10 باور اشتباه رایج درباره مراقبت های دوران بارداری

به گزارش مجله تور مالزی، وقتی پای صحبت های یک خانم باردار می نشینیم ممکن است بگوید از شنیدن توصیه های زیاد و متفاوتی برای گذراندن دوره بارداری خسته شده است. درست است، هر کسی با توجه به شنیده های خود توصیه های متفاوتی برای یک خانم باردار دارد؛ از کم کردن یا حذف کافئین از برنامه غذایی گرفته تا نداشتن تحرک و استراحت کامل. اما آیا همه این توصیه ها صحیح هستند یا تعدادی باور اشتباه بارداری هم بین توصیه ها پنهان شده است؟

10 باور اشتباه رایج درباره مراقبت های دوران بارداری

چطور باید از بین تمام این توصیه ها گزینه درست و واقعی را انتخاب کرد؟ چطور باید تشخیص بدهیم این توصیه بر پایه واقعیت است یا فقط یک افسانه که سینه به سینه به نسل بعد منتقل شده؟ امروز در خبرنگاران مگ از 10 افسانه اشتباه درباره بارداری می گوییم تا بتوانید با خیال راحت از دوران بارداری لذت ببرید و به جز توصیه های پزشک، هیچ توصیه دیگری را دنبال نکنید.

باور اشتباه اول؛ روزانه سه وعده غذای سالم بخورید

واقعا؟! سه وعده غذای سالم در روز؟! در واقع شما باید در دوران بارداری 6 یا 7 وعده غذایی سالم و کوچک در طول روز بخورید. یعنی هر 2 ساعت یک وعده کوچک غذای سالم. استوارت فیشباین، نویسنده کتاب بارداری بدون ترس، می گوید: مصرف مداوم همه گروه های مختلف غذایی در دوران بارداری، سطح قند خود را ثابت نگه می دارد و این برای مادر و کودک بسیار مفید است.

دوران بارداری زمان مناسبی برای رژیم دریافت نیست. اصلا نگران غذاهایی که می خورید نباشید، هر چیزی که قبل از بارداری برای شما مفید بوده الان هم مفید است. اگر احساس می کنید به تغییر مواد غذایی مصرفی احتیاج دارید، در وعده های غذایی خود تنوع ایجاد کنید و چند ماده خوراکی سالم و تازه دیگر به آن اضافه کنید.

  • برای خرید لباس بارداری باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

باور اشتباه دوم؛ کمی نوشیدنی الکلی ضرری ندارد

مطالعات زیادی از تأثیر منفی الکل روی جنین خبر داده اند. یک باور اشتباه بارداری وجود دارد که می گوید گاهی مصرف الکل آن هم به اندازه مزه مزه کردن آن مضر نیست. باید بدانید مصرف الکل، حتی کم، در دوران بارداری خطر ابتلای جنین به اختلالات طیف الکل (FASD) را افزایش می دهد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) و کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا (ACOG) در مقالات مختلف اعلام نموده اند که خانم های باردار باید از مصرف الکل در دوران بارداری خودداری نمایند. مارک اس. دفرانسسکو، رییس ACOG می گوید: نقص های مادرزادی که به واسطه مصرف الکل پیش می آید کاملا قابل پیشگیری است. ضروری است مراکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی ویژه خانم های باردار به شکل واضح و دقیقا این موضوع را برای مراجعین خود توضیح داده و بگویند که مصرف الکل حتی به میزان کم هم خطر آفرین است.

باور اشتباه سوم؛ کافئین را کامل حذف کنید

درست است که کافئین از جفت عبور می نماید و به جنین می رسد، اما این به آن معنی نیست که اگر شما یک فنجان قهوه بخورید سطح انرژی جنین هم مانند شما تغییر می نماید. مصرف یک فنجان چای یا قهوه در روز مناسب است. اگر بخواهیم دقیق تر به این موضوع بپردازیم می توانید از ACOG نقل کنیم که گفته است: مصرف روزانه 200 میلی گرم کافئین در روز بی خطر است.

حالا یک فنجان قهوه یا چای چند میلی گرم کافئین دارد؟ در واقع همه چیز به نوع نوشیدنی که مصرف می کنید بستگی دارد. میزان کافئین موجود در قهوه بر اساس نوع دانه، مدت زمان رست شدن و نحوه دم آوری آن متفاوت است. مثلا یک فنجان قهوه فرانسه سیاه خیلی قوی تر از یک فنجان قهوه آمریکانو همراه با شیر است.

باور اشتباه چهارم؛ پنیر را حذف کنید

مطمئنیم که شما از شنیدن این موضوع شاد خواهید شد. لازم نیست همه پنیرها را از برنامه غذایی حذف کنید. بعضی از پنیرها مثل چدار و سوئیسی کاملا مفید هستند، البته به این شرط که پاستوریزه شده باشند.

مصرف پنیرهای محلی مثل پنیر بز و پنیرهای غیر پاستوریزه ممکن است باعث بیماری شما گردد اما اگر به پنیرهای پاستوریزه دسترسی دارید با خیال راحت آن ها را مصرف کنید. اجازه ندهید یک باور اشتباه بارداری جلوی لذت شما از غذا خوردن را بگیرد.

باور اشتباه پنجم؛ به اندازه دو نفر غذا بخورید

در این موضوع شکی نیست که اشتهای شما بیشتر شده است اما بارداری بهانه خوبی برای مصرف بیش از حد مواد غذایی نیست. ممکن است شما احتیاج داشته باشید که دو بار در شب شام بخورید، این یک موضوع عادی است؛ اما تحقیقات نشان داده است که یک خانم باردار فقط به 300 گرم کالری اضافه تر در روز احتیاج دارد.

داشتن تغذیه خوب یک موضوع مهم و اساسی در دوران بارداری است اما پرخوری و مصرف بیش از حد مواد غذایی کار را برای رشد کودک سخت می نماید. طبق اعلام ACOG افزایش وزن طبیعی برای یک خانم باردار چیزی بین 11 تا 15 کیلوگرم است.

  • تأثیر شگفت انگیز شنیدن موسیقی بر رشد ذهنی و جسمی کودک!

باور اشتباه ششم؛ تا می توانید غذای دریایی زیاد بخورید

مصرف غذاهای دریایی در دوران بارداری بسیار مفید است. ماهی مملو از پروتئین و اسیدهای چرب امگا3 است و تأثیر مثبتی بر رشد کودک می گذارد. اما باید بدانید که همه ماهی ها این خواص عالی را ندارند.

سازمان غذا و دارو (FDA) اعلام نموده است که مصرف دو تا سه وعده غذای دریایی کم جیوه در هفته برای خانم های باردار مفید است. بنابراین ضروری است که حتما یک فهرست از ماهی های مفید و غذاهای دریایی بی ضرر تهیه کنید.

متأسفانه شمشیر ماهی، ماهی بیگیه، ماهی کاشی، مارلین، شاه ماهی خالخالی، زبری نارنجی و کوسه بالاترین سطح جیوه را دارند و باید از مصرف آن ها در دوران بارداری جدا خودداری کنید. همچنین مصرف سوشی برای خانم های باردار پرخطر است.

به گفته FDA مصرف هیچ گوشت خامی برای خانم های باردار مجاز نیست. ماهی خام می تواند حاوی انگل و باکتری باشد و در بدن شما عفونت و بیماری های مختلفی ایجاد کند. بنابراین اگر باردار هستید حتما سوشی های پخته مصرف کنید.

باور اشتباه هفتم؛ بیماری را تحمل کنید و هیچ دارویی مصرف نکنید

مصرف تعداد زیادی از داروهای بدون نسخه در دوران بارداری بی خطر است اما یک اعتقاد قدیمی وجود دارد که خانم های باردار باید درد میگرن یا سرماخوردگی را تحمل نمایند اما به سراغ دارو نروند. نکته مهم در مصرف دارو این است که قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین مکمل ها و دمنوش های زیادی وجود دارند که می توانید در دوران بارداری مصرف کنید. هنوز تحقیقات زیادی در ارتباط با تأثیر آن ها روی جنین انجام نشده اما تا به حال مورد خطرناکی هم گزارش نشده است.

پس اگر تمایل به مصرف مکمل یا دمنوش دارید این موضوع را هم با پزشک خود مطرح کنید و پس از تأیید او با خیالی آسوده مصرف کنید. اگر احتیاج به آرامش اعصاب دارید می توانید مدتی مدیتیشن کنید یا خیلی راحت یک تکه شکلات بخورید. هیچ کدام برای شما ضرری ندارند.

باور اشتباه هشتم؛ ورزش نکنید

متخصصان برعکس باورهای قدیمی، می گویند ورزش کردن و تمرین های سبک یک روش عالی برای کنترل وزن و آماده سازی بدن برای زایمان است. ACOG توصیه می نماید خانم های باردار هر هفته حداقل 150 دقیقه ورزش هوازی متوسط داشته باشند.

ورزش هوازی متوسط به این معنی است که با انجام تمرینات ضربان قلب شما بالا رفته و عرق می کنید، اما برای صحبت کردن در حین ورزش یا پس از آن با مشکل روبرو نیستید و می توانید عادی صحبت کنید.

نباید فراموش کنید که از انجام ورزش های تماسی و ورزش هایی که در آن باید به پشت بخوابید خودداری کنید. ورزش هایی که به پشت می خوابید باعث کاهش جریان خون در مغز و رحم شما می گردد و این موضوع می تواند خطرناک باشد.

باور اشتباه نهم؛ موهای خود را رنگ نکنید

بارداری نباید روی ظاهر شما تأثیر منفی بگذارد. درست است که مواد شیمیایی به وسیله پوست سر جذب می شوند، اما مطالعات اجرا شده این نتیجه قطعی در این باره نشان نداده اند. اما برای احتیاط بهتر است در سه ماهه اول بارداری، که اندام های کودک در حال شکل گیری هستند از رنگ کردن موها اجتناب کنید.

همچنین یکی از متخصص های مرکز پزشکی دانشگاه فونیکس پیشنهاد نموده است که برای رنگ کردن موها از رنگ های طبیعی و گیاهی بهره ببرید یا از رنگ های نیمه دائمی، مانند شامپو رنگ، بهره ببرید. نباید فراموش کنید که در زمان رنگ کردن موها حتما مطمئن شوید که آرایشگاه یا خانه تهویه خوبی دارد.

باور اشتباه دهم؛ مانیکور نکنید

در بخش قبلی هم گفتیم، بارداری نباید روی ظاهر شما تأثیر منفی بگذارد. مادر شدن به معنی کنار گذاشتم امور مربوط به زیبایی نیست. فیش باین می گوید: فقط تماس طولانی مدت و زیاد با محصولات شیمیایی مشکل ایجاد می نماید. پس یک لاک ناخن ساده نمی تواند به شما آسیبی برساند.

اما اگر هنوز هم درباره استفاده از لاک ناخن نگران هستید می توانید از لاک ناخن هایی بهره ببرید که فاقد دی بوتیل فتالات، تولوئن و فرمالدئید باشند. همچنین برای جلوگیری از تنفس بخار ناشی از مواد داخل لاک، در مکان هایی از آن بهره ببرید که تهویه مناسبی داشته باشد.

اگر برای مانیکور به آرایشگاه می روید بسیار مهم است به سالن هایی مراجعه کنید که تمام ابزار و وسایل را ضدعفونی می نمایند یا از ابزار یک بار مصرف استفاده می نمایند.

سخن آخر

بارداری دوران بسیار زیبایی است که می توانید بهترین خاطرات را از آن داشته باشید. پس ضروری است قبل از عمل کردن به هر توصیه ای کمی درباره آن تحقیق کنید. بعضی از توصیه ها و باورهای غلط جلوی لذت بردن شما از این دوران را می گیرد.

در این مطلب از 10 باور اشتباه بارداری گفتیم تا خیالتان از انجام بعضی کارها مانند مانیکور کردن و خوردن بعضی از مواد غذایی مانند چای و قهوه آسوده باشد.

منبع: thebump

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1488

به "10 باور اشتباه رایج درباره مراقبت های دوران بارداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 باور اشتباه رایج درباره مراقبت های دوران بارداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید