خبرنگاران حدود 30 درصد افراد جامعه کبد چرب دارند

به گزارش مجله تور مالزی، تهران - خبرنگاران- حدود 30 درصد افراد جامعه مبتلا به کبد چرب هستند در حالی که این بیماری قابل پیشگیری است و با اصلاح سبک زندگی، تغذیه مناسب و فعالیت بدنی می توان تا حدود زیادی از ابتلا به آن جلوگیری کرد.

خبرنگاران حدود 30 درصد افراد جامعه کبد چرب دارند

علیرضا هاشمی عضو انجمن گوارش و کبد ایران روز یکشنبه اضافه نمود: تغذیه نامناسب، استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها، استرس، اضطراب و افسردگی موجب به هم خوردگی میکروبایوتای روده ای می شود که عاملی مهم در تشدید بیماری های عصبی خواهد شد و بسیاری از عملکردهای فیزیولوژی بدن توسط میکروبیوتاها کنترل می شود و علاوه بر دستگاه گوارش این میکروارگانیسم ها می توانند بر عملکرد مغز و سیستم عصبی مرکزی اثر بگذارد.

وی گفت: درباره تاثیر میکروب های طبیعی روده بر ایجاد برخی از بیماری های مغزی گفت: میکروارگانیسم هایی که به صورت هم زیست در دستگاه گوارش و عمدتاً در روده انسان زندگی می کنند میکروبیوتای رودهای نامگذاری شده اند که عمدتاً تعداد آنها به ده ها تریلیون می رسد و هزار نوع باکتری را شامل می شود.

هاشمی ادامه داد: بسیاری از عملکردهای فیزیولوژی بدن توسط میکروبیوتاها کنترل می شود و علاوه بر دستگاه گوارش این میکروارگانیسم ها می توانند بر عملکرد مغز و سیستم عصبی مرکزی اثر بگذارد.

هاشمی شرح داد: میکروبیوتای روده ای علاوه بر اینکه در دستگاه گوارش تاثیر می گذارد عامل تاثیرگذاری بر تغییر رفتار، خلق و خوی افراد نیز است و حتی از پیشرفت بیماری های عصبی مانند ام اس، اوتیسم آلزایمر و پارکینسون پیشگیری می کند به صورتی که از طریق سیستم عصبی روده ای و تحریک سیستم ایمنی سبب تولید مواد واسطه ای می شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از بیشترین دلایل مراجعات مردم به پزشکان به دلیل مسائل گوارشی از جمله سوء هاضمه و رفلاکس اسیدی معده به مری است، گفت: یبوست، اسهال حاد، مسائل کبدی از جمله هپاتیت بی و سی و هپاتیت خود ایمن همچنین کبدچرب از دیگر مسائل شایع گوارشی در کشور محسوب می شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1008

به "خبرنگاران حدود 30 درصد افراد جامعه کبد چرب دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حدود 30 درصد افراد جامعه کبد چرب دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید