تونل سرما در دل گرمای تابستان

به گزارش مجله تور مالزی، لرستان دیار دفتر هزار برگ جاذبه های گردشگری با بهره مندی از کوه های سربه فلک کشیده، آبشارها، رودخانه های دائمی، پل های تاریخی، طبیعت بی نظیر و آثار تاریخی و باستانی، ژئوتوریسم، بوم گردی، مذهبی و سلامت، دنیایی از جاذبه های متنوع طبیعی را در خود نهفته دارد.

تونل سرما در دل گرمای تابستان

علاوه بر این دنیای رنگارنگ توریستی آب و هوای چهار فصل این استان ظرفیت قابل توجهی در جذب توریست و تجربه جاذبه های متنوع را در این استان رقم می زند که در زمانیکه در شهرستان پلدختر دمای هوا تا حدود 50 درجه را می توان تجربه کرد همزمان در شهرستان ازنا و تول برفی دمای 10 درجه قابل تجربه است.

شاهد این مثال، تونل برفی یکی از آثار طبیعی به منحصر به فرد در شهرستان ازنا است که به صورت طبیعی در برف و یخ های دامنهٔ اشترانکوه در منطقهٔ کمندان به وجود آمده است.

طول این تونل بالغ بر 800 متر و ارتفاع آن از کف تونل تا سقف بین 5.2 تا 3 متر است، از این تونل برفی فقط در فصل های بهار و تابستان می توان بازدید کرد و برای رسیدن به این تونل باید تا روستای کمندان با اتومبیل رفت و حدود 2 ساعت را پیاده روی کرد.

این شگفتی بی نظیر حاصل انباشته شدن هزاران تن برف در سال های متمادی در اشترانکوه است؛ دره ای زیبا واقع در روستای کمندان ازنا که هر ساله بر اثر ریزش بهمن های سهمگین درون آن، توده ای از برف تشکیل می گردد و پس از جاری شدن آب ناشی از ذوب برف ها در فصل بهار، تونلی بسیار زیبا در آن به وجود می آید.

برای رفتن به تونل برفی باید به اشترانکوه رفت؛ رشته کوه سر به فلک کشیده ای که با 13 قله در پنج کیلومتری جنوب شهرستان ازنا قرار گرفته است.

از دل این رشته کوه، راهی به سوی روستای سرسبز کمندان وجود دارد، زمانی که به تونل برفی می رسید صدای آب ناشی از ذوب شدن برف ها گوشتان را نوازش می دهد، آب روانی که تونلی به عرض 10 متر و ارتفاع سه متر در زیر یخچال ها ایجاد نموده است.

تونلی که تا بالای سراشیبی دره، امتداد یافته است، اگرچه احتمال ریزش برف وجود دارد اما بیشتر توریستان از داخل تونل تماشا می نمایند و با رفتن به داخل تونل برفی دمای هوا کاهش می یابد و قطرات آب سرد از سقف بر صورتتان چکه می نماید.

**تونل سرما در دل گرمای تابستان

تونل برفی ازنا در منطقه اشترانکوه معروف به آلپ ایران واقع شده است و این روزها میزبان توریستانی است که از گرما به منطقه کوهستانی و خوش آب و هوا با انواع گیاهان دارویی پناه می برند.

تجربه سرمای برف و یخ در دل تابستان در آلپ ایران امکان پذیر است و اینجا در همه فصول سال برف و سرما است.

تونل برفی ازنا یکی از جلوه های منحصر به فرد طبیعت در اکوسیستم اشترانکوه قرار گرفته است.

برای رسیدن به تونل برفی باید 25 کیلومتراز شهر ازنا به دامنه اشترانکوه رفت و سپس یک ساعت و نیم از کنار رودی زلال با انواع گیاهان دارویی عبور کرد.

تونل برفی یخچالی طبیعی به طول یک کیلومتر از انباشته شدن برف در سالیان متمادی ایجاد شده است.

**تونل برفی ازنا دره ای یخچالی در منطقه اشترانکوه

معاون توریستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی لرستان گفت: تونل برفی ازنا دره ای یخچالی حاصل تجمیع برف ها در زمستان است به علت ذوب شدن برف ها آب در این منطقه جاری می گردد.

مهدی بهاروند اضافه کرد: تونل برفی در حوزه شهرستان ازنا واقع شده است که مسافت پارک خودروها تا تونل برفی یک ساعت پیاده روی دارد.

وی گفت: به علت قرار گرفتن تونل برفی در منطقه حفاظت شده اشترانکوه امکان ایجاد تأسیسات توریستی در منطقه وجود ندارد و اغلب افراد طبیعت گرد و تورهای علاقمند برای بازدید توریستان این جاذبه طبیعی هستند.

بهاروند ادامه داد: ایام توریستی در این منطقه بعد از عید نوروز تا اواسط تابستان و گاهی تا اوایل شهریور ماه است.

وی اسم کرد: زمان توریستی در این منطقه بستگی به اندازه گرما دارد که معمولاً تا اواسط تیرماه امکان بازید از تونل برفی وجود دارد.

بهاروند گفت: فصل توریستی در این منطقه 6 ماه نخست سال است و اغلب تیم های گروهی مسافرتی و خانوادگی توریستان این منطقه هستند.

وی بیان نمود: علاوه بر جاذبه تونل برفی در این منطقه روستای کمندان از روستاهای توریستی به تعداد می رود و چشم اندازهای زیادی دارد.

وی گفت: بعلاوه تونل برفی پس از پیاده روی سنگین به دریاچه گهر دسترسی دارد.

بهاروند ادامه داد: به علت قرار گرفتن این جاذبه طبیعی در منطقه حفاظت شده اشترانکوه آمار دقیقی از توریستان این منطقه در دسترس نیست.

منبع: گردشبان
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1710

به "تونل سرما در دل گرمای تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تونل سرما در دل گرمای تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید