قبل از خواب نباید از موبایل استفاده کرد؟، پاسخ در فضا پیدا شد

به گزارش مجله تور مالزی، ایسنا نوشت: دو مطالعه نو در خصوص خواب در ایستگاه فضایی بین المللی به فضانوردان و مردم در زمین یاری می نماید تا شب و استراحت بهتری را تجربه نمایند.

قبل از خواب نباید از موبایل استفاده کرد؟، پاسخ در فضا پیدا شد

آیا تا به حال به شما گفته شده است که قبل از خواب به تلفن همراه خود نگاه نکنید؟ این به این علت است که نور آبی نمایشگر تلفن همراه بر ریتم شبانه روزی شما که واکنش طبیعی بدن شما به تغییرات نور در روز است، تأثیر می گذارد.

آندرس موگنسن فضانورد آژانس فضایی اروپا(ESA) در حال حاضر در حال اجرا تحقیقات در خصوص خواب در ایستگاه فضایی بین المللی است. ماموریت او هاگین(Huginn) نام دارد و شامل دو مطالعه است که در پی درک بیشتر در خصوص نور شبانه روزی و خواب در مدار زمین است.

فضانوردان در ایستگاه فضایی هر 90 دقیقه یک بار به طور کامل زمین را دور می زنند و هر روز 16 غروب و طلوع خورشید را تجربه می نمایند. با این روال غیرزمینی، فضانوردان همیشه برای یافتن یک ریتم طبیعی روزانه در فضا کوشش می نمایند.

در بیانیه مطبوعاتی آژانس فضایی اروپا آمده است: ایستگاه فضایی از زمان گرینویچ(GMT) پیروی می نماید که به حفظ یک برنامه ثابت، همراه با روال منظم بیدار شدن و زمان خواب یاری می نماید.

ریتم های شبانه روزی فرآیندهای طبیعی فیزیکی، ذهنی و رفتاری هستند که از یک چرخه 24 ساعته پیروی می نمایند و در درجه اول به نور و تاریکی پاسخ می دهند. آنها بیشتر موجودات زنده از جمله حیوانات، گیاهان و میکروب ها را تحت تأثیر قرار می دهند.

در فضا اما این ریتم ها تحریف می شوند، به این معنی که فضانوردان ممکن است از بی خوابی و خواب ناکافی و اختلال خواب رنج ببرند.

موگنسن برای جلوگیری از این عواقب وخیم، از نور ویژه ای استفاده نموده است که به وسیله پژوهشگران فضایی از کپنهاگ دانمارک ساخته شده است. این ابتکار شامل یک لامپ تخصصی است که به طور خاص برای پشتیبانی از ریتم شبانه روزی فضانوردان در فضا طراحی شده است.

در شب، وقتی موگنسن می خواهد بخوابد، این نور مانند غروب خورشید قرمز می گردد و در صبح، برای شبیه سازی طلوع خورشید در یک روز روشن با آسمانی صاف، آبی می گردد.

دستگاه سنجش درون گوش برای ردیابی فعالیت مغز

موگنسن برای مطالعه خواب در مدار زمین، از یک دستگاه مقدار گیری داخل گوش استفاده می نماید که نوار مغزی او را ردیابی می نماید.

این اختراع، کار پژوهشگران دانشگاه آرهوس(Aarhus) دانمارک است و به آنها اجازه می دهد تا فعالیت مغز او را در طول شب ارزیابی نمایند.

پژوهشگران این دو مطالعه با هم همکاری می نمایند تا تمام داده ها را جمع آوری نمایند و خواب را در فضا و بعلاوه روی زمین بهتر درک نمایند. این یافته ها به ویژه در عصر حاضر به کار می آیند، زیرا تحقیقات نشان می دهد که تغییرات آب و هوایی در الگوهای خواب ما تداخل ایجاد می نماید.

یک مطالعه در سال 2022 نشان داد که گرم شدن کره زمین باعث اختلال خواب بشر می گردد و تأثیر آن در مردم کشورهای در حال توسعه بدتر است.

کلتون مینور، نویسنده اصلی این مطالعه در بیانیه ای مطبوعاتی در آن موقع گفت: نتایج ما نشان می دهد که خواب که یک فرآیند ترمیمی ضروری برای سلامت و بهره وری انسان است، ممکن است در اثر گرمای بیشتر کاهش یابد.

وی اضافه نمود: در طول فصل ها و شرایط آب و هوایی مختلف، دمای بیرون از خانه به طور مداوم خواب مردم را از بین می برد و با گرم تر شدن دما، مقدار از دست دادن خواب به تدریج افزایش می یابد.

اگرچه مطالعات آژانس فضایی اروپا عامل دمای گرم را در نظر نمی گیرند، اما نتایج آنها می تواند نکات و پیشنهاداتی را در خصوص خواب بهتر ارائه دهد که ممکن است با از دست دادن خواب ناشی از آب و هوای گرم تر مقابله کند.

پژوهشگران می گویند از آنجایی که این مطالعات در شرایط فضایی انجام می شوند، می توانند راهکار هایی برای کمبود خواب ناشی از رویدادهای آب و هوایی ارائه دهند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 شهریور 1402 بروزرسانی: 13 شهریور 1402 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 2240

به "قبل از خواب نباید از موبایل استفاده کرد؟، پاسخ در فضا پیدا شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "قبل از خواب نباید از موبایل استفاده کرد؟، پاسخ در فضا پیدا شد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبل از خواب نباید از موبایل استفاده کرد؟، پاسخ در فضا پیدا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید