برگشت به زندگی، 15دقیقه بعد از مرگ

به گزارش مجله تور مالزی، دو مقنی افغان در شرایطی که فقط چند دقیقه با مرگ فاصله داشتند، به طور معجزه آسایی با اقدام به موقع امدادگران خانه هلال شهر انارستان نجات پیدا کردند.

برگشت به زندگی، 15دقیقه بعد از مرگ

به گزارش گروه حوادث خبرنگاران، عرق از سر و روی دو کارگر افغان 23و 25ساله می ریخت. سطل های گل چسبنده و خاک را یکی پس از دیگری پر و خالی می کردند و اگر همین طور کار را ادامه می دادند، شیفت کاری آن روزشان به موقع تمام می شد. درحالی که به نظر می آمد شرایط عادی باشد اما وقوع حادثه ای ناگهانی، تمام حساب کتاب شان را به هم ریخت.

یکی از کارگرها که داخل چاه بود، تصمیم گرفت از چاه خارج گردد. به دهانه چاه که رسید، ناگهان به دلایل نامعلومی به درون چاه 20متری که او با یاری دوستش حفر نموده بود، سقوط کرد و درون آب گل آلود سه متری که ته چاه جمع شده بود، فرورفت. کارگری که بالای چاه بود، چند بار او را صدا کرد اما هرچه صدا زد، جوابی از او نشنید.

در آن لحظه به تنها چیزی که فکر می کرد، نجات جان دوستش بود که زیر آب بود و هر ثانیه برای او حکم طلا را داشت. به آرامی وارد چاه شد. به عمق 20متری چاه که رسید، داخل آب پرید. آب به شدت سرد بود، بااین حال سعی کرد دوستش را نجات دهد.

دقایقی بعد و براثر سرمای بیش ازحد آب، دست و پای او از کار افتاد. دیگر حرکت کردن برایش سخت شد و کم کم از حال رفت و به حالت نیمه بیهوش درآمد.

صاحبخانه ای که چاه در حیاط خانه او کنده شده بود، متوجه وقوع حادثه برای دو کارگرش شد و برای همین به سرعت از هلال احمر درخواست یاری کرد.

اکبر سرو، رئیس خانه هلال انارستان در خصوص عملیات امداد و نجات به خبرنگارجام جم می گوید:ساعت15و21دقیقه پنجشنبه هفته گذشته بود که حادثه به ما اطلاع داده شد. پس ازگزارش این حادثه، ابتدا یک تیم سه نفره برای ارزیابی شرایط محیطی به محل وقوع حادثه اعزام شدند. سه نفر دیگر هم به خانه هلال مراجعه کردند تا تجهیزات لازم امداد و نجات را به محل منتقل نمایند. پس از رسیدن به محل، متوجه شدیم یکی از این دو کارگر دچار حالت غرق شدگی شده به طوری که وقتی او را از چاه خارج کردیم، نه نبض داشت و نه تنفس اما نفر دوم شرایط بهتری نسبت به نفر اول داشت. تا عوامل اورژانس از راه برسند، ما عملیات احیای قلبی- ریوی را شروع کردیم. دقایقی پس از شروع احیا، تکنیسین های اورژانس نیز به محل حادثه آمدند و هر دو نفر را به آنها تحویل دادیم و خوشبختانه ضربان قلب فرد غرق شده برگشت.

سرو در خصوص این که کارگر غرق شده در چاه چند دقیقه داخل آب مانده و چطور شانس زنده ماندن دوباره پیدانموده بود، شرح می دهد:آن کارگر بین 15تا20دقیقه در آب مانده بود. افرادی که دچار برق گرفتگی یا غرق شدگی می شوند، بسته به شرایط موجود، محتمل است زنده بمانند. به عنوان مثال در خصوص این کارگر، سرمای آب، امدادرسانی به موقع نیروهای هلال احمر، انجام اقدامات پزشکی مانند سی پی آر در زمان طلایی باعث شد تا حدود یک ساعت پس از غرق شدگی هم شانس زنده ماندن فرد افزایش پیدا کند. پس از گذشت یک ساعت، ممکن است فرد زنده بماند اما محتمل است پس از بازگشت به زندگی، دچار فلجی یا مرگ مغزی گردد اما خوشبختانه این حادثه با بازگشت کارگر به زندگی دوباره ختم به خیر شد.

گروه حوادث روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1610

به "برگشت به زندگی، 15دقیقه بعد از مرگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگشت به زندگی، 15دقیقه بعد از مرگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید