نگرانی جدید امنیت سایبری؛ نظارت جمعی با اینترنت اشیاء

به گزارش مجله تور مالزی، کارشناسان معتقدند روزبه روز به دنیا متصل به شبکه نزدیک تر می شویم؛ دنیای که در آن، دستگاه ها حجم عظیمی از داده های شخصی کاربران را فراوری و جمع آوری می نمایند و دولت ها می توانند از آن ها برای نظارت جمعی بهره ببرند.

نگرانی جدید امنیت سایبری؛ نظارت جمعی با اینترنت اشیاء

به گزارش خبرنگاران، کارشناسان معتقدند در سال های آتی نیز مزایا و منافع اینترنت بر مخاطرات ناشی از آن پیشی می گیرند، اما تهدیدات سایبری نیز در حال افزایش هستند. درنتیجه، افتا، مهم ترین چالش در دهه آینده خواهد بود. از این رو، برخی کشورها به دنبال کاهش آزادی های آنلاین و محدودسازی اتصال پذیری دنیای برای تأمین امنیت ملی خواهند بود.

گزارش دنیای اینترنت در سال 2017 که توسط جامعه اینترنت (ISOC) منتشر شده، نتیجه یک پروژه پژوهشی 18 ماهه است که با هدف پیش بینی عوامل تأثیرگذار بر تحولات اینترنت و تأثیر چنین تغییراتی در پنج تا هفت سال آینده اجرا شده است. این سازمان برای دستیابی به توافق نظر در مورد اینترنت، از 3000 عضو، کارشناس و شرکت در 160 کشور مختلف نظرسنجی نموده است.

نتایج نظرسنجی درباره اینترنت و تأثیر آن بر آینده انسان، نشان داد که وقوع حملات فاجعه بار سایبری در سراسر دنیا، پیدایش نظارت جمعی مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) توسط کشورها و رمزگذاری ضعیف، چند مورد از مهمترین نگرانی های حوزه امنیت و حریم خصوصی هستند.

بر اساس این پژوهش، ذی نفعان در سراسر دنیا معتقد هستند در سال های آتی نیز مزایا و منافع اینترنت بر مخاطرات ناشی از آن پیشی می گیرند، زندگی انسان ها را به وسیله ارائه خدمات حیاتی به شیوه ای مؤثر تغییر می دهد و صنایع مختلف را متحول می سازد؛ اما آن ها فکر می نمایند تهدیدات نیز در حال افزایش هستند؛ به ویژه این که کسب وکارها با تکیه بر منابع به هم پیوسته و روزافزون داده ها، بردارهای حمله جدیدی ایجاد می نمایند.

در این گزارش تأکید شده است که امنیت فضای تبادل اطلاعات، مهم ترین چالش در دهه آینده خواهد بود. امروزه، سطح واکنش به حملات اصلاً کافی نیست و هزینه ها نیز در حال افزایش هستند. به علاوه با توجه به شرایط سال های اخیر، تصور شیوع حملات سایبری و از کار افتادن اقتصاد سراسر دنیا دور از ذهن نیست.

هم چنین ISOC پیش بینی شده است شمار اقدامات مخرب مبتنی بر جنگ سایبری و کمپین های آنلاین انتشار اطلاعات نادرست افزایش می یابد تا کشورها و اقتصاد آن ها بی ثبات گردد. با این حال، این سازمان معتقد است این فعالیت ها نه تنها توسط دولت ها، بلکه توسط نیروهای به کارگرفته شده از سوی آن ها و حتی جریانات مستقل سیاسی یا فعالان خصوصی نیز صورت می پذیرند.

طبق اطلاعات سایت افتا، رشد اینترنت به نحوه واکنش جامعه امنیت به حملات گسترده بستگی دارد. با توجه به گستردگی مخاطرات اینترنت، برخی کشورها به دنبال کاهش آزادی های آنلاین و محدودسازی اتصال پذیری دنیای برای تأمین امنیت ملی خواهند بود. درنتیجه، شاهد پیدایش محیط های محدودنماینده، تکه تکه شدن اینترنت و تضعیف یا منع فناوری های رمزگذاری خواهیم بود. علاوه بر این، بیش تر شرکت نمایندگان در پژوهش ISOC معتقدند در آینده، مقررات دولت مداخله جویانه تر و محدودنماینده تر از مقررات فعلی خواهند بود.

در این گزارش، برای پیشگیری از بروز چنین سناریوهایی، به کارگیری مدل های جدیدی برای مسئولیت پذیری، انگیزه بخشی و پاسخگویی توصیه می گردد تا آمادگی افتا، افزایش و آسیب پذیری ها کاهش یابند و در عین حال، امنیت کاربران نهایی نیز تضمین گردد. طبق گزارش ISOC، ذی نفعان مختلف در سراسر دنیا برای مقابله با این تهدیدات، باید به جای فعالیت های پراکنده و یکجانبه، با یکدیگر همکاری نمایند.

لئونارد کلاینراک، دانشمند مشهور رایانه که به عنوان یکی از پدران اینترنت شناخته می گردد، گفته است: فکر می کنم معماری اینترنت باید کلاً تغییر یابد و دوست دارم کوشش بیش تری در جهت اعمال تغییرات نوآورانه در معماری اینترنت صورت بگیرد.

اما حتی با چنین تغییراتی نیز امنیت لبه اینترنت، جایی که دستگاه های متصل به IoT در آن قرار دارند، تأمین نمی گردد. به گفته کلاینراک، این لبه حفاظت نشده یا همان دستگاه های دارای دوربین و میکروفون یک شرکت کوچک که معمولاً به شیوه ای حفاظت نشده و ناامن به اینترنت دسترسی دارند، همان جایی است که نفوذ از آن صورت می گیرد.

از این رو، جای تعجب ندارد که ISOC بخش بزرگی از گزارش خود را به دستگاه های متصل به IoT اختصاص داده است. کارشناسان ISOC معتقدند روزبه روز به دنیا متصل به شبکه نزدیک تر می شویم؛ دنیای که در آن، دستگاه ها حجم عظیمی از داده های شخصی کاربران را فراوری و جمع آوری می نمایند و دولت ها می توانند از آن ها برای نظارت جمعی بهره ببرند.

در این گزارش آمده است علاوه بر افزایش حملات و تهدیداتی که از باتنت Mirai الگو می گیرند، ممکن است نظارت جمعی افزایش یابد، حریم خصوصی بیش تر مورد تجاوز قرار گیرد و وابستگی به جمع آوری، تجزیه وتحلیل و مدیریت داده ها تشدید گردد. این حملات تأثیر زیادی روی حریم خصوصی می گذارند. اگر روینمودهای حفاظتی ضروری به کار گرفته نشوند، حجم بیش تری از داده ها بدون کنترل و اطلاع کاربران جمع آوری می گردد و مورد استفاده قرار می گیرد.

در هر حال به اعتقاد کارشناسان، فراورینمایندگان دستگاه ها و ارائه دهندگان خدمات باید حریم خصوصی و امنیت را در فرایند طراحی مدنظر قرار دهند. این در حالی است که صنعت بیمه باید قبل از بیمه مالکان دستگاه های متصل به IoT، از آن ها بخواهد برای محصولات خود گواهینامه های امنیتی بگیرند و بدین ترتیب نقش خود را در تأمین امنیت IoT ایفا نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 76

به "نگرانی جدید امنیت سایبری؛ نظارت جمعی با اینترنت اشیاء" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی جدید امنیت سایبری؛ نظارت جمعی با اینترنت اشیاء"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید