کارلوس روئیس ثافون، نویسنده سایه باد در 55 سالگی درگذشت

به گزارش مجله تور مالزی، به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین - کارلوس روئیس ثافون، نویسنده اسپانیایی رمان پرفروش سایه باد در سطح بین المللی در سن 55 سالگی درگذشت.

کارلوس روئیس ثافون، نویسنده سایه باد در 55 سالگی درگذشت

این رمان نویس که بارها به عنوان پرخواننده ترین نویسنده اسپانیایی پس از سروانتس توصیف شد، روز جمعه در خانه اش در لس انجلس درگذشت. طبق گزارشات اسپانیایی زبان، در سال 2018 پزشکان تشخیص دادند که روئیس ثافون به سرطان روده مبتلاست.

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا توییت کرد: یکی از پرخواننده ترین و تحسین شده ترین نویسندگان اسپانیایی را از دست دادیم. کارلوس روئیس ثافون، رمان نویس مهم عصر ما نقش مهمی در ادبیات مدرن داشت.

پلنِتا، ناشر روئیس ثافوناو را یکی از بهترین رمان نویسان معاصر خواند و نقل قولی از کتاب معروف او، سایه باد آورد، داستانی پلیسی درباره یک کتابخانه با عناوین مبهم: هر کتاب، هر جلدی که اینجا می بینید روح دارد. روح کسی که آن را نوشته و آنهایی که آن را می خوانند، آن را زندگی می کنند و رویایش را می بینند. ناشر انگلیسی او، وایدنفلد اند نیکلسن نیز از شنیدن خبر فوت روئیس ثافون عمیقا ابراز تاسف کرد.

روئیس ثافون نویسنده هشت رمان ازجمله بازی فرشته و هزارتوی ارواح است که کتاب هایش بیش از 38 میلیون در سرتاسر جهان فروش داشته، به بیش از 40 زبان ترجمه شده و چندین جایزه برای او به ارمغان آورده است.

روئیس ثافون در بارسلونا به جهان آمد و پیش از آنکه اولین کتاب خود با عنوان شاهزاده غبار را در سال 1993 در حوزه ادبیات جوانان منتشر کند، به کار تبلیغات مشغول بود. او در سال 2011 سایه باد را منتشر کرد؛ داستان پسری به نام دنیل که به گورستان کتاب های گم شده برده می شود و مجذوب جولین کاراکسِ نویسنده می شود و شخصی سایه وار تلاش در از بین بردن آخرین نسخه کتاب های کاراکس دارد. این رمان در سال 2004 توسط لوسیا گریوز به انگلیسی ترجمه و به یک اثر پیروز جهانی تبدیل شد.

استفن کینگ در نقد این کتاب نوشت: اگر تصور می کردید که رمان گوتیک واقعی با سرانجام قرن نوزدهم تمام شده، این کتاب نظرتان را عوض خواهد کرد.

روئیس ثافون که در دهه 1990 به لس انجلس نقل مکان کرد و زندگی اش را بین اسپانیا و امریکا تقسیم کرد گفته بود نوشتن رمان پیروز سایه باد 10 سال طول کشیده و او می خواسته چیز بسیار ویژه ای بیافریند. او گفته بود: بنابراین کاری که کردم این بود که تمام چیزهایی را که برایم مهم است بیاورم. تمام جاه طلبی های رمان های قرن 19 و بازسازی آن رمان های بزرگ؛ تولستوی، دیکنز و ویکی کالینز -اما سعی کردم تمام آنها را با عناصر روایی که قرن بیستم به ما داده بازسازی کنم تا تجربه خواندن اثری بسیار پرمایه تر را به خواننده ارزانی کنم.

او با سه رمان دیگر خود در این مجموعه، بازی فرشته، زندانی بهشت و هزارتوی ارواح همچنان پرفروش ماند و با تمام کردن چهارگانه خود در سال 2016 به مطبوعات اسپانیایی گفت احساس می کند کارش را انجام داده است. او گفت: سرآخر چیزی شد که رویایش را داشتم. و این مجموعه را کتاب هایی درباره جهانی درونی خود توصیف کرد: می خواستم فرایند خلاق داستان پردازی را کشف کنم و این مجموعه به من اجازه داد چیزهای زیادی درباره خودم بفهمم. نمی دانم که عاقل تر شده ام یا نه، اما احساس آرامش بیشتری می کنم.

روئیس ثافون در مقاله ای درباره حرفه خود نوشت احساس می کند انتخاب دیگری به جز نویسنده شدن نداشته: گاهی اوقات مردم از من می پرسند چه توصیه ای برای نویسندگان مشتاق دارم. به آنها می گویم فقط در صورتی باید نویسنده شوید که امکان نویسنده نشدن شما را بکشد. در غیر این صورت بهتر است کار دیگری انجام دهید. من نویسنده شدم چون در غیر این صورت می مُردم.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 13 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1056

به "کارلوس روئیس ثافون، نویسنده سایه باد در 55 سالگی درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارلوس روئیس ثافون، نویسنده سایه باد در 55 سالگی درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید