برداشت اشتباه در بازار دلار

به گزارش مجله تور مالزی، روز چهارشنبه، معامله گران دلار به صحبت های یک مقام آمریکایی واکنش نشان دادند. در پنجمین روز هفته، کانال های اطلاع رسانی معامله گران به طور مرتب خبر می دادند که رابرت اقتصادی، نماینده آمریکا در امور ایران عنوان نموده است، آمریکا و شرکایش در اروپا و خاورمیانه خود را برای زندگی بدون توافق هسته ای با ایران آماده می نمایند.

برداشت اشتباه در بازار دلار

آنالیز های بیشتر نشان می دهد که نماینده آمریکا در بخش اصلی صحبت های خود اشاره نموده است که ابزار دیپلماسی همچنان برترین راه برای عبور از مسائل است. رفتار روز های اخیر مقامات ایرانی و اروپایی نیز نشان می دهد که طرفین به پیشبرد مذاکرات اهمیت می دهند و حداقل می توان گفت که سفر باقری کنی به بروکسل نشان از جدی بودن ایرانی ها دارد.

در واقع در شرایطی که شواهد نشان می دهد شرایط برای پیشبرد آغاز مذاکرات نسبت به دو هفته گذشته در موقعیت بهتری نهاده شده است، دیروز بخشی از معامله گران با برجسته کردن بخش حاشیه ای صحبت های رابرت اقتصادی، سعی کردند فضای بازار را نوسانی نمایند. جوسازی نوسان گیران موجب شد اسکناس آمریکایی به بالای سطح 27 هزار و 700 تومانی سرک بکشد. ساعت 3 بعدازظهر دیروز دلار در محدوده 27 هزار و 720 تومان نهاده شد که 220 تومان بالاتر از روز سه شنبه بود.

به گفته شماری از فعالان، در صورتی که افزایش قیمت دلار ناشی از جوسازی نوسان گیران باشد، قیمت این ارز طی روز های بعد به رشد خود ادامه نخواهد داد. در این میان، بخشی از فعالان نیز افزایش قیمت اسکناس آمریکایی را به افزایش تقاضای حواله درهم نسبت می دادند.

روز گذشته حواله درهم تا 7 هزار و 540 تومان پیشروی کرد. با توجه به رابطه مستقیم حواله درهم و ارزش دلار در بازار داخلی، خریداران در خیابان فردوسی فعال تر شدند و اسکناس آمریکایی را در جهت افزایشی قرار دادند. به باور تحلیل گران فنی تا زمانی که حواله درهم بالای سطح 7 هزار و 500 تومانی قرار گرفته است، انتظارات در بازار داخلی در جهت صعودی قرار خواهد داشت.

به گفته فعالان در صورتی که درهم تا سطح 8 هزار تومانی رشد کند، حتی احتمال شکست کانال 29 هزار تومانی دلار وجود دارد. برای ورود دلار به کانال 28 هزار تومانی نیز احتیاج است که درهم حداقل به بالای محدوده 7هزار و 700 تومانی نفوذ کند.

نقاط حساس در بازار دلار

فرایند دلار در ماه های اخیر نشان می دهد اسکناس آمریکایی نسبت به بعضی نقاط قیمتی حساس تر واکنش نشان داده است. به عنوان مثال در دو ماه اخیر بازار تنها دو بار زیر مرز 26 هزار تومانی نوسان کرد. این موضوع به معنای آن است که بازار در حوالی ابتدای کانال 27 هزار تومانی با حمایت نسبتا معناداری رو به روست.

در دو هفته گذشته نیز بازار دو بار در محدوده 27 هزار و 100 تومانی مورد حمایت نهاده شد. مجموع چنین داده هایی نشان می دهد که فاصله فعلی دلار با کف قیمتی ماه های اخیر خود چندان زیاد نیست. در کنار این در صورت از دست رفتن حمایت 27 هزار تومانی می توان انتظار حضور معنادار فروشندگان در بازار را داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1819

به "برداشت اشتباه در بازار دلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برداشت اشتباه در بازار دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید