کارشناس روابط بین الملل: بازدارندگی آمریکا در برابر روسیه با هزینه مردم اوکراین، رویکرد مسکو اقدام پیش دستانه نظامی نخواهد بود

به گزارش مجله تور مالزی، کارشناس روابط بین الملل معتقد است که کشورهای غربی با هدف بازدارندگی، روسیه را درگیر تنش های مرزی و یک راهبرد تدافعی در قالب تحریم ها می نمایند.

کارشناس روابط بین الملل: بازدارندگی آمریکا در برابر روسیه با هزینه مردم اوکراین، رویکرد مسکو اقدام پیش دستانه نظامی نخواهد بود

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، طی هفته های گذشته درگیری جدایی طلبان و دولت اوکراین افزایش پیدا نموده و این موضوع دوباره به کشمکش بین کشورهای غربی و روسیه تبدیل شده است. اروپا و آمریکا مسکو را عامل اصلی این تنش آفرینی می دانند، اما بعضی کارشناسان روس نیز بر این عقیده اند که دولت کی یف به تحریک غرب رویکرد تهاجمی تری را نسبت به روسیه دنبال می نماید و این در راستای اهداف سیاسی (نه مداخله مستقیم نظامی) ناتو است. در این رابطه مرتضی خوانساری کارشناس روابط بین الملل در مرکز مطالعات راهبردی سورین، در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران به تحلیل بخشی از این وقایع می پردازد.

کرملین قاطعانه پاسخ خواهد داد

خوانساری در این گفت وگو بیان می نماید: روسیه به هیچ وجه دنبال رویارویی مستقیم نظامی با اوکراین، ناتو و آمریکا نیست، ولی آنچه جبهه غرب تا به امروز از خاک اوکراین در تقابل، مخاصمه و بازدارندگی مستمر با روسیه دنبال نموده و طی چند هفته اخیر به تجمع و افزایش نیروها و تجهیزات آمریکایی و ناتو انجامیده است، بی تردید برای روسیه قابل تحمل نیست و مسکو مطمئناً هرگونه تحرک و اقدام در نزدیکی مرزها یا منافع اتباع روسیه در اوکراین را بر نمی تابد و کرملین بسیار قاطعانه، با حساب و دقیق پاسخ خواهد داد.

وی می افزاید: باید توجه داشت که استقرار انبوه تانک های آمریکایی و ناتو از 3-4 سال قبل در لیتوانی و توسعه پایگاه نظامی آمریکا در مولداوی و به ویژه لهستان، همچنین توافق برای استقرار تسلیحات راهبردی اتمی در خاک لهستان، حکایت از اقدامات و ابتکارات جدید آمریکا و ناتو در مقابل روسیه دارد. متقابلاً مسکو توان دفاعی خود را حفظ خواهد نمود و اقدام متقابل در حد بازدارندگیِ دفاعی را حق مشروع خود می داند.

رویکرد مسکو اقدام پیش دستانه نظامی نخواهد بود

کارشناس روابط بین الملل معتقد است: روسیه در عین اینکه توان دفاعی کوبنده، قاطع و تمام نماینده، همچنین قدرت پاسخگویی به هرگونه تهدیدات احتمالیِ نظامی را دارد، اما رویکرد کرملین با توجه به اوضاع نامناسب مالی و اصل رویکرد و راهبرد غیرتهاجمی در قبال آمریکا و ناتو، اقدام پیشدستانه نظامی نخواهد بود. در حال حاضر برنامه کرملین در پی برنامه هایی برای تقویت و تحکیم بنیان های مالی است و اساساً نمی تواند و نمی خواهد در شرایط فعلی عامل بروز و ظهور تهاجمی در پیرامون امنیتی خود و یا در سطوح بین المللی باشد که به نوعی مسکو را درگیر مسائل نظامی بلند مدت نماید.

وی اضافه کرد: پس از انقلاب نارنجی اوکراین که به حمایت وزارت خارجه آمریکا در زمان خانم کلینتون صورت گرفت و موجب فرار یاناگویچ رئیس جمهور وقت این کشور به مسکو شد، همچنین با توجه به حمایت های بی دریغ غرب از دولت غرب گرای اوکراین، در یک جمع بندی می توان گفت که موقعیت سیاسی، مالی و اجتماعی اوکراین از مدار ثبات و آرامش خارج شده و منازعات نیابتی اوکراین در مقابل روسیه، به ویژه با نمایندگی از طرف آمریکا شروع شد. این منازعات تا به امروز نه تنها برای آمریکا و متحدانش دستاوردی نداشته، بلکه منجر به جدایی شبه جزیره کریمه از اوکراین شد و شرق اوکراین را مرتباً درگیر ناآرامی و تنش کرد که تا به امروز بیش از 10 هزار قربانی داشته و اقتصاد اوکراین و زندگی مردم این کشور را فلج نموده است.

ارتش اوکراین خیلی ارتش قابل اتکایی برای ناتو نیست

خوانساری در ادامه، شرح می دهد: راهبرد غرب دفاع از یکپارچگی اوکراین و شاید در نهایت عضویتش در ناتو باشد. طبیعی است که روسیه با همه توان استراتژیک در پی حفظ حاشیه امنیتی خود باشد. بنابراین از هر راه ممکن، به غیر از جنگ مستقیم با ناتو، قصد پراکنده کردن نیروهای ناتو در پیرامون امنیتی خود را دارد و به عنوان یک بازیگر موثر در عرصه های بین المللی می تواند به خوبی از حضور سرگرم نماینده و ویرانگر ناتو در سوریه، عراق و افغانستان و حتی یمن نیز بهره برداری کند. با اطمینان می توان گفت که ارتش اوکراین برای ناتو خیلی ارتش قابل اتکایی نیست و اروپایی هم حاضر نیستند که ارتش غیر حرفه ای و سربازان آموزش ندیده خود را قربانی اوکراین نمایند.

زلنسکی مانند یک ژنرال بدون پادگان است

وی اضافه می نماید: زلنسکی به عنوان رئیس جمهور کنونی اوکراین نه یک استراتژیست، نه یک سیاستمدار و نه یک دیپلمات است. مردم و دولتمردان اوکراین از این بابت که چنین رئیس جمهوری دارند، اگر سرافکنده نباشند، شاد هم نیستند. او تنها می تواند در چهارچوب منویات و پروژه غربی ها و در راستا دلخواه آنها شمشیر بزند. او یک ژنرال بدون پادگان است و ناتو حاضر نخواهد شد که برای چنین ژنرالی وارد جنگ گردد.

برنامه اصلی آمریکا و اروپا گرفتار کردن روسیه در یک راهبرد تدافعی در هزارتوی تحریم هاست

به اعتقاد کارشناس روابط بین الملل، آمریکا و ناتو به خوبی می دانند که در جنگ مستقیم زمینی در مقابل روسیه با توجه به عمق استراتژیک روسیه، شانسی ندارند و جنگ احتمالی منجر به بکارگیری تسلیحات هسته ای خواهد شد. اگر ناتو از سلاح هسته ای استفاده نکند، شکست کشورهای اروپایی عضو ناتو حتمی است. اگر هم سلاح اتمی بکار رود، اروپا به عنوان قلب ناتو هدف اول هرگونه جنگ احتمالی هسته ای میان آمریکا و روسیه خواهد شد و مجدداً باید گفت که در چنین شرایطی نابودی اروپا حتمی است. بنابراین راهبرد آمریکا و متحدین اروپایی اش گرفتار کردن روسیه در یک راهبرد تدافعی و زمان بر در هزارتوی تحریم ها است تا به تغییرات ژئوپولیتیک در منطقه اوراسیا و شرق اروپا راضی گردد.

خوانساری با توجه به رویکرد دولت بایدن نسبت به روسیه، بیان می نماید: بایدن و دولتش حتماً به دنبال توسعه و افزایش مسائل و درگیری های داخلی و منطقه ای برای روسیه هستند. پروژه اوکراین و بلاروس، همچنین مزاحمت های امنیتی آمریکا و ناتو در بعضی کشورهای حوزه بالتیک نیز در همین چارچوبِ ایجاد تنش های نظامی تعریف می گردد. به عنوان مثال پروژه اوکراین برای آمریکا و ناتو به معنی بازدارندگی بیشتر، ایجاد تنش های نظامی پرهزینه و دردسرهای گسترده در سطح شورای امنیت سازمان ملل برای روسیه است و با ادامه جو منفی علیه پوتین و کرملین در نزد افکار بین المللی، این سیاست همچنان ادامه خواهد داشت.

راهبرد واشنگتن برای مقابله با روسیه در پوشش دموکراسی و با هزینه مردم اوکراین!

کارشناس روابط بین الملل تأکید می نماید: باید توجه داشت که به هیچ وجه داستان دموکراسی، آزادی و مبارزه با مثلاً دیکتاتوری در کشورهایی مثل اوکراین، بلاروس و گرجستان برای دولت بایدن و ناتو مطرح نبوده و نیست، فقط و فقط داستان تهدید، مقابله، بازدارندگی و مخاصمه با روسیه در منطقه و در سطح تحولات بین المللی مد نظر آنها است. بازدارندگی ای که تحت عنوان دموکراسی باید با هزینه مردم اوکراین در مقابل مسکو ایجاد گردد.

وی می افزاید: البته روسیه هم طی دوران جنگ سرد و دو دهه اخیر به خوبی آموخته است و علی رغم همه تحریم های آمریکا و غرب با هر سختی و مسئله ای که دارد آرام و دقیق در حال توسعه و تقویت اقتصاد کشور به وسیله بهره مندی از توانمندی های نفتی و گازی و فروش تسلیحات، تجهیزات و تولیدات صنعتی خود است. نتیجه چنین رویکردی روسیه قوی تر با بنیان های مالی تحکیم شده است که برای غرب مطلوبیت ندارد و پذیرفته نیست.

ناتو به تنش های داخلی و پیرامون روسیه دامن می زند

روسیه اخیراً تهدید نموده که هرگونه تنش آفرینیِ اوکراین پیامد شدیدی برای این کشور خواهد داشت، خوانساری با ارزیابی خود از این واکنش، معتقد است: روسیه با از دست دادن کریمه یکی از راهبردی ترین مناطق حوزه نفوذش را از دست خواهد داد. اما آمریکا و ناتو بیم آن را هم دارند که روسیه در چنین شرایطی مجبور به همکاری های راهبردی بلند مدت با ایران گردد و تهران نیز راه روسیه را به خلیج فارس باز کند. از سوی دیگر ناتو و روسیه می دانند که در صورت بروز جنگ اروپا، مانند دو جنگ جهانی نابودنماینده خواهد بود. بنابراین در هر دو طرف اراده نبرد مستقیم وجود ندارد و به جای آن تاکتیک های کوتاه و میان مدت سیاسی و نظامی مد نظر قرار می گیرد. ناتو کوشش خواهد نمود که بعد از ادامه تحریم ها، به تنش های داخلی و پیرامون امنیتی روسیه دامن بزند.

وی ادامه می دهد: پوتین هم سعی خواهد نمود به صورت تاکتیکی خطوط حمله به کشورهای بالتیک، اوکراین و گرجستان، همچنین مداخله نظامی در بلاروس و یا قزاقستان را از حالت دفاعی بازدارنده به حالت تهاجمی بازدارنده درآورد تا اروپا را ناامن جلوه دهد. این تاکتیک اهمیت روسیه در انتقال انرژی از روسیه به اروپا را با نورد استریم 2 دو چندان خواهد نمود، زیرا آلمان، اتریش و بعضی دیگر کشورهای اروپایی با قاطعیت از پروژه نورد استریم 2 حمایت می نمایند.

کارشناس روابط بین الملل در خاتمه تأکید می نماید: آمریکای دوران بایدن نیز نورد استریم 2 را به منزله یک ابزار ژئوپلیتیکِ روسیه برای دستیابی به دو هدف اصلی، شامل گسترش نفوذ روسیه در اروپا و تضعیف راهبردی اوکراین و لهستان به عنوان دو کشوری که خود را از حوزه نفوذ روسیه رهانده و به آمریکا نزدیک نموده اند، تلقی می نماید. در شرایط کنونی، همین چارچوب های تاکتیکیِ تحولات آمریکا با روسیه در موضوع اوکراین نیز ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1537

به "کارشناس روابط بین الملل: بازدارندگی آمریکا در برابر روسیه با هزینه مردم اوکراین، رویکرد مسکو اقدام پیش دستانه نظامی نخواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارشناس روابط بین الملل: بازدارندگی آمریکا در برابر روسیه با هزینه مردم اوکراین، رویکرد مسکو اقدام پیش دستانه نظامی نخواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید