفع مستاجران!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر ناگهانی تسهیلات ودیعه مسکن به نفع مستاجران!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید