جزئیات تسهیلات دولت به مشاغل آسیب دیده از کرونا ، شروط مهم، سود وام و مهلت بازپرداخت

به گزارش مجله تور مالزی، رئیس کل بانک مرکزی در جمع مدیران عامل بانک ها و مؤسسات اعتباری، بر مشارکت فعال بانک ها در اجرای طرح ارائه تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا تاکید نمود.

جزئیات تسهیلات دولت به مشاغل آسیب دیده از کرونا ، شروط مهم، سود وام و مهلت بازپرداخت

به گزارش مجله تور مالزی مهر به نقل از بانک مرکزی نوشت: عبدالناصر همتی صبح امروز شنبه نهم فروردین در ملاقات با مدیران عامل بانک ها، به تشریح ساز و کار اجرایی مصوبه ستاد اقتصادی دولت در خصوص اعطای 750 هزار میلیارد ریال تسهیلات با نرخ 12 درصد به واحدها و کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا پرداخت.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه مشاغل مشمول این مصوبه در ستاد اقتصادی دولت و با همکاری نظام بانکی معین و دستورالعمل مربوط به شبکه بانکی ابلاغ خواهد شد، اضافه کرد: طبق مصوبه ستاد اقتصادی دولت، این تسهیلات به واحدهای آسیب دیده که اشتغال خود را حفظ نموده اند، پرداخت خواهد شد.

همتی گفت: بازپرداخت اقساط این تسهیلات، دو ساله است و برای شروع بازپرداخت اقساط، تنفس چند ماهه در نظر گرفته خواهد شد.

وی تاکید نمود: نرخ سود 12 درصدی این تسهیلات منطقی و بر اساس آنالیز های کارشناسی است و هر نرخی کمتر از این، با توجه به بار اقتصادی آن برای نظام بانکی امکان پذیر نیست.

همتی اضافه کرد: نرخ بهره حقیقی در کشورمان حتی در حد 18 درصد نرخ سود اسمی بانک ها و با توجه به نرخ تورم سالانه منفی است و قطعاً با نرخ 12 درصد نرخ بهره حقیقی بسیار منفی تر خواهد بود و لذا یاری مناسبی به مشاغل آسیب دیده است.

مدیران عامل بانک ها نیز ضمن ارائه پیشنهادات و نظرات خود در این خصوص بر حمایت حداکثری بانک ها از این طرح تاکید و اعلام کردند: نظام بانکی کشور تمام توان خود را برای پشتیبانی از اقشار آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا به کار خواهند گرفت.

  • تسهیلات به واحدهایی داده می گردد که کارگران را اخراج ننموده باشند

همتی همچنین در حاشیه جلسه با مدیران عامل بانک ها در جمع مجله تور مالزی با اعلام خبر اختصاص 750 هزار میلیارد ریال به واحدهای آسیب دیده گفت: این تسهیلات به واحدهایی اعطا می گردد که کارگران خود را اخراج ننموده باشند.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: در جلسه ستاد اقتصادی دولت بحث های مفصلی در خصوص یاری به کسب و کارهایی که آسیب دیده اند شد و برای جلوگیری از بیکاری نیروی کار، قرار شد تسهیلات ارزان قیمت از طرف سیستم بانکی به این فعالیت ها اختصاص یابد.

وی گفت: در جلسه با مدیران عامل بانک ها، به اتفاق، بانک های کشور حمایت خودشان را از این اقدام اعلام کردند و همه معتقدیم که با اینکه بانک ها خود دچار مشکل هستند و گرفتاری های خاص خود را دارند، اما اعلام آمادگی کردند که در این مقطع تاریخی به فعالیت های اقتصادی یاری نمایند.

همتی اضافه کرد: در این جلسه نحوه اقدام بخش هایی مشخص و قرار شد در جلسه فردا جزئیات معین و سهم بانک ها معین گردد.

وی ادامه داد: بخشی از این یاری را بانک مرکزی متقبل خواهد شد و سهم بانک های دیگر هم معین شده که این امر باعث خواهد شد نرخ سود در حد 12 درصد باشد که نرخ مناسبی است، زیرا نرخ بهره حقیقی منفی است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: امیدواریم با همکاری بخش صنعت و معدن و رفاه و گردشگری گیرندگان این تسهیلات معین شوند.

وی اضافه کرد: این تسهیلات دو ساله خواهد بود و اقساط آن بعد از چند ماه استراحت از مهر شروع خواهد شد.

  • جزئیات وام برای بخش های اقتصادی آسیب دیده از کرونا
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 876

به "جزئیات تسهیلات دولت به مشاغل آسیب دیده از کرونا ، شروط مهم، سود وام و مهلت بازپرداخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات تسهیلات دولت به مشاغل آسیب دیده از کرونا ، شروط مهم، سود وام و مهلت بازپرداخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید