معماری بومی روستاها در حال از بین رفتن

به گزارش مجله تور مالزی، معاون عمرانی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، موضوع روستاهای گردشگری و دارای بافت با ارزش را مورد اشاره قرار داد و اعلام کرد: معماری بومی روستاها به شدت در حال از بین رفتن است.

معماری بومی روستاها در حال از بین رفتن

به گزارش مجله تور مالزی، محمدرضا شاملو در جلسه جمع بندی سفر به استان کرمان اظهار کرد: آنچه سهمیه برای استان در زمینه سهمیه قیر و اعتبارات ملی در نظر گرفته گشته، تخصیص 100 درصدی خواهد بود و حداقل 3 میلیارد تومان قیر با تخصیص 100 درصد برای دو شهرستان کرمان و راور در نظر خواهیم گرفت. شاملو در ارتباط با بازنگری طرح های هادی روستایی مطرح کرد: اعتبار لازم برای بازنگری همه روستاها وجود ندارد، لذا در روستاهایی که دوره آن به اتمام رسیده است با همکاری بنیاد مسکن استخراج شوند که یا در گروه روستاهای دارای شرایط پیچیده به عنوان اولویت از اعتبارت ملی، استانی و داخلی در اولویت بازنگری قرار گیرند و یا اینکه تعدادی از روستاها با الحاق یک لکه زمین به روستا مشکل رفع می گردد. وی خواهان شد تا فرمانداران و بخشداران جهت شناسایی و معرفی روستاهای واجد ارزش های خاص اقدام نموده تا در لیست معرفی به عنوان 300 روستای با ارزش گردشگری که در برنامه پنج ساله ششم دیده گشته است، قرار گیرند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز از تخصیص حداقل 3 میلیارد تومان قیر با تخصیص 100 درصدی برای دو شهرستان کرمان و راور اطلاع داد. محمدرضا پورابراهیمی در نشست جمع بندی سفر معاون عمرانی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به کرمان و بازدید از مناطق روستایی بخش شهداد.(چهارفرسخ، کشیوئیه، پشوئیه) و بخش گلباف (نسک، حرمک و کشیت) اظهار کرد: شهرستان کرمان پهناورترین شهرستان کشور است، یک سوم جمعیت استان هم در این شهرستان مستقر هستند. وی اضافه نمود: در حوزه ایمن سازی روستایی و شهری، شهرستان راور نسبت به دیگر شهرستان های استان پیشی گرفته و 60 تا 70 درصد روستاهای راور مقاوم سازی گشته اند و در شهر راور هم تا 55 درصد مقاوم سازی اجرا شده است. پورابراهیمی مطرح کرد: با توجه به اینکه شهرستان راور در خط زلزله واقع شده است باید کمک های لازم به آن صورت گیرد. وی خواهان موافقت بنیاد مسکن برای اختصاص اعتبار معین برای شهرستان راور و کرمان که بیش از 35 درصد پوشش جمعیت استان را تشکیل می دهند، شد و لزوم نهایی کردن اختیارات استانی را مورد تاکید قرار داد.

به گزارش مجله تور مالزی، از مصوبات این سفر تصمیم گیری در خصوص اجرای طرح هادی روستاها و بازنگری طرح های هادی روستاها است که مقرر شد با اعتباری که در این زمینه گذاشته می گردد، موارد مربوط به این موضوع انجام گردد. همچنین در خصوص آسفالت معابر روستایی و جاده ورودی روستاها که در طرح هادی است، مقرر شد با تامین قیر رایگان انجام گردد. مشکل ضمانت وام های پرداختی از سوی بنیاد مسکن نیز مقرر شد با گرفتن ضامن زنجیره ای رفع گردد. بازسازی منازل فرسوده روستایی با تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد 4 درصد با مبلغ 35 میلیون تومان از دیگر مصوبات سفر معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به کرمان بود. در خصوص ساخت جدید منازل روستایی مقرر گشت تا مبلغ 25 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت گردد. همچنین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مکلف شد تا اسناد مالکیت زمین های واگذاری را سریعا پیگیری کند و در روستاهایی که زمین کافی برای متقاضیان جدید وجود ندارد، از سوی بنیاد مسکن زمین در اختیار آنها گذاشته گردد. همچنین مقرر گشت در روستاهایی که احتیاج به بازنگری طرح هادی دارند، علی الحساب زمین هایی که امکان ارائه خدمت از سوی بنیاد مسکن وجود دارد، اقدام لازم انجام گردد.

منبع: isna.ir
انتشار: 14 شهریور 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 12

به "معماری بومی روستاها در حال از بین رفتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معماری بومی روستاها در حال از بین رفتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید