انگور قرمز در مقابل انگور سبز

به گزارش مجله تور مالزی، علاوه بر تفاوت آشکار میان انگور سبز و قرمز، این دو میوه در مواد مغذی هم دارای تفاوت هایی می باشند. اما بالاتر از همه، هم انگور قرمز و هم سبز سرشار از ویتامین و آنتی اکسیدان می باشند. بنابراین، به منظور برخورداری بدن از

انگور قرمز در مقابل انگور سبز

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

علاوه بر تفاوت آشکار میان انگور سبز و قرمز، این دو میوه در مواد مغذی هم دارای تفاوت هایی می باشند. اما بالاتر از همه، هم انگور قرمز و هم سبز سرشار از ویتامین و آنتی اکسیدان می باشند. بنابراین، به منظور برخورداری بدن از منافع آن مقداری از این میوه را برداشته و نوش جان کنید.

انگور برای تهیه مربا، سرکه، ژله، کشمش و عصاره دانه انگور مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که انگور کم کالری می باشد، میان وعده محبوبی بوده و افرادی که تحت برنامه کاهش وزن قرار دارند، مصرف این میوه را به خوراکی های دیگر ترجیح می دهند.

صدها گونه مختلف از انگور وجود داشته و گونه هایی از آنها مانند انگور بی هسته تامسون، انگور کانکورد (که به رنگ آبی تیره است)، انگور قرمز در سر سفره مورد استفاده قرار می گیرند.

تفاوت میان انگور قرمز و انگور سبز

رنگ قرمز مایل به سیاه انگور قرمز به علت وجود آنتی اکسیدانی بنام فلاونوئید می باشد. انگور قرمز غنی از ویتامین، به خصوص ویتامین های C وB، مس، آنتوسیانین، منگنز و پتاسیم است. این نوع انگور بعلاوه دارای کالری پایین و فیبر خوراکی بالایی است. یک فنجان انگور قرمز برخوردار از تقریباً 61 کالری بوده که این امر آن را به یک میان وعده ایده آل خصوصاً برای افرادی می سازد که در پی کاهش وزن می باشند.

انگور سبز بعلاوه تحت اسم انگور سفید شناخته شده و در طول سال در دسترس می باشد. این نوع انگور سرشار از کربوهیدرات، ویتامین C و ویتامین K است. انگور سبز دارای کالری پایین، چربی اشباع شده و سدیم بوده و اندازه کلسترول آن صفر می باشد. این انگور حاوی آنتی اکسیدان فلاوان ـ 3ـ ال (flavan-3-ols) می باشد. مقادیری از آهن و پتاسیم هم در انگور سبز یافت می گردد.

بیشتر متخصصان تغذیه و کارشناسان بهداشت و درمان بیشتر توصیه به مصرف انگور قرمز می نمایند. علت آن می تواند محتوای بالای آنتی اکسیدان رسوراترول موجود در انگور قرمز، در مقایسه با انواع سبز آن باشد.

انگور قرمز حاوی آنتوسیانین، یعنی پلی فنلی است که در انگور سفید وجود ندارد. این وجود آنتوسیانین ها است که به انگور قرمز رنگ ویژه آن را می بخشد. آنتوسیانین ها در انگور سبز وجود ندارند.

محتوای فنلی انگور قرمز بیشتر از انگور سبز است. این به علت محتوای آنتوسیانین بالا در انگور قرمز می باشد. از آنجا که انگور سبز این ترکیب را در خود ندارد، بنابراین محتوای فنلی کل آن کم می باشد.

انگور قرمز بعلاوه حاوی سیرینجتین، سیرینجتین 3 ـ اُ ـ گالاکتوزید (syringetin 3-O-galactoside)، لاریسیترین و لاریسیترین 3 ـ اُ گالاکتوزید (laricitrin 3-O-galactoside) است که دسته ای از فلاونوئیدها می باشند. این فلاونوئیدها در انگور سبز وجود ندارند.

انگور قرمز دارای سطح بالاتری از اگزالات نسبت به انگور سبز است. سطوح بالای اگزالات می تواند به شکل گیری سنگ کلیه یاری نماید. پلی فنولیک، فلاوان ـ 3 ـ ال در انگور سبز بیشتر از انگور قرمز می باشد. فلاونول میریستین تنها در انگور قرمز وجود دارد.

فوائد انگور در سلامت

انگور قرمز حاوی فلاونوئیدی بنام رسوراترول (resveratrol) بوده که به پایین آوردن فشار خون بالا و سطوح گلوکز یاری می نماید. رسوراترول بعلاوه به جهت کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی شناخته شده است. کوئرستین موجود در انگور قرمز دارای خواص آنتی هیستامین مورد احتیاج جهت درمان آلرژی های مختلف است. آنتوسیانین موجود در انگور قرمز دارای خواص ضد التهابی است.

رسوراترول بعلاوه به اسم علت پشت پارادوکس فرانسوی (French Paradox) شناخته شده که به این واقعیت اشاره دارد که با وجود آنکه فرانسوی ها از یک رژیم غذایی با محتوای چربی بالا پیروی می نمایند، اما در معرض خطر بیماری های قلبی کمی قرار دارند. انگور بعلاوه حاوی سطوح بالای اسید کافئیک و کافتاریک اسید بوده که به اسم بازدارنده سرطان عمل می نمایند.

به جای انتخاب و ترجیح یکی از انواع انگور بر دیگری، می توانید از هر دو آنها لذت ببرید. انگور میان وعده سالمی است و فوائد بسیاری در سلامت دارد. ذکر این نکته هم اهمیت دارد که تمام گونه های انگور قرمز و سبز دارای اندازه یکسان پلی فنول نمی باشند. تفاوت در گونه های گشاورزی، آب و هوا و خاک بر اندازه و غلظت پلی فنول تأثیر گذاشته و در نتیجه فوائد انگور در سلامت هم تحت تأثیر قرار می گیرند.

منبع: راسخون
انتشار: 3 آبان 1400 بروزرسانی: 3 آبان 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1788

به "انگور قرمز در مقابل انگور سبز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگور قرمز در مقابل انگور سبز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید