فیلم بی ادعایی که رکورددار نامزدی سیمرغ شد

به گزارش مجله تور مالزی، محمدرضا مصباح تهیه کننده فیلم یدو ساخته مهدی جعفری ضمن اشاره به احتمال رکوردشکنی این فیلم در شکار سیمرغ، تأکید کرد به نسبت دیگر فیلم ها که همه چیز داشتند، این فیلم بی همه چیز، دیده شد.

فیلم بی ادعایی که رکورددار نامزدی سیمرغ شد

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، محمدرضا مصباح تهیه نماینده فیلم سینمایی یدو ساخته مهدی جعفری که نامزد 13 رشته در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر شده است، گفت: از ابتدا کوشش ما این بود که یدو را در استاندارد های فنی و حرفه ای هنری تهیه کنیم که به لطف خدا و همت دوستانم در پروژه، این مهم محقق شد. با توجه به قابلیت های فیلم، پیش بینی ما هم این بود که یدو مورد توجه قرار بگیرد. خیلی از فیلم ها در ادوار مختلف جشنواره بودند که قابلیت داشتند، اما به آن ها توجه نشد، ولی ما خدا را شاکریم که این رخ داد و از هیأت داوران ممنونیم که این فیلم و قابلیت هایش را دیدند.

وی با اشاره به نقش کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان در فراوری این فیلم گفت: کانون هم خیلی خوش نام است و هم کار با آن ها باعث افتخار است، در این پروژه هم در کنار ما و انصافاً قوت قلبی برای ما بودند از همین رو، جا دارد هم از کانون فکری بچه ها و نوجوانان و هم از بنیاد سینمایی فارابی تشکر کنم. خدا را شکر می کنم که این پروژه توانست در حد و اندازه نام کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان و بنیاد سینمایی فارابی بدرخشد.

داوری ها کاملاً عادلانه بود

مصباح بیان نمود: به نظرم داوری ها کاملاً عادلانه بوده است به هر حال همه اعضای هیأت داوران کارکشته، مجرب و خوش نام در حیطه فعالیت خودشان هستند بنابراین انتخاب آن ها انتخاب دقیقی است. قطعاً در این قضاوت غیر از مسائل هنری و سینمایی، چیز دیگری تأثیر نداشته، یدو فیلم بی ادعایی است که سعی کرد هم در جنبه های ساخت نجابت خود را حفظ و هم در تبلیغات نجیبانه رفتار کند توجه به چنین فیلمی و دور شدن از هیاهو های تبلیغاتی بعضی فیلم ها، نشان می دهد دوستان در هیأت داوران عادلانه و منصفانه فیلم ها را دیده و رأی داده اند.

این تهیه نماینده اظهار کرد: بخشی از این اتفاق که بعضی فیلم ها در عین حال نامزدی زیادی را کسب می نمایند، اما جوایز زیادی را به خانه نمی برند، طبیعی است، اما پیش بینی ما این است که یدو حتی می تواند رکورددار کسب جوایز هم باشد. با توجه به استعداد فیلم و استقبالی که از آن شده و رضایتمندی تماشاگران به نظرم مستحق این موضوع است. ممکن است در آرای مردمی، تعداد رای های فیلم ما کم باشد، اما از لحاظ رضایتمندی مخاطب در رتبه بالایی قرار داریم به طوری که هر کسی که یدو را دیده با حال خوب سینما را ترک نموده، چون این اثر، یک فیلم حال خوب کن است. به عقیده من یدو می تواند از لحاظ کسب جوایز هم در رتبه خوبی قرار بگیرد.

مصباح درباره حضور رقیب قدری همچون بی همه چیز در فهرست نامزد ها بیان نمود: اتفاقاً ما در این جشنواره بی همه چیز واقعی بودیم! دوستان همه چیز داشتند، هم پول داشتند و هم تبلیغات، اما ما هیچ چیزی نداشتیم به جز صداقت، پشتکار و توکل به خدا. بالاخره سینما و جشنواره یک رقابت است و امیدوارم این رقابت همانطور که تا حالا عادلانه بوده در ادامه هم همینطور باشد و نتیجه خوبی حاصل گردد. بی همه چیز و بقیه فیلم هایی که در این فهرست قرار گرفتند هم قابلیت ها، نقاط ضعف و قوتی دارند. اما من فکر می کنم یدو این قابلیت را دارد که در کسب جوایز هم پیشتاز باشد و رکورد بزند.

تهیه نماینده پوست ادامه داد: من موافق این موضوع نیستم که در حق فیلمی اجحاف شده، به هر حال سلیقه هیأت داوران است که داوری ها را رقم می زند ممکن است همین فیلم ها را یک گروه دیگری از هیأت داوران ببینند و نوع دیگری رأی بدهند نام این موضوع اجحاف نیست حتی اگر هیأت داوران عوض شوند، به فیلم ما توجه ننمایند و به فیلم دیگری توجه نمایند نامش اجحاف نیست بلکه برگرفته از سلیقه است و این موضوع طبیعی است. البته که این سلیقه باید مطابق با استاندار های فنی و هنری باشد، اما استنباط من این است که حقی از کسی ضایع نشده، سلیقه داوران این بوده و انتخابشان به نظرم درست بوده است درباره کسانی که جایشان در این فهرست خالی است باید بگویم خیلی از بزرگان سینما در این جشنواره حضور داشته اند که می توانستیم آن ها را به عنوان نامزد داشته باشیم، ولی سلیقه داوران به فیلم های دیگری تعلق گرفته و به نظرم باید متمدنانه با این موضوع برخورد کنیم. در همه جشنواره ها و رقابت های جهان همین روال حاکم است. امیدوارم آن عزیزان در جشنواره های دیگر دیده شوند و بدرخشند.

آینده فیلم های ما در گرو آینده سینماست

وی درباره فیلم های اکران نشده اش گفت: آینده فیلم های ما در گرو آینده سینماست ما نمی دانیم چه اتفاقاتی قرار است رخ بدهد، ولی مشخصاً درباره یدو این آمادگی را داریم که صف شکن باشیم و خیلی زود این فیلم را به نمایش بگذاریم یعنی به محض بازگشایی سینما ها و بازگشت به شرایط عادی می توانیم این فیلم را به نمایش بگذاریم. برای بقیه فیلم هایمان همچنان منتظریم و واقعاً نمی دانیم چه اتفاقی خواهد افتاد اگر شرایط مهیا باشد، آمادگی داریم که بلافاصله آن ها را هم به نمایش بگذاریم. ممکن است یکی دو سال طول بکشد تا ما به اوضاع قبلی برگردیم، اما منظور من از شرایط عادی یک شرایط نسبی است؛ شرایطی که بازگشایی سینما هم برای سینمادار و هم تهیه نماینده بصرفد.

این تهیه نماینده سینما تأکید کرد: ما آمادگی داریم در این زمینه پیشتاز باشیم امیدوارم جشنواره هم فتح بابی باشد تا مبنایی برای آشتی سینمادوستان با سینما باشد شاهد این باشیم که با رعایت پروتکل های بهداشتی و توجه به سلامت مردم سینما ها بازگشایی شوند.

مصباح در سرانجام بیان نمود: من معتقد نیستم که فیلم هایم بازگشت اقتصادی نداشته اند. ما فیلم هایی را ساخته ایم که هنوز اکران نشده اند باید به نمایش دربیایند تا ببینیم برگشت اقتصادی دارند یا خیر. با توجه به اینکه شرایط این چنینی داریم باید صبر کنیم ببینیم چه می گردد، من تهیه نماینده بخش خصوصی هستم، یکی از ملاک های مهم من هم بازگشت سرمایه است پس این چرخه باید بچرخد، ما بنیاد خیریه هم نداریم که مدام فیلم فراوری کنیم، آن ها را در گنجه بگذاریم و برایمان مهم نباشد که فیلم نمایش داده گردد یا نه. اینچنین نیست، چون بزرگترین لذت و کیف فیلمساز دیده شدن اثرش است، ما امیدواریم سینما ها رونقی پیدا کند، شرایطی فراهم گردد که بتوانیم آثار را به نمایش بگذاریم، از آنجایی که غالب فیلم های ما برای بخش خصوصی است، نگران بازگشت سرمایه هستیم و امیدوارم هرچه زودتر این اتفاق رخ بدهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1439

به "فیلم بی ادعایی که رکورددار نامزدی سیمرغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم بی ادعایی که رکورددار نامزدی سیمرغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید