خبرنگاران سردرگمی پزشکان و بیماران با حذف دفترچه های کاغذی بیمه

به گزارش مجله تور مالزی، مشهد- خبرنگاران- نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی به عنوان یکی از چشم اندازهای ارائه خدمات مطلوب به بیماران از سوی سازمانهای بیمه گر در سطح کشور مطرح بوده است اما نبود زیر ساختهای لازم پزشکان و بیماران را در عملیاتی شدن این طرح با چالشهایی روبرو ساخته است.

خبرنگاران سردرگمی پزشکان و بیماران با حذف دفترچه های کاغذی بیمه

2 سازمان بیمه گر تامین اجتماعی و بیمه سلامت اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی و حذف دفترچه های کاغذی را طی سالهای اخیر در دست اقدام داشته اند و سازمان بیمه تامین اجتماعی خراسان رضوی در این راستا و به دنبال اقدامات و برنامه ریزیهای اجرا شده از ابتدای اسفندماه سال جاری هیچ دفترچه تامین اجتماعی را صادر ننموده است.

این در حالی است که به گفته پزشکان، زیر ساختهای لازم برای اجرای این طرح به ویژه در دوران شیوع کرونا فراهم نبوده است و عملیاتی کردن این طرح، پزشکان و بیماران را با سردرگمی و چالشهای مختلفی رو به رو ساخته است.

بدین منظور نظام پزشکی مشهد روز گذشته میزگردی را با حضور چندین نفر از مسوولان و اعضای هیات مدیره این نهاد برپا کرد که در این میزگرد مسائل و چالشهای پیش روی طرح حذف کامل دفترچه های کاغذی مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

اجرای طرح حذف کامل دفترچه های بیمه شتابزده بوده است

رییس هیات مدیره انجمن های علمی تخصصی و صنفی جامعه پزشکی استان خراسان رضوی گفت: نحوه اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی از اهمیت به سزایی برخوردار است به طوری که در اروپا زیر ساخت های اجرای این طرح تقویت شد و بر اساس سیستم های مدرن برای سنین و رشته های مختلف امکانات مختلف را قرار دادند و گام به گام این طرح را عملیاتی کردند.

دکتر علی بهرامی فر افزود: تبدیل سیستم صحبت به تایپ و استفاده از قلم نوری برای پزشکان مسن که از نظر بینایی مشکل دارند از جمله تدارکات فراهم شده در این راستا به شمار می رود.

عضو هیات مدیره نظام پزشکی مشهد افزود: نسخه نویسی الکترونیکی برای پاراکلینیک ها و فیزیوتراپی ها با چالشهای بیشتری رو به روست چرا که در بحث آزمایشگاه، رادیولوژی و سونوگرافی توضیح حال و توضیحات ضروری است و در نسخه نویسی الکترونیکی پیش بینی نشده است.

به گفته بهرامی فر بیشتر پزشکان این حوزه فرصت این را ندارند که اطلاعات مربوطه را ثبت نمایند و ثبت اطلاعات، کار مضاعف برای متخصصان این رشته است و هزینه های سربار را افزایش می دهد.

این متخصص رادیولوژی ادامه داد: رشته های مختلف از طرح نسخه نویسی الکترونیک استقبال می نمایند اما در بحران فعلی همه گیری کرونا ، این اقدام غیر منطقی و شتابزده است و امیدواریم منظورهای سیاسی و سایر مسائل دیگر در آن دخیل نباشد.

بهرامی فر افزود: ساختارهای این طرح باید به صورت پایلوت و به تدریج اجرا گردد و روشهایی به کار رود که کمترین هزینه را برای بیمار و برای سیستم بهداشت و درمانی در پی داشته باشد.

با زمان و نحوه پیاده سازی طرح مشکل داریم

رییس سازمان نظام پزشکی مشهد هم گفت: جامعه پزشکی با اصل طرح نسخه نویسی موافق است اما معتقد است زمان مناسبی برای اجرای این طرح و حذف کامل دفترچه ها انتخاب نشده است و از طرفی فقدان هماهنگیها و زیر ساختها طرح را به سمت شکست سوق می دهد.

دکتر علی بیرجندی نژاد افزود: انتقاد ما به زمان و نحوه اجرای عملیاتی شدن طرح نسخه نویسی الکترونیکی است.

وی افزود: شرایط شیوع کرونا فشارها و دشواریهایی را برای ارائه دهندگان خدمات پزشکی و مردم ایجاد نموده است مثلا پزشکان باید در مطب از ماسک، شیلد و دستکش استفاده نمایند و بیماران و افراد مراجعه نماینده نیز دستورالعمل های بهداشتی را به طور جدی رعایت نمایند.

رییس سازمان نظام پزشکی مشهد گفت: شروع و علمیاتی کردن هر طرح بزرگی مانند نسخه نویسی الکترونیکی با دشواری و سختی های خاص خود همراه است بنابراین تغییر فرآیند به ویژه در دوره کرونا فشار مضاعفی را از بابت طولانی شدن ویزیت و صف انتظار بیماران در بردارد.

بیرجندی نژاد افزود: فراوری نسخه الکترونیک به طور معمول به نسبت دستی زمان بر است و از سوی دیگر باید داروها از سیستم با دوزهای مختلف انتخاب و همه فرایندها ثبت گردد.

او ادامه داد: زمان بری فراوری نسخه نویسی الکترونیکی باعث می گردد که ازدحام و صف های طولانی ایجاد گردد.

رییس سازمان نظام پزشکی مشهد گفت: قبلا نسخه نویسی الکترونیکی به صورت داوطلبانه انجام می شد اما در شرایط بحران کرونا که یک مطب دفترچه قبول می نماید و دیگری دفترچه قبول نمی نماید چالش جدی را برای بیماران در بردارد در حالی که در این دوران بایستی باری از دوش مردم و جامعه پزشکی برای مبارزه با بیماری برداشته گردد.

بیرجندی نژاد افزود: به دلیل فرایند طولانی نسخه نویسی الکترونیکی بعضی از پزشکان مجبور می شوند بیمار را آزاد پذیرش نمایند و از سویی فراوری نسخه الکترونیک با پیچیدگی های خاص خود، عملا هیچ امتیازی برای پزشک ندارد.

وی توضیح داد: سازمان تامین اجتماعی اکنون درصد اندکی از فرانشیز بیمار را پرداخت می نماید بنابراین پزشک و بیمار ترجیح می دهند از خیر فرایند پیچیده نسخه الکترونیکی بگذرند.

زیرساختهای اجرای طرح فراهم نیست

مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی مشهد هم گفت: حذف دفترچه های کاغذی و الکترونیکی شدن خدمات پزشکی یکی از اقدامات و دستاوردها در راستای ارائه خدمات کیفی در حوزه درمان به شمار می رود که کشورهای پیشرفته جهان آن را عملیاتی نموده اند.

دکتر مسعود زحمتکش افزود: پزشکان مسئله ای با نسخه نویسی الکترونیکی و حذف دفترچه های درمانی ندارند اما اکنون زیر ساخت های این اقدام فراهم نیست و زمان عملیاتی کردن کامل این طرح از سوی بیمه تامین اجتماعی با توجه به دوران شیوع کرونا مناسب نبوده است.

وی افزود: در حقیقت یک تصمیم شتاب زده از سوی بیمه تامین اجتماعی، مبنی بر حذف کامل دفترچه های کاغذی از ابتدای اسفندماه شد چراکه سازمان بیمه گر و جامعه پزشکی شرایط و توان اجرای کامل طرح را نداشتند.

مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی مشهد گفت: اختلال در سایت و فراهم نبودن زیر ساختهای ارتباطی، مناسب نبودن زمان اجرای این طرح به لحاظ همه گیری کرونا از بابت طولانی بودن زمان توقف بیمار در اتاق انتظار و اتاق پزشک از جمله چالشهای اجرای شتابزده این طرح است.

زحمتکش افزود: گفته می گردد یکی از مزایای این طرح حذف کاغذ، صرفه جویی و حمایت از محیط زیست است در حالی که در عمل این طور نیست چرا که وقتی پزشکی به هر دلیلی نتواند نسخه الکترونیکی بنویسد، مبادرت به نسخه کاغذی می نماید، دو برگ کاغذ با کاربن به علاوه پرینت اضافی در داروخانه و مراکز پاراکلینیکی کاغذ بیشتری را مصرف می نماید.

وی ادامه داد: با اجرای طرح مزبور، مثلت پزشک، بیمار و سازمان های بیمه گر هر کدام با چالشهای خاص خود رو به رو شده اند.

مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر از پنج هزار پزشک عمومی در مشهد 800 نفر آنان مطب دارند و بقیه در درمانگاهها و یا کلینیکهای درمان اعتیاد فعالیت می نمایند.

زحمتکش به ارائه تسهیلات 40 میلیون تومانی برای خرید تجهیزات و کامپیوتر به عنوان اهرمهای تشویقی بیمه تامین اجتماعی اشاره نمود و افزود: این اقدام کارساز نیست و خود گروههای پزشکی با همین بهره از این وامها برخوردارند و برای ضمانت هم هیچ امتیازی در نظر گرفته نشده است.

نسخه نویسی الکترونیکی در مراکز درمان مستقیم تامین اجتماعی خراسان رضوی از سال 95 عملیاتی شده است

این همه در حالی است که مدیر درمان تامین اجتماعی خراسان رضوی 29 بهمن ماه پیش از اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی در جمع خبرنگاران گفت: طرح نسخه نویسی الکترونیکی در مراکز ملکی یا درمان مستقیم تامین اجتماعی خراسان رضوی با ارائه خدمات رایگان از سال 95 عملیاتی شده است و در مراکز غیر ملکی و خرید خدمات این نهاد نیز از سال 97 شروع شده و اکنون شاهد بهره برداری از آن هستیم.

دکتر حمید داستانی ادامه داد: سالانه سه میلیون نسخه الکترونیکی در مراکز ملکی تامین اجتماعی خراسان رضوی شامل سه بیمارستان و 16 درمانگاه و پلی کلینیک صادر می گردد.

وی افزود: این سازمان با چهار هزار و 300 موسسه در استان خراسان رضوی قرارداد دارد که سه هزار و 300 نفر از آنان پزشکان هستند.

مدیر درمان تامین اجتماعی خراسان رضوی گفت: اگر سیستم اینترنت دچار اختلال شد و پزشک به هر دلیلی نتوانست نسخه الکترونیکی صادر کند، می تواند با سربرگ خود و درج کد ملی بیمار، نسخه وی را صادر کند.

داستانی با اشاره به مزایای طرح نسخه نویسی الکترونیکی افزود:صرفه جویی در مصرف کاغذ، جلوگیری از خطاهای ناشی از نوشتن اشتباه دارو و قابلیت دریافت دارو با یک نسخه از چندین داروخانه از جمله فواید این طرح به شمار می رود.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1475

به "خبرنگاران سردرگمی پزشکان و بیماران با حذف دفترچه های کاغذی بیمه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سردرگمی پزشکان و بیماران با حذف دفترچه های کاغذی بیمه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید