نگرانی کمیته معماری بومی از فرآیند پرشتاب تخریب آثار تاریخی

به گزارش مجله تور مالزی، فرآیند فزاینده شتابان فراموشی و تخریب اندیشه و آثار معماری بومی بی بدیل ایران تهدید و تخریب ارزش های فوق تصور گوناگون آن با اقدامات غیر سازنده و مخرب احتیاج به شروع شکل گیری جریانی عالمانه در حوزه عمومی و تخصصی را نشان می دهد.

نگرانی کمیته معماری بومی از فرآیند پرشتاب تخریب آثار تاریخی

به گزارش مجله تور مالزی، کمیته علمی معماری بومی ایران که با هدف ارتقای آگاهی عمومی از طریق به اشتراک گذاری دانش و فهم نسل حاضر و علاقمندان و به دست آوردن چگونگی حفاظت از این میراث و بهره گیری از آن در متن زندگی حال و آینده تشکیل گردیده است، با خاتمه کار نخستین جلسه این کمیته، بیانیه ای منتشر کرد.

در بیانیه نخستین کمیته علمی معماری بومی ایکوموس ایران آمده است: حوزه فرهنگی ایران به سبب برخورداری از تنوع اقلیمی و فرهنگی کم نظیر و دادوستدهای پیوسته با فرهنگ ها و تمدن های همسایه و دوردست و نیز پیشینه طولانی و مستمر زیست در آن، از معماری بسیار متنوع و ارزشمندی بهره مند گردیده است. فرآیند نامتوازن توسعه، تغییرات اقلیمی شدید و پیامدهای آن و حوادث و بلایای طبیعی و انسانی، درکنار عوامل دیگری که باید شناسایی و تحلیل شوند، به غفلت از این سرمایه عظیم فرهنگی، تمدنی و عملی انجامیده که ناگزیر آسیب های جدی و حتی نابودی وجوه و بخش هایی از میراث معماری بومی ایران را در پی داشته است.

با باور عمیق به نامطلوب بودن این رخدادها و اعتقاد به لزوم همکاری برای تغییر این مسیر ، جمعی از متخصصان و اعضای ایکوموس در خرداد سال 1396 پیشنهاد تاسیس کمیته علمی معماری بومی را به هیئت رئیسه ایکوموس ایران ارائه داده اند و پس از کسب نظر موافق هیات رئیسه و هیات اجرائی ایکوموس ایران و طی مراحل لازم ، این کمیته در تیر سال 1397 رسما تشکیل و فعالیت های آن شروع شد.

بر اساس فراخوان منتشر گردیده و چشم انداز تدوین گردیده در وبگاه و شبکه های ارتباطی ایکوموس ایران، متخصصان و علاقمندان بسیاری از سرتاسر کشور حمایت خود را از شکل گیری این کمیته ابراز و آمادگی خود را برای همکاری با آن، اعلام کردند. هیات موسسان کمیته از طریق رایزنی با هیات اجرایی ایکوموس ایران، به تبیین مفهوم و معنی معماری بومی، از جمله مطالعه واژه شناختی تطبیقی این مفهوم و شناخت رئوس مسائل آن در این حوزه تمدنی پرداخت و به موازات آن اقداماتی برای طراحی ساختار متناسب با این کمیته، شناسایی حوزه های کلی بوم های ایران، تعریف کارگروه های تخصصی و شناسایی و ارزیابی علایق علاقمندان به همکاری با این کمیته در سطح کشور، انجام داد.

در این فرآیند، کمیته از همکاری خود در شروع کتابشناسی معماری بومی (ایران) و شناخت موسسات و نهادهای مرتبط با موضوع در ایران و دنیا و نیز برگزاری کارگاه و جلسات موردی بهره برد.

در نخستین نشست اعضا و همکاران این کمیته در محل دفتر موسسه فرهنگی ایکوموس ایران، حاضران ضمن باور به این که ضروری است از فرصت پدید آمده ناشی از تاسیس این کمیته علمی بهترین استفاده ممکن به عمل آید، با ابراز نگرانی از فرآیند فزاینده شتابان فراموشی و تخریب اندیشه و آثار معماری بومی بی بدیل ایران تهدید و تخریب ارزش های فوق تصور گوناگون آن با اقدامات غیر سازنده و مخرب ، متعهد می شوند از طریق یاری به کمیته علمی معماری بومی و یاری به شروع شکل گیری جریانی عالمانه در حوزه عمومی و تخصصی، به ویژه آگاهی بخشی به عموم مردم، تمام همت و کوشش خود را به کار گیرند تا بر اساس گسترش و تعمیق شناخت و معرفت به این مهم، زمینه های اجتماعی حفاظت و بهره مندی صحیح از آن و نیز تداوم نتایج تجربه معماری بومی ایران، در آینده ، مقدور شود.

حاضران و کمیته علمی انتظار دارند مسئولان حاکمیت و دولت ضمن توجه به مسئولیت خود در این زمینه، از این فرصت بهره مند شوند و امیدوارند ایکوموس دنیای با درک و شناخت این ظرفیت مردم نهاد ، امکانات و حمایت خود را در توسعه کیفی وهمراهی با این کمیته به کارگیرد . همچنین حاضران آمادگی خود را برای بسط خوشه های همکار درنواحی مختلف ایران و نیز مشارکت در اقدامات مشابه در حوزه فرهنگ مشترک منطقه ای و دنیای در حد توان ابراز می دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آذر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 38

به "نگرانی کمیته معماری بومی از فرآیند پرشتاب تخریب آثار تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی کمیته معماری بومی از فرآیند پرشتاب تخریب آثار تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید