آنگکور، نکاتی عملی برای بازدید از این شهر باستانی

به گزارش مجله تور مالزی، شهر باستانی آنگکور مهم ترین جاذبه دیدنی کامبوج است. با یاری این نکات، بازدیدی فراموش نشدنی از آنگکور داشته باشید.

آنگکور، نکاتی عملی برای بازدید از این شهر باستانی

شهر باستانی آنگکور یکی از مهم ترین جاذبه های کامبوج است. با یاری نکاتی که در ادامه از زبان نویسنده سایت onemileatatime می خوانید، می توانید سفری راحت تر و لذت بخش تر به این مجموعه باستانی داشته باشید.

سیم ریپ یکی از شهرهای توریستی کامبوج است. در سفر به این کشور حتما اوقات زیادی را در این شهر می گذرانید؛ ولی هیچ سفری به سیم ریپ بدون بازدید از مجموعه باستانی آنگکور کامل نمی گردد. آنگکور یکی از آثار ثبت شده در لیست میراث جهانی یونسکو است و در سفر به کامبوج حتما باید سفری کوتاه برای بازدید از این شهر باستانی ترتیب دهید. ما برنامه سفر خود را طوری زمان بندی نموده بودیم که یک غروب و بعد از آن، یک روز کامل برای گشت و گذار در پارک باستان شناسی آنگکور وقت داشتیم.

بله می دانم، این سفری سریع است؛ ولی هیچ محدودیتی برای در نظر گرفتن زمان بازدید از این مجموعه وجود ندارد. در آخرین سفر به سیم ریپ، من و همسرم، 4 روز کامل را به گشت وگذار، پیاده گردی، کوه پیمایی و عکاسی از معبدها گذراندیم. برخلاف عده ای که ممکن است فکر نمایند از دیدن آثار باستانی زده می شوند، ما از سفرمان نهایت استفاده را کردیم.

برنامه ریزی برای سفر به آنگکور

میزان زمان مناسبی که در آنگکور می گذرانید به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله گروهی که با آن ها سفر می کنید. به همین علت من توصیه می کنم که قبل از سفر تعدادی کتاب بخوانید و چند فیلم ببینید تا متوجه شوید دوست دارید از کدام معبدها دیدن کنید. دوست دارید چند معبد و اثر باستانی را ببینید. من فکر می کنم در هر روز بازدید از سه یا چهار معبد کافی باشد و باید در نظر بگیرید که معابد مورد نظرتان چه فاصله ای از هم دارند. به این ترتیب می توانید معین کنید که باید چند روز را در آنگکور بگذرانید و اینکه چه مدت زمانی را باید در سیم ریپ سر کنید.

ترجیح من این است که بازدید را از صبح زود آغاز کنم و برای یک صبحانه دیروقت، به هتل برگردم. در این فاصله از تعدادی سرگرمی و جاذبه دیگر در شهر لذت می برم و بعد از ظهر دوباره به بازدید از معبدها مشغول شوم. سیم ریپ به طور باورنکردنی مرطوب است؛ به همین علت حتی روزهایی که زیاد گرم نباشد باز هم آزاردهنده است؛ بنابراین تقسیم کردن ساعات روز برای بازدید از معبدها و در نظر گرفتن زمان استراحت، برترین روشی است که برای من جواب داد.

البته من متخصص این سفر نیستم؛ ولی سفری است که دو بار آن را تجربه نموده ام. بر اساس تجربیات به دست آمده از این سفرها، چند نکته کلی در خصوص این سفر را با شما به اشتراک می گذارم تا از سفر به آنگکور بیشترین لذت را ببرید و از زمان خود به برترین شکل بهره ببرید.

بلیط های مجموعه آنگکور

هیچ علتی وجود ندارد که بلیط خود را مستقیما در آنگکور خریداری کنید. پکیج ها و تورهای زیادی وجود دارد که برای بازدید از این مجموعه است و شامل تهیه بلیط هم می گردد و هزینه اضافه از شما دریافت می نمایند؛ ولی باز هم باید در دفاتر ورودی مجموعه آنگکور توقف کنید، به عنوان یک توریست خارجی باید پاسپورت خود را نشان دهید تا کارت عبور آنگکور و بلیط ورودی این مجموعه باستانی را تهیه کنید.

این دفتر تهیه بلیط از زمانی که آخرین بار در کامبوج بودم، تازه است و صندوق های تحویل بسیار یاری نماینده و کارآمدی دارد. در صورتی که دستگاه های کارت اعتباری کار نکردند، می توانید هزینه بلیط را با پول نقد به دلار آمریکا پرداخت کنید. کارت های اعتباری خارجی پذیرفته می گردد و دستگاه های خودپرداز هم در مجموعه وجود دارد. این دفتر فروش بلیط از 5 صبح تا 5 و نیم عصر هر روز باز است و در حال حاضر قیمت بلیط ها برای مجموعه آنگکور به این توضیح است:

  • یک روزه: 37 دلار آمریکا
  • 3 روزه (معتبر در یک دوره ده روزه): 62 دلار
  • 7 روزه (معتبر در یک دوره زمانی 30 روزه): 72 دلار

با همه این بلیط های عبور می توانید هر چند بار که خواستید در مدت معین شده و در روز معین شده از مجموعه خارج و دوباره وارد شوید.

توصیه دیگر من این است که بلیط های خود را یک شب قبل از روزی که قرار است از آن ها بهره ببرید، تهیه کنید؛ به خصوص برای سفرهای کوتاه تر یا کسانی که می دانند که قرار نیست بازدیدهای سه روزه و بیشتر داشته باشند.

این دفاتر فروش بلیط تا ساعت 5 و نیم عصر باز هستند و بلیط هایی که بعد از ساعت 5 فروخته می شوند، می توانند در همان روز و روز بعد مورد استفاده قرار بگیرند.

بیشتر معبدها نیز در ساعت 5 و نیم عصر تعطیل می شوند؛ بنابراین شاید در این ساعت، زمان برای بازدید نداشته باشید؛ ولی دو معبد در این مجموعه به نام معبد فنوم باخنگ و پری روپ، که هر دو چشم میزانای زیبایی در غروب آفتاب دارند تا ساعت 7 عصر باز هستند.

راهنمایان مجموعه

برای لذت بردن و بازدید از مجموعه آنگکور احتیاجی به وجود راهنما ندارید و بدون شک احتیاجی نیست که در یک تور سازمان دهی شده شرکت کنید.

در آخرین سفرمان به سیم ریپ، راننده ای برای مدت سه روز استخدام کردیم و اوقات خوشی در موقع بازدید از منطقه ها دور از دسترس تر و خلوت تر داشتیم. با میزانی تحقیق بیشتر، یک کتاب خوب یا حتی یک تور صوتی، می توانید همه اطلاعات و جزییات لازم را در اختیار داشته باشید تا بدانید که فراتر از این صخره های مجذوب کننده و ساختمان های سنگی دیدنی، در حال مشاهده چه میراث ارزشمندی هستید.

برای این سفر، من برای در اختیار داشتن یک راهنما برنامه ریزی نموده بودم که به وسیله پذیرش هتل این کار انجام شد. انتظار داشتم تا راهنمای معتبر و قابل اطمینانی باشد که بتواند به سوالات مادرم در خصوص تاریخچه این شهر باستانی و فناوری های موجود در آن پاسخ دهد. علاوه بر این، در جایی مثل سیم ریپ، استخدام یک راهنما شما را از شر راهنماهای سمج دیگر نجات می دهد.

این ایده در تئوری عالی به نظر می رسید؛ ولی راهنمای مربوطه، فاجعه بود. داستان های شگفت انگیز و جزییات و حقایق بسیار جالبی در خصوص این شهر پیشرفته و بزرگ، پیش از صنعتی شدن وجود دارد که این راهنما هیچ چیزی در خصوص آن ها نمی دانست یا حداقل توانایی آن را نداشت که این اطلاعات را به ما منتقل کند.

مثلا، مثال پادشاه جایاوارمان هفتم را در نظر بگیرید که بعد از بیرون راندن مهاجمان چامپا در یک نبرد دریایی حماسی، به قدرت رسید و 102 بیمارستان ساخت. در این بیمارستان ها با استفاده از تکنینک ها و داروهایی که آن ها از یک راستا تجاری پیشرفته یاد گرفته بودند، جراحی های پیشرفته ای انجام می شد. علاوه بر بیمارستان، بناهای دیگری چون انبارها، استراحتگاه ها و سایر بناهای عمومی ساخته شد و دو معبد هم شکل گرفت.

یکی از چندین نقش برجسته موجود در مجموعه آنگکور که نمایشی از نبردها و سایر رویدادها تاریخی امپراتوری خمر است.

راهنمای ما این ماجرا را این طور خلاصه کرد:

این معبد به وسیله پادشاه هفتم ساخته شده است. او پادشاه خوبی بود و به مردم اهمیت می داد. و این حرف های تکراری را چندین بار تکرار می کرد.

علاوه بر این، او درخواست های ما را مبنی بر اینکه از معبدهای خلوت تر بازدید کنیم رد می کرد و در خصوص هرچیز کوچکی با ما جر و بحث می کرد؛ حتی در خصوص زمان دستشویی رفتن. این راهنما باعث شد که روز بسیار بدی داشته باشیم.

اگر فکر می کنید برای گشت و گذار در این میراث جهانی یونسکو احتیاج به راهنما دارید، توصیه می کنم که در سایت هایی مثل تریپ ادوایزر یا سایت های مشابه دنبال کسی بگردید که دارای اطلاعات و آگاهی کافی متناسب با احتیاجها و پرسش های شما باشد.

رفت و آمد تا آنگکور

اگر برای همراه داشتن یک راهنما برنامه ریزی می کنید، آن ها معمولا یک راننده دارند که با آن کار می نمایند. آن ها با دریافت کمی هزینه بیشتر شما را به مقصد می رسانند. من فکر کردم که پرداخت 5 تا 10 دلار بیشتر ارزش دارد که از مکالمات بی فایده برای توقف کردن در فروشگاه یا رستوران خاصی اجتناب کنیم. ولی با وجود این شما می توانید با پرداخت کمتر از 35 دلار برای ماشین و راننده برای یک روز و 45 دلار برای ون، ماشینی در اختیار داشته باشید.

اگر وسیله حمل و نقل خودتان را رزرو کنید، پول کمتری می پردازید. راننده های تاکسی که شما را از فرودگاه به هتل می برند معمولا پیشنهاد می نمایند که برای گشت وگذار در آنگکور هم شما را همراهی نمایند. اگر از راننده و وسیله نقلیه راضی بودید می توانید همان را رزرو کنید.

اگر قصد دارید که از معبد اصلی آنگکور دیدن کنید برای یک تاکسی استاندارد باید حدود 25 دلار بپردازید و معمولا برای ون باید 35 دلار بپردازید. اگر می خواهید معبدهای خلوت تر و دورافتاده تر را ببینید، ممکن است قیمت ها دو برابر گردد، در نتیجه برنامه داشتن از قبل مبنی بر اینکه دوست دارید از کدام معبدها دیدن کنید، به شما فرصت می دهد که برای پیدا کردن راستا، راننده و چانه زدن سر قیمت مناسب، آمادگی داشته باشید.

به عنوان جایگزین تاکسی می توانید توک توک رزرو کنید و هزینه آن برای یک روز بین 15 تا 25 دلار است که قیمت آن به مهارت های شما در چانه زدن بستگی دارد و اینکه راننده مورد نظرتان چقدر اطلاعات و آگاهی کامل در خصوص مقصد دارد. کسی که انگلیسی را خوب حرف می زند، می تواند قیمت بالاتری پیشنهاد کند. اگر بخواهید کمتر هزینه کنید که کاملا امکان پذیر است، ممکن است فرد انتخاب شده بعضی قابلیت های لازم را نداشته باشد.

در همه موارد باید قبل از سوار شدن، در خصوص همه چیز با راننده و راهنما به توافق برسید. مثلا در خصوص مقصدهایی که قرار است ببینید، جاهایی که قرار است توقف کنید و زمان بندی سفرتان.

اجتناب از شلوغی در آنگکور

اگر می خواهید این تجربه بی نظیر را داشته باشید که طلوع خورشید را از پس معبد باشکوه آنگکور ببینید، هیچ راهی برای اجتناب از شلوغی و ازدحام توریستان وجود ندارد. هزاران نفر دیگر هم مثل شما هستند و با تورهای مختلف با اتوبوس سر ساعت به آنجا می رسند در نتیجه آنجا همیشه شلوغ خواهد بود.

پس برای شلوغی برنامه ریزی کنید.

ولی جایگزین هم وجود دارد. اگر می خواهید معبدها را قبل از طلوع افتاب در یک آرامش و خلوتی نسبی دیدن کنید، از راننده بخواهید شما را به دروازه پشتی ببرد.

در این طرف مجموعه تعداد بازدیدنمایندگان بسیار کمتر است و می توانید طرف شرقی این مجموعه باستانی را بدون ازدحام و شلوغی بازدید کنید. حتی اگر به سمت مرکز شهر باستانی راه خود را ادامه دهید، تعداد توریستان و بازدیدنمایندگان بسیار کم است. در این شرایط، بازدید از تندیس ها و نقش برجسته ها بسیار راحت تر است و در خلوتی و آرامش کامل انجام می گردد.

در این شرایط فرصت دارید تا با خیال راحت طلوع آفتاب را دیدن کنید. علاوه بر این، وقتی به طرف معبد مرکزی راه خود را ادامه می دهید، آفتاب پشت سرتان قرار می گیرد. به علاوه از دروازه شرقی می توانید بدون قرار گرفتن در صف های طولانی، زودتر وارد مجموعه شوید چون تعداد بازدیدنمایندگان آن از دروازه غربی کمتر است. در نتیجه زودتر از طلوع آفتاب به مکان مورد نظرتان می رسید.

من هنگام غروب آفتاب هم از معبد آنگکور بازدید نموده ام. تجربه ای به همان میزان دوست اشتنی بود و البته خلوت تر و آرام تر. اگر قصد دارید که از سمت غرب وارد شوید و راننده را در طرف شرقی خواهید دید، به این ترتیب در راستا گشت وگذار در شهر، پشت به آفتاب هستید که تجربه ای به مراتب لذت بخش تر است؛ بدون اینکه گرما و آفتاب اذیت تان کند.

سخن نهایی

هنوز نمی توانم باور کنم که سیم ریپ چقدر پیشرفته است. علاوه بر این، بازدید از این شهر آن هم به طور مستقل کاملا راحت است. قبل از سفر حتما تحقیق کنید تا بدانید که قصد دارید از کدام معبدها دیدن کنید یا دوست دارید از کدام تجربه ها اجتناب کنید. در خصوص هماهنگی با راننده ها و راهنماها نیز توصیه های ذکر شده را در نظر داشته باشید تا سفر خوب و دلپذیری داشته باشید.

منبع: کجارو / onemileatatime.com
انتشار: 5 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1401 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1975

به "آنگکور، نکاتی عملی برای بازدید از این شهر باستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنگکور، نکاتی عملی برای بازدید از این شهر باستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید