حال مشخص التجار فقط خوب است!

به گزارش مجله تور مالزی، در پی انتشار گزارشی با سرخط وقایع نگاری یک بنای تاریخی بلاتکلیف در اهواز ، اداره کل میراث فرهنگی خوزستان در خبری نوشت: اگرچه این بنای تاریخی مالک خصوصی دارد و براساس قانون مالک نیز باید به اندازه 50 درصد در بازسازی و ساماندهی بنا هزینه کند، اما از آن جا که مالک این بنا در خارج از کشور ساکن است و چندان توجهی به بازسازی و ساماندهی اثر ندارد، میراث فرهنگی براساس وظیفه ذاتی خود که همانا حفاظت از بناهای تاریخی ارزشمند است تا به امروز همه هزینه های بازسازی بنا را متقبل شده، ولی احتیاج است تا مالک نیز نقش 50 درصدی خود در بازسازی بنا را با نظارت و برنامه ریزی میراث فرهنگی ایفا نماید.

حال مشخص التجار فقط خوب است!

به ادعای این اداره، میراث فرهنگی خوزستان از زمان ثبت این اثر در پاییز 1377 هر سال به سهم خود هزینه هایی به منظور بازسازی و ساماندهی این بنا صرف می نماید و این در حالی است که: با این که مالک تا به امروز توجهی به بازسازی بنای مشخص التجار نداشته اما میراث فرهنگی برای حفاظت از این اثر ارزشمند برنامه ریزی می نماید و همچنان برای آن تأمین اعتبار خواهد نمود؛ کما اینکه سال جاری نیز از محل اعتبارات اهواز یک برنامه ساماندهی را برای نمای جلوی این بنا در نظر گرفته ایم تا بتوانیم برای طاق های بیرونی و معبرها اقداماتی اصولی انجام دهیم.

اداره کل میراث فرهنگی خوزستان در ادامه با اشاره به بازسازی عرصه این بنا بیان کرد: زمانی که صحبت از بازسازی یک بنای تاریخی به میان می آید، به صورت سالانه باید روی آن مطالعه صورت گیرد و برحسب احتیاج بازسازی گردد و این گونه نیست که بگوییم بازسازی اثر سال جاری برای همواره به اتمام رسید؛ درست مثل بیماری که همواره باید تحت کنترل باشد و نمی توان او را رها کرد. هیچ پرونده بازسازیی ای برای همواره بسته نخواهد شد بلکه سالانه براساس مطالعات، پایش ها و نظر کارشناسان، بازسازی های اصولی انجام خواهد شد، اما در مجموع، حال این بنای تاریخی بسیار خوب است.

بهره برداری از بنا و نوع کاربری آن همواره جای سوال بوده و از قرار منوط به رضایت مالک آن است. میراث فرهنگی خوزستان در این خصوص خاطرنشان نموده است: بناهایی که به منظور بهره برداری در اختیار صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی ـ فرهنگی قرار می گیرند بناهایی هستند که مالکیت آن ها در اختیار میراث فرهنگی است، اما بنای مشخص التجار با وجود ثبت در لیست ملی دارای مالک خصوصی است و میراث فرهنگی فقط بر اصول، حفظ اثر و مطالعات آن نظارت کامل دارد و نمی تواند بنا را در اختیار صندوق احیا و بهره برداری قرار دهد.

طبق اطلاع رسانی مسئولان میراث فرهنگی خوزستان: هم اکنون بنای مشخص التجار در اختیار مالک است و نگهبان نیز در بنا مستقر شده و بنا به ادعای اداره کل میراث فرهنگی خوزستان، این اداره کل و اداره میراث فرهنگی اهواز نظارت ها و پایش های دوره ای خود را به صورت مستمر از این اثر انجام می دهند. از طرفی، ظاهرا وکیل مالک هم در ایران حضور دارد و ارتباطات خوبی با او میراث فرهنگی دارد و مسئله ای برای ورود به بنا و اجرای اقدامات بازسازیی بر سر راه میراث فرهنگی خوزستان نبوده است.

با این همه، مسئله ای اصلی یعنی بلاتکلیفی مشخص التجار همچنان پابرجاست و به نظر می رسد وکیل مالک که میراث فرهنگی ادعا می نماید ارتباط خوبی با او دارد، آن قدر صاحب اختیار نیست تا در رایزنی با اداره کل میراث فرهنگی خوزستان کاربری خاصی برای این بنای تاریخی پیشنهاد یا تعریف کند.

ناگفته نماند چند سال پیش مدیر کل وقت میراث فرهنگی خوزستان نوید داد که: این سرای تاریخی قرار است به عنوان بازارچه موقت صنایع دستی تعریف کاربری گردد و در اختیار صنعت گران خوزستانی قرار گیرد و هم زمان این سرا به محلی برای استقرار انجمن های دوستداران میراث فرهنگی نیز تبدیل می گردد.

در سرانجام پرسشی که نمی توان از بیان آن خودداری کرد این است: مالک مشخص التجار اهواز و اصولا مالک هر بنای تاریخی بلاتکلیفی تا کی می تواند بی توجه باشد و به قول معروف خلق الله را سر بدواند و اینکه میراث فرهنگی برای موارد این چنینی چه قانونی را از تصویب گذرانده است؟

منبع: گردشبان
انتشار: 16 خرداد 1403 بروزرسانی: 16 خرداد 1403 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 2262

به "حال مشخص التجار فقط خوب است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حال مشخص التجار فقط خوب است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید