چه نام هایی در کشورهای جهان رایج تر است؟

به گزارش مجله تور مالزی، آیا می دانید نام های خانوادگی از کجا می آیند؟ آیا معیارهای معین نام خانوادگی در تمام کشورهای جهان یکسان بوده اند؟

چه نام هایی در کشورهای جهان رایج تر است؟

زمانی که بریتانیا بر کشورهایی چون استرالیا، کانادا و آمریکا چیره شد، مردمش نام های خانوادگی شان را همراه خود به این کشورها بردند. پس از قرن ها همچنان نام خانودگی Smith رایج ترین فامیلی در بین تمام اسامی است. در ادامه این مقاله خبرنگاران همراه ما باشید تا دلیل این موضوع را آنالیز کنیم.

در واقع از هر 121 نفر شهروند آمریکایی یک نفر اسمیت بین آن ها وجود دارد. این نام خانوادگی رایج ترین نام خانوادگی در بریتانیا، از همان شروع بوده است. اسمیت از کلمه blacksmith (آهنگر) می آید؛ شغلی رایج در تاریخ بشر. در لوکزامبورگ هم بیشترین نام خانوادگی اسمیت است که از کلمه smit، باز به معنای آهنگر، گرفته شده است.

طبق علم نام شناسی، مطالعه این طور مسائل، ما همواره از نام خانوادگی استفاده نمی کردیم. استفاده از نام خانوادگی برای اولین بار، حدود 2852 پیش از میلاد، در چین باستان، به عنوان راهی برای جمع آوری اطلاعات سرشماری، انجام گرفت. امروزه رایج ترین نام خانوادگی در چین Wang است. در اروپای غربی، این عادت تا قرون وسطی پدیدار نشد؛ اما کم کم جمعیت افزایش یافت و سیستم ثبت اطلاعات پیشرفت کرد و حالا دیگر افراد باید یکدیگر را تشخیص می دادند.

اروپا در مقایسه با دیگر بخش های دنیا، هنوز اسامی بیشتری مربوط به شغل ها دارد؛ اما در تمام دنیا ریشه تمام نام های خانوادگی در پنج دسته قرار می گیرند: شغلی، توصیفات شخصی، نشانه از حمایت، مکانی (گرفته شده از نام یک مکان) یا پدرنامی (گرفته شده از نام پدر یا اجداد).

پسوندهای پدرنامی به ما یاری می نمایند تا بدانیم یک نفر اهل کجا است. پسوند اسلاوی ov در Ivanov (پسر Ivan) در بلاروس و بلغارستان بسیار رایج است. پسوند sen مانند Hansen در نروژ و Jensen در دانمارک همچنان در خانواده های اهل اسکاندیناوی که در قرن 19 به آمریکا مهاجرت کردند، دیده می شوند.

اسمیت همچنان در استرالیا و نیوزلند غالب است و نام خانوادگی John که ریشه انگلیسی دارد در پاپوآ گینه نو بسیار رایج است. در ایالات فدرال میکرونزی و جزایر سلیمان، نام های خانوادگی اصلاتا ژاپنی هستند.

نام های خانوادگی در قاره آمریکا دیگر تاثیر قبلی بریتانیا را نشان نمی دهد. در آمریکای مرکزی و کارائیب، تاریخ مستعمره ها را نشان می دهند. هائیتی از 1697 تا 1804 مستعمره فرانسه بود و رایج ترین نام خانوادگی در آن Jean، شکل فرانسوی John، است.

السالوادور، هندوراس و مکزیک مستعمره های اسپانیا بودند. همه آن ها یک نام خانوادگی رایج مشترک دارند و آن Hernandez با ریشه ای اسپانیایی/ پرتغالی و به معنای آرامش است.

بیشتر کشورهای آمریکای جنوبی در اوایل قرن 19 استقلال خود را از اسپانیا پس گرفتند؛ اما امروزه همچنان بیشتر نام های خانوادگی ریشه اسپانیایی دارند. در آرژانتین، شیلی، پاراگوئه و ونزوئلا، Gonzalez رایج ترین است. این فامیلی پدرنامی از نام اسپانیایی Gonzalo می آید که اصالتا ریشه در کلمه آلمانی gunp به معنای جنگ دارد.

یک نوع نام خانوادگی که منحصر به آفریقا است، نامی ستایش نماینده است که ویژگی های شخصیتی پسندیده را نشان می دهد. در جمهوری دموکراتیک کنگو، Ilunga رایج ترین نام خانوادگی است که ریشه ای بانتویی دارد و به این معنا است: کسی که آماده است تمام توهین ها را برای بار اول ببخشد، برای بار دوم تحمل کند؛ اما برای بار سوم هرگز.

تقریبا 30 درصد آفریقای سیاه مسلمان هستند. به همین دلیل است که نام محمد رایج ترین نام خانوادگی در چاد، اتحاد قمر، مصر، جیبوتی و سودان است.

نام های خانوادگی در آسیا بیشتر نشان دهنده گذشته دودمانی این قاره است. از لحاظ تاریخی، هر بار که یک سلسله قدرت را به دست می گرفت، به یک معیار برای انتخاب نام تبدیل می شد. امروزه Tan رایج ترین نام خانوادگی در مالزی و سنگاپور است که از Chen، مهم ترین استان در زمان حکمرانی طولانی مدت دودمان ژو، می آید.

این منابع مشترک نام های خانوادگی در جنوب شرق آسیا یکی از دلایل تنوع اندک در میان نام های خانوادگی، در مقایسه با دیگر جاهای دنیا است. در چین از هر 13 نفر یک نفر دارای نام خانوادگی Wang است. در کره جنوبی از هر پنج نفر یک نفر نام خانوادگی Kim و در ویتنام از هر چهار نفر یک نفر نام خانوادگی Nguyen را دارد.

نام کشورها نیز از لحاظ نام شناسی به چهار دسته تقسیم می شوند: قبیله، مشخصه یک منطقه، توصیف جهت یا یک فرد مهم. انگلستان نیز مانند دیگر کشورهای دنیا (تقریبا یک سوم دنیا) نام قبایل اولیه و گروه های قومی را دارد که در این مورد قبیله قرن پنجمی Angles است.

منبع: کجارو / The Daily Telegraph
انتشار: 12 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1401 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1982

به "چه نام هایی در کشورهای جهان رایج تر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه نام هایی در کشورهای جهان رایج تر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید