مالیات 400 تومانی بر سیگار، خوب یا بد!؟

به گزارش مجله تور مالزی، در حالیکه رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت اخیرا خواهان افزایش مالیات بر سیگار در بودجه سال 1399 شده و از درآمد 24 هزار میلیارد تومانی در اثر وضع مالیات 400 تومانی بر هر نخ سیگار خبر داده، رئیس انجمن تولیدکنندگان محصولات دخانی معتقد است این مالیات سهم 20 درصدی سیگار قاچاق در بازار را به شدت افزایش خواهد داد.

مالیات 400 تومانی بر سیگار، خوب یا بد!؟

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران، اخیرا علیرضا رئیسی - معاون وزارت بهداشت - اعلام نموده بود که 20 هزار میلیارد تومان از درآمد ناشی از افزایش نرخ بنزین می توانست از افزایش 10 درصدی مالیات بر سیگار تامین گردد.

به گفته وی،با توجه به اینکه افزایش قیمت بنزین 1000 تومانی به 3000 تومان، سالانه 30 هزار میلیارد تومان درآمدزایی دارد، مالیات بر سیگار به تنهایی می توانست سالانه 20 هزار میلیارد تومان درآمد به دنبال داشته باشد، اما مافیای سیگار اجازه این کار را نداد.

اما چند روز بعد محمدرضا تاجدار - رئیس انجمن فراوریکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی - با رد این صحبت های معاون وزیر بهداشت، ارائه بعضی آمار و ارقام این چنینی از سوی وزارت بهداشت و دیگر سازمان ها و نهادهای مبارزه با مصرف دخانیات را غیرواقعی و بدون پشتوانه کارشناسی توصیف کرد که این صحبت ها مجددا با واکنش بهزاد ولی زاده - رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت - روبه رو شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مالیات بر خرده فروشی محصولات دخانی 20 درصد است و اینکه این عدد باید به 75 درصد قیمت خرده فروشی محصولات دخانی برسد تا شکل استاندارد جهانی به خود بگیرد، گفت: در صورتی که بر هر نخ سیگار 200 تومان مالیات وضع گردد، به ازای هر پاکت، 4000 تومان ایجاد درآمد به وسیله مالیات خواهد نمود که در نهایت با توجه به حجم فراوری هر نخ سیگار در کشور درآمد 11هزار میلیاردی به ارمغان خواهد آورد. در نظر بگیرید که همین میزان مالیات اگر به 400 تومان برسد، درآمد 24 هزار میلیاردی به دنبال خواهد داشت که البته این رقم تنها شامل حال سیگار می گردد و این ارقام ذکر شده جدای از مالیات بر توتون و تنباکو است.

در این رابطه رئیس انجمن فراوریکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: به نظر می رسد اطلاعات جدیدی که از سوی ریاست دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، منتشر شده در راستای اصلاح مصاحبه قبلی معاونت محترم وزیر بهداشت صورت گرفته است؛ چراکه در مصاحبه جدید گفته شده در صورت وضع مالیات 200 تومانی و 400 تومانی به هر نخ سیگار سالانه به ترتیب 11 و 24 هزار میلیارد تومان برای کشور عایدات خواهد داشت.

وی اضافه نمود: با این وجود در این استدلال جدید یک نقطه تورمی وحشتناک نهفته است که منجر به تقویت سرمایه گذاری های کلانی می گردد که تاکنون در کشورهای همسایه و بعضی اقلیم های خودمختار برای تامین قاچاق سیگار مورد احتیاج کشور ما در بخش فراوری محصولات دخانی صورت گرفته است.

به گفته تاجدار، در صورت وضع مالیات 400 تومانی برای هر نخ سیگار، قیمت خرده فروشی یک پاکت سیگار در گرید A به 18 هزار تومان خواهد رسید که در پی آن ممکن است سهم سیگار قاچاق که در حال حاضر 20 درصد از بازار است، افزایش چشمگیری پیدا کند.

وی با بیان اینکه آمار مصرف سالانه 44 میلیارد نخ و فراوری 55 میلیارد نخ سیگار که از سوی ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت ارائه شده، با گزارشات ارائه شده از سوی مرکز آمار و مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور مغایرت دارد، خواهان ارائه مستنداتی درباره آمار و ارقام ارائه شده مبنی بر خسارت 30 هزار میلیارد تومانی به سلامت و 110 هزار میلیارد تومانی به بدنه دولت در اثر مصرف محصولات دخانی شد.

به گزارش خبرنگاران، ولی زاده در جدیدترین مصاحبه خود با بیان اینکه بعضی افراد و انجمن ها با بزرگنمایی در میزان تقاضای سیگار در کشور به دنبال توسعه صنعت خود هستند، مصرف سالانه سیگار در کشور را 44 میلیارد نخ عنوان نموده و گفته بود که مصرف محصولات دخانی سالانه 110 هزار میلیارد تومان ضرر به بدنه دولت وارد می نماید که 30 هزار میلیارد آن متوجه بخش سلامت کشور است.

این در حالی است که مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در گزارشات ماهانه خود مصرف سالانه سیگار را 65 میلیارد نخ در کشور عنوان نموده است.

تاجدار در سرانجام گفت: سیاست های وزارت بهداشت در راستای ایجاد محدودیت فراوری و واردات قانونی تنباکوی معسل باعث شده بخش قابل توجهی از احتیاج بازار از مبادی غیررسمی و به صورت قاچاق یا به وسیله فراوریات جعلی تامین گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 603

به "مالیات 400 تومانی بر سیگار، خوب یا بد!؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات 400 تومانی بر سیگار، خوب یا بد!؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید