اقدام تازه آمریکا علیه چین

به گزارش مجله تور مالزی، ایسنا نوشت: دولت واشنگتن خاطرنشان کرد با پنج خبرگزاری مهم دولتی چین همانند سفارتخانه های خارجی برخورد می نماید به طوری که آنها از این پس ملزم هستند تا فهرست استخدام و اخراج تمامی کارمندان شان را اعلام و اموال شان در آمریکا را در وزارت امور خارجه به ثبت برسانند.

اقدام تازه آمریکا علیه چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دو تن از مقامات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا که خواستند نامشان فاش نگردد، گفتند: این تصمیم اتخاذ شده چرا که چین کنترل بر رسانه های خود را افزایش داده و شی جینپینگ، رئیس جمهور این کشور از این رسانه ها برای اشاعه تبلیغات حامی پکن سوء استفاده نموده است.

یکی از این مقامات گفت: کنترل بر مطالب و سرمقاله های رسانه های چین تنها در دوران حکومت شی جینپینگ شدت گرفته است. کارمندان این رسانه ها در حقیقت سلاح های دستگاه تبلیغاتی حزب کمونیست چین هستند.

یکی دیگر از این مقامات گفت: به پکن از قبل در مورد این تصمیم اطلاع رسانی نشده بود و آنها عصر روز سه شنبه از این موضوع آگاه شدند.

وی اضافه کرد: کنترل پکن بر رسانه دولتی چین بیش از پیش افراطی شده است.

از زمان روی کار آمدن ترامپ در آمریکا، تنش ها میان این دو قدرت بزرگ دنیا شدت یافته و آنها در مورد مسائل مختلفی از تعرفه های تجاری گرفته تا متهم کردن چین به جاسوسی از آمریکا و متهم کردن آمریکا به حمایت از تایوان با یکدیگر اختلاف دارند.

مقامات مذکور گفتند: تصمیم روز سه شنبه هیچ ارتباطی به تحولات اخیر در روابط آمریکا و چین ندارد و مدت ها بود که در نظر گرفته شده بود.

آنها اضافه کردند: این تصمیم جدید خبرگزاری شینهوا، شبکه تلویزیونی چاینا گلوبال، رادیو بین المللی چین، روزنامه چاینا دیلی و شرکت توسعه رسانه ای های تیان را شامل می گردد.

روزنامه انگلیسی زبان چاینا دیلی توسط حزب کمونیست چین منتشر می گردد. شرکت های تیان نیز روزنامه مردم چین که ارگان رسمی کمیته مرکزی حزب کمونیست است را توزیع می نماید.

این مقامات آمریکایی گفتند: بر اساس این قوانین جدید، این پنج رسانه چینی که در آمریکا فعالیت دارند باید فهرست پرسنل خود و تصمیمات مربوط استخدام و اخراج نیروها را اعلام نمایند و اموالی را که در آمریکا اجاره و یا خریداری نموده اند را باید در وزارت امور خارجه آمریکا ثبت نمایند.

این دو مقام اضافه کردند: این رسانه ها همچنین باید پیش از اجاره و یا خرید ملک تاییدیه دولت واشنگتن را بدست آورند.

درباره اینکه آیا این نگرانی وجود دارد که پکن علیه رسانه های غربی مستقر در چین دست به اقدام تلافی جویانه بزند یا خیر، یکی از این مقامات گفت: خبرگزاری های خارجی مستقر در چین در حال حاضر تحت قوانین و محدودیت های شدیدی فعالیت دارند و این قوانین چین هیچ محدودیتی بر فعالیت این پنج رسانه دولتی چین در آمریکا اعمال نمی نماید.

وی اضافه کرد: این رسانه های چینی در آمریکا در مقایسه با رسانه های خارجی مستقر در چین از آزادی بسیار بیشتری برخوردارند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 711

به "اقدام تازه آمریکا علیه چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدام تازه آمریکا علیه چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید