آیا می دانید کوتاه ترین جنگ تاریخ چقدر طول کشید؟

به گزارش مجله تور مالزی، برای ما ایرانی ها که چند دهۀ قبل یکی از طولانی ترین جنگ های قرن بیستم را از سر گذراندیم، شاید جالب باشد که بدانیم جنگ هایی هم بوده اند که نه یک روز بلکه حتی یک ساعت هم طول نکشیده اند!

آیا می دانید کوتاه ترین جنگ تاریخ چقدر طول کشید؟

خبرنگاران | در روز 27 آگوست سال 1896 میلادی جنگی میان امپراطوری بریتانیا و جزیرۀ سلطان نشین زنگبار در شرق آفریقا شروع شد که بعد از تنها 38 (یا حد بیشتر 45) دقیقه با پیروزی قوای بریتانیا به انتها رسید!

به گزارش خبرنگاران ؛ شروع جنگ به خاطر این بود که بعد از مرگ سلطان حَمَد بن ثوینی که تحت نفوذ و تسلط انگلیس بود، خالد بن برغش اعلام جانشینی نموده بود. اما چون بریتانیا ترجیح می داد که حمود بن محمد به سلطنت برسد، به سلطان خالد ضرب الاجل داد که تا ساعت 9 صبح از سلطنت کناره گیری کند.

تصویری از کاخ ویران شدۀ سلطان زنگبار

خالد از این کار سر باز زد و در ساعت نه و دو دقیقه حملۀ بریتانیا شروع شد. نیروهای دریایی این کشور کاخ سلطنتی زنگبار را به توپ بستند. کمتر از 45 دقیقۀ بعد و پس از کشته شدن 500 مدافع زنگباری، سلطان خالد تسلیم و به سفارت آلمان پناهنده شد. به این ترتیب جنگ با پیروزی بریتانیا انتها یافت و حمود بن محمد به عنوان سلطان تازه بر تخت نشست. در این جنگ فقط یک سرباز بریتانیا زخمی شد.

تصویری از خالد بن برغش، سلطان شکست خوردۀ زنگبار

منبع: فرادید
انتشار: 28 آذر 1401 بروزرسانی: 28 آذر 1401 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 2130

به "آیا می دانید کوتاه ترین جنگ تاریخ چقدر طول کشید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا می دانید کوتاه ترین جنگ تاریخ چقدر طول کشید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید