گیلان 1834 دهیاری دارد، دهیاران آسیب کرونا را به حداقل برسانند

به گزارش مجله تور مالزی، خبرنگاران/گیلان معاون استاندار گیلان، با بیان اینکه 1834 دهیار در روستاهای بالای بیست خانوار گیلان داریم، گفت: دهیاران مدیران بحران دولت در روستاها هستند.

گیلان 1834 دهیاری دارد، دهیاران آسیب کرونا را به حداقل برسانند

علی اوسط اکبری مقدم امروز در همایش دهیاران استان گیلان که در سالن الغدیر استانداری برگزار گشت، با بیان اینکه 1834 دهیار در روستاهای بالای بیست خانوار گیلان داریم، اظهار کرد: این دهیاران به صورت تمام وقت یا پاره وقت اقدام به خدمت رسانی می نمایند.

وی انتخاب دهیاران از اقشار مختلف مردم را نشان دهنده تحقق واقعی دموکراسی در نظام اسلامی دانست و اضافه نمود: مهمترین وظیفه یک دهیار مدیریت روستاست و روستا همانند یک شهر مدیریت می گردد؛ البته شهر و روستا از حیث فرهنگی نسبت به مسائل اقتصادی تفاوت دارند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان، رشد و توسعه روستاها را منوط به خارج شدن از نگاه دولتی دانست و گفت: از ابتدای سال 82 تا به امروز 19 هزار میلیارد تومان اعتبارات دولتی در حوزه های مختلف به دهیاری ها تخصیص یافته و در روستاها هزینه شده است.

اکبری مقدم، با بیان اینکه سال 93 از سوی دولت 14 هزار دستگاه انواع ماشین آلات در اختیار دهیاری ها نهاده شد، مطرح نمود: رویکرد اقتصادی دولت از روستاها دور نشده و همچنان استمرار دارد، اما زمانی اقتصاد روستا شکوفا می گردد که مشارکت مردم را جلب کنیم.

وی درآمد پایدار روستا را در گرو مشارکت مردمی دانست و گفت: با اعتبارات دولتی نمی توانیم شکوفایی روستا و روستایی را رقم بزنیم، اما اگر مشارکت مردمی به معنای واقعی اتفاق بیفتد، اقتصاد روستا پویا خواهد شد.

معاون استاندار گیلان، پسماند را یکی از مهمترین و اساسی ترین مشکل روستایی به ویژه در روستاهای هدف گردشگری استان دانست و بیان نمود: مدیریت مسائل روستا به تنهایی از توان دولت خارج است لذا در راستای حل معضل پسماند می توانیم تقویت کارخانه های کمپوست و راه اندازی زباله سوزها و تعریف مرکز دفن زباله را مد نظر قرار دهیم، اما پراکنش زباله در روستا اثرات زیست محیطی نامطلوبی به دنبال دارد و برای آیندگان قابل پذیرش نیست.

وی آب بندان ها را یکی از ظرفیت های بالای روستایی دانست و یادآور شد: احیای آب بندان ها توان اقتصادی دهیاران در حوزه مدیریت روستا را تقویت می نماید و علاوه بر رونق کشاورزی پایدار از حیث تامین منابع آبی، موجب رونق گردشگری می گردد.

اکبری مقدم، با تاکید بر مشارکت دهیاران بر واگذاری بهره برداری از فضاهای فرهنگی و ورزشی و اقتصادی روستا با حفظ مالکیت به بخش خصوصی، گفت: دهیاران مدیران بحران دولت در روستاها هستند، زیرا از حیث شرایط اقلیمی کشور و استان، همیشه با بلایای طبیعی فراوانی روبرو هستیم و بخش بزرگ مدیریت این حوادث و بحران ها بر عهده دهیاران است لذا مجهز شدن دهیاران به دانش و تکنولوژی های روز جهان ضرورت دارد.

معاون استاندار گیلان، خواهان شناسایی ظرفیت های روستاها توسط دهیاران شد و گفت: ظرفیت های اقتصادی و اعتباری همیشه محدود است، اما ظرفیت های انسانی نامحدود و خبره و نخبه داریم که باید شناسایی و به کار گرفته شوند.

وی روستاهای گیلان به ویژه در فصل تابستان را با خطر جدی شیوع کرونا روبرو دانست و اظهار کرد: با مدیریت دهیاران می توانیم آسیب کرونا به روستاها را به حداقل برسانیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1055

به "گیلان 1834 دهیاری دارد، دهیاران آسیب کرونا را به حداقل برسانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیلان 1834 دهیاری دارد، دهیاران آسیب کرونا را به حداقل برسانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید