چهره تازه خاندان کیم از خارج آمد ، عمو پیونگ؛ از حصر خانگی تا رهبری کره شمالی؟

به گزارش مجله تور مالزی، کیم پیونگ-ایل که سال ها نماینده کره شمالی در برخی کشورهای اروپایی بوده، همزمان با قوت دریافت شایعه بیماری و مرگ کیم جونگ-اون پس از چهار دهه در سرزمین مادری است تا شاید جانشین رهبر جوان شود.

چهره تازه خاندان کیم از خارج آمد ، عمو پیونگ؛ از حصر خانگی تا رهبری کره شمالی؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از بلومبرگ، پیونگ-ایل 65 ساله که تقریبا همسن و سال کشور کره شمالی است، در تمام این سال ها یکی از گزینه های رهبری بخش شمالی شبه جزیره کره بوده است. تنها فرزند بازمانده از کیم ایل-سونگ (رهبر و بنیانگذار کره شمالی) رقابت برای بالا رفتن از نردبان قدرت را در دهه 1970 به برادر ناتنی خود واگذار کرد و این کیم جونگ-ایل بود که از 1994 تا 2011 بر کره شمالی حکم راند.

در این دوران پیونگ-ایل وقت و فرصت را غنیمت شمرد و در صندلی های دیپلماتیک نماینده کره شمالی در کشورهای مجارستان، بلغارستان، فنلاند، لهستان و جمهوری چک بود. او سال گذشته پس از نزدیک به 40 سال دوری به سرزمین مادری بازگشت و هر چند این چند ماه را در سایه و حاشیه و دور از توجه رسانه ها در حصر خانگی گذراند اما همزمان با قوت دریافت شایعه بیماری و مرگ کیم جونگ-اون، نام پیونگ-ایل بار دیگر برای جانشینی رهبر 36 ساله سر زبان ها افتاد.

از آنجا که خون خاندان کیم در رگ های پیونگ-ایل جاری است و البته مرد است، کارشناسان او را گزینه ای مناسب تر از خواهر 31 ساله کیم جونگ-اون برای رهبر شدن می دانند. رهبران محافظه کار پیونگ یانگ از سپردن زمام قدرت به کیم یو-جونگ واهمه دارند؛ زنی تقریبا 31 ساله که در سال های اخیر دست راست برادر بوده و در بسیاری از ماموریت های مهم از جمله دو دور مذاکره کیم با آمریکا و شخص دانلد ترامپ، در نزدیک ترین فاصله به او حضور داشته است.

این نظر شخصی تائه یانگ-هو، نفر دوم سفارت کره شمالی در بریتانیاست؛ دیپلمات ارشد که سال 2016 به کره جنوبی گریخت و حالا از کمی دورتر دگرگونی های سیاسی را در پیونگ یانگ تحلیل می کند. او با اشاره به اینکه زن بودن و جوان بودن بخت خواهر کیم را برای رهبر شدن کاهش می دهد، گفت: مشکل این است که کره شمالی به رهبری کیم یو-جونگ روی آرامش را نمی بیند و هرج و مرج نخستین پیامد نشستن او روی صندلی ریاست است.

به گفته این سیاستمدار حرفه ای، عقلای قوم در پیونگ یانگ می خواهند کیم پیونگ-ایل را از حصر خانگی درآورند و قدرت را به او بسپرند. هر چند این نگاه مخالف هم کم ندارد. یکی از مخالفان کیم بیونگ-کی عضو کمیته اطلاعات مجلس کره جنوبی است که می گوید پیونگ-ایل بختی برای رهبر شدن ندارد و حتی حرف زدن از این احتمال هم خنده دار به نظر می رسد. اگر کیم بزرگ به قدرت برسد، صندلی بسیاری از کسانی به خطر می افتد که سال ها برای سرکوب کردن او و صدایش کوشیده اند.

این یک رسم نانوشته در خاندان کیم در کره شمالی است که رقیبان احتمالی رسیدن به صندلی های بالاتر خیلی زود حذف می شوند. وقتی کیم جونگ-اون در 2011 جانشین پدرش شد، به این رسم عمل و شوهرعمه و قائم مقام پیشین خود جانگ سونگ-تائک را اعدام کرد. بعد نوبت به برادر ناتنی اش کیم جونگ-نام رسید که در تبعید در مالزی به قتل رسید و گفته می شود دستور کشتن او را هم کیم جونگ-اون از پیونگ یانگ صادر کرده بود.

این واقعیت که پیونگ-ایل در تمام این سال ها در رده های قدرت کره شمالی دوام آورده یک معنی بیشتر ندارد؛ کیم جونگ-اون هرگز او را یک رقیب و جانشین احتمالی به شمار نیاورده است. عموی کیم سال 2015 سفیر کره شمالی در جمهوری چک شد و پس از ترور جونگ-نام در مالزی در 2017، پیونگ یانگ سپر حفاظتی از او را گسترده تر کرد.

درباره شیوه رهبری و دیدگاه های سیاسی پیونگ-ایل خبرهای دقیق در دست نیست. لوبومیر زورالک، وزیر امور خارجه جمهوری چک از 2014 تا 2017 درباره عموی کیم گفته بود: او بسیار مراقب واژه ها و حرف زدنش بود اما با مخاطب ارتباط کامل برقرار می کرد و شیوه رفتار و گفتارش چنان بود که انگار از کره جنوبی آمده است.

کیم پیونگ-ایل پیش از رفتن به خارج سال ها عضو ارتش کره شمالی بود و مسئولیت فرماندهی یک واحد ویژه محافظان را بر عهده داشت. بر اساس اطلاعات وزارت اتحاد کره جنوبی، عموی کیم در حزب حاکم همسایه شمالی هم به صندلی های مهم رسیده بود. مادر کیم همسر دوم بنیانگذار کره شمالی بود و تلاش هایش برای رهبر شدن پسرش به نتیجه نرسید.

اگر خواهر 31 ساله رهبر کره شمالی از جمع گزینه های جانشینی کنار برود، شاید این بار شاهین بخت و اقبال بر دوش عموی 65 ساله کیم بنشیند و پیونگ یانگ با هدایت یک دیپلمات کارکشته اروپادیده، روزهایی بهتر پیش رو داشته باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 948

به "چهره تازه خاندان کیم از خارج آمد ، عمو پیونگ؛ از حصر خانگی تا رهبری کره شمالی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهره تازه خاندان کیم از خارج آمد ، عمو پیونگ؛ از حصر خانگی تا رهبری کره شمالی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید