امان از استبدادهای هنری!

به گزارش مجله تور مالزی، محمد باقر آقامیری، هنرمند پیشکسوت عرصه نگارگری بر این باور است که گاهی عده ای به نگارگریِ بیچاره چنین نگاهی دارند و اصرار دارند بگویند که این هنر کهنه شده است. این نوعی استبداد و دیکتاتوری است و به این رویکرد برمی شود که یک سلیقه شخصی به غیر از سیلقه خود هیچ چیز دیگری را نمی پذیرد! استبداد تنها در سیاست نیست، بلکه در عرصه هنر نیز وجود دارد.

امان از استبدادهای هنری!

این هنرمند در گفت وگویی با مجله تور مالزی درباره شرایط هنر نگارگری و بی توجهی که به این هنر قدیمی به بهانه توسعه هنر مدرن می شود، اظهار کرد: به طور کلی در هر دوره ای همه می خواهند که نو و به روز باشند؛ البته اینکه صرفا ساختارشکنی کنیم و شکل های عجیب و غریب بکشیم، نمی توان اسمش را هنر مدرن گذاشت.

او با بیان اینکه متاسفانه از نگارگری حمایت نمی شود، گفت: ما باید مدیری داشته باشیم که به نگارگری اعتقاد داشته باشد و برای پیشرفت این هنر کوشش کند؛ اما متاسفانه الان مدیران گرفتار بعضی مسائل دیگر شده اند؛ این در حالی است که نگارگری هنری با موضوعات نو است که برای خلق آن باید با طراحی آشنا باشید، روانشناسی رنگ ها را بدانید و مطالعات زیادی داشته باشید.

آقامیری یادآور شد: هنر مدرن به این معنی است که یک اثر هنری باید در بیان مطالبی که انسان را جذب می نماید، تازگی داشته باشد. به قول هواداران علم هرمونتیک یا تأویل اثری که امروزی است، اما نمی تواند بیننده را جذب کند، کاری کهنه است. در مقابل اثری که برای 500 سال پیش است، ولی بتواند توجه مخاطب را به خودش معطوف کند، اثری نو و امروزی است. در واقع اینکه صرفا تمام فرم ها را به هم بریزیم بدون آنکه معنایی را به مخاطب منتقل کنیم، اثری مدرن خلق نکرده ایم.

این هنرمند پیشکسوت گفت: البته عده ای هستند که این نوع هنر را دوست دارند و طبیعتا می توانند بدون هیچ محدودیتی در این زمینه کار نمایند، چراکه هنر یعنی آزاداندیشی، کمال، دموکراسی و آزداگی؛ بنابراین هیچ گاه نمی توان گفت یک نوعی از هنر بد یا خوب است! به هر حال عده ای این هنر را دوست دارند و اینگونه آرامش پیدا می نمایند.

او با بیان اینکه نباید هنر را به دوره بندی ها محدود کرد، اظهار کرد: در این میان اما گاهی عده ای به نگارگریِ بیچاره چنین نگاهی دارند و اصرار دارند بگویند که این هنر کهنه شده است. این نوعی استبداد و دیکتاتوری است و به این رویکرد برمی شود که یک سلیقه شخصی به غیر از سیلقه خود هیچ چیز دیگری را نمی پذیرد!

آقامیری همچنین درباره آینده هنر نگارگری اظهار کرد: تعداد کسانی که نسبت به رشته نگارگری عشق دارند بسیار زیاد است. امروز جوانانی هست که به نگارگری، فرهنگ، ادبیات و تاریخ این سرزمین عشق دارند. نقاشی ایرانی هنری است که در بین هنرهای تجسمی جهان صندلی ویژه ای دارد و منحصر به فرد است. البته در عین حال این را نیز قبول دارم که هنرمندانی که در این رشته کار می نمایند باید متحول شوند و مطالعه زیادی در تاریخ هنر و ادبیات ایران و معنویت هنر و فلسفه هنر داشته باشند. این مطالعات باعث ایجاد فرم ها و شکل های متفاوت می شود. به هر حال نمی شود فقط به شیوه های قدیمی کار کرد، بلکه باید به روز باشیم و مسائل روز نیز همراه باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 935

به "امان از استبدادهای هنری!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امان از استبدادهای هنری!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید