داستان تازه قطر و نقض حقوق بشر برای برگزاری جام جهانی

به گزارش مجله تور مالزی، عفو بین الملل در آخرین گزارش پیش از مسابقات جام جهانی 2022 گفت که دولت قطر در زمینه حمایت از کارگران مهاجر پیشرفت داشته است، اما مقررات ضعیف و عدم اجرای آن به این معنی است که هنوز راه زیادی در پیش است. عفو بین الملل خواهان اقدامات متعددی از جمله حمایت قطر و فیفا برای غرامت اقتصادی به کارگران است.

داستان تازه قطر و نقض حقوق بشر برای برگزاری جام جهانی

در این گزارش آمده است: علیرغم تحول مثبت سیستم کار در قطر، هنوز کار قابل توجهی برای اجرای موثر این تغییرات به جای مانده است. در نهایت، امروز نقض حقوق بشر در مقیاس قابل توجهی ادامه دارد.

این گزارش در میان مشاهداتش نشان می دهد که کارگران امنیتی و مشاغل خانگی به ویژه در برابر استثمار آسیب پذیر هستند و احتمالا بعضی تا 18 ساعت در روز بدون یک روز تعطیل در هفته کار می نمایند. علاوه بر این، عفو بین الملل استدلال می نماید که تحقیقات کافی در خصوص مرگ و میر هزاران کارگر ساختمانی در کشور در دهه گذشته انجام نشده است. این گزارش بعلاوه ردی از سیستم منسوخ شده کافلا را در کشور می یابد و بیان می نماید که معمولاً هنوز دستمزدها از کارگران دریغ می گردد.

استیو کاکبرن، رئیس بخش عدالت مالی و اجتماعی عفو بین الملل، گفت: اگرچه قطر در پنج سال گذشته گام های مهمی در زمینه حقوق کار برداشته، اما کاملاً واضح است که هنوز فاصله زیادی در پیش است. با نزدیک شدن به جام دنیای، تنها نیمی از کار محافظت از کارگران مهاجر در برابر استثمار صورت گرفته در حالی که جبران خسارت به کسانی که مورد سوءاستفاده قرار گرفته بودند هنوز شروع نشده است. بعد از خاتمه جام دنیای نباید پیشرفت متوقف گردد. چشم پوشی از آزارهایی که هزاران کارگر مهاجر در طول سالیان متحمل شده اند، در مقابل تعهدات و مسئولیت های بین المللی مربوطه آنهاست.

ماه گذشته، اتحادیه فوتبال انگلیس طرح غرامت برای کارگرانی که در ساخت زیرساخت های جام دنیای در قطر مشارکت داشتند را تأیید کرد. تعدادی انجمن دیگر هم به آنها پیوستند و فدراسیون فوتبال ایالات متحده این هفته نام خود را افزود. با این حال، فیفا و برگزارنمایندگان جام دنیای هنوز تعهد خود را به چنین طرحی تایید نکرده اند. فیفا گفت: فیفا همچنان به گفت وگوی مثبت و مداوم با سازمان بین المللی کار، کنفدراسیون اتحادیه های کارگری بین المللی (ITUC) و تمامی مقامات ذیربط در قطر بر سر طرح هایی که مدت ها پس از بازی نهایی جام دنیای به سود کارگران مهاجر در قطر خواهد بود، ادامه می دهد. اطلاعات بیشتر در زمان مناسب ارائه خواهد شد.

کمیته عالی تحویل و میراث قطر گفت: پیشرفت در رفاه کارگران میراثی است که ما به آن بسیار افتخار می کنیم و هم اکنون در عمل شاهد آن هستیم. ما همواره بر این باور بوده ایم که جام دنیای کاتالیزوری برای تسریع ابتکارات مثبت خواهد بود و میراثی از پیشرفت معنادار و پایدار برای کشور و منطقه به جا خواهد گذاشت. پیشرفت ما به وسیله یکی از بزرگترین اتحادیه های کارگری دنیا، کارگران ساختمان و چوب بین الملل (BWI)، سازمان بین المللی کار سازمان ملل (ILO)، به رسمیت شناخته شده است و ما از توجه عفو بین الملل استقبال می کنیم و تاکید می کنیم که کار ما در بهتر کردن شرایط زندگی و کار هزاران کارگر مهاجر بهبود یافته است. کار ادامه دارد و البته هنوز جای پیشرفت وجود دارد. ما در کنار شرکای کلیدی به آنالیز فرصت ها برای ارتقای میراثی که زندگی کارگران را بهبود می بخشد و شالوده اصلاحات عادلانه و پایدار را پی ریزی می نماید، ادامه می دهیم.

منبع: خبرورزشی

منبع: فرارو
انتشار: 29 مهر 1401 بروزرسانی: 29 مهر 1401 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 2108

به "داستان تازه قطر و نقض حقوق بشر برای برگزاری جام جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان تازه قطر و نقض حقوق بشر برای برگزاری جام جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید