در ورودی ساختمان : انواع، ابعاد استاندارد و کاربردها

به گزارش مجله تور مالزی، از آنجا که در ورودی ساختمان بیشترین توجه را از خیابان نشان می دهد ، توجه به آن موضوعی پراهمیت است. هنگامی که در شمالی ترین نقطه کشور با هوای مرطوب زندگی می کنید و یا در جنوبی ترین نقطه با هوای خشک در حال دست و پنجه نرم کردن هستید، یک درب ورودی مناسب می تواند راندمان انرژی را برای یاری به ایجاد شرایط بهینه در تمام طول سال فراهم کند.

در ورودی ساختمان : انواع، ابعاد استاندارد و کاربردها

جهت دریافت خدمات اجرای گاردن روف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

درهای بیرونی خانه باید دارای عملکرد مناسبی باشند، زیرا در طول روز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. می توان انتخاب نوع درب ورودی ساختمان را به محل زندگی و نوع کاربری بنا مرتبط دانست. با این حال، ما در این مقاله می خواهیم درباره هر آنچه به درهای خارجی ساختمان مربوط می گردد صحبت کنیم؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

انواع جنس در ورودی ساختمان

بیشتر درب های ورودی ساختمان عملکرد کلی دارند، اما متریال ساخت آنها که عموماً فایبرگلاس، فولاد، چوب و شیشه هستند، دارای نقاط قوت و ضعف مختص به خود هستند. انواع متریال ساخت درب بیرونی به توضیح زیر می باشند:

فایبرگلاس (Fiberglass)

یک انتخاب عملی برای بیشتر ساختمان ها! درهای بیرونی فایبرگلاس از نظر انرژی کارآمد بوده و در بسیاری از اقلیم ها قابل استفاده هستند. می توان آنها را طوری ساخت که ظاهری به مانند درهای چوبی داشته باشند. آنها را می توان به دلخواه به هر رنگی در آورد.

 • جوانب مثبت: درهای فایبرگلاس در برابر سایش و پارگی بهتر از فولاد مقاومت می نمایند. آنها می توانند به راحتی رنگ آمیزی شوند، همچنین در کنار قیمت متوسط به نگهداری کمی احتیاج دارند. درب های فایبرگلاس می توانند سال ها دوام بیاورند، در برابر کپک، زنگ زدگی و خراب شدن غیرقابل نفوذ هستند.
 • جوانب منفی: تحت تأثیر ضربه شدید ترک می خورند.

در ورودی ساختمان فولادی (Steel)

این نوع متریال تقریباً نیمی از بازار درهای بیرونی ساختمانی را به خود اختصاص داده است. درهای استیل بسیار قوی، بادوام و ماندگار بوده و معمولاً در برابر جمع شدگی، تورم و پیچ خوردگی مقاوم هستند.

 • جوانب مثبت: آنها نسبتاً ارزان قیمت هستند و می توانند مقاومت بسیاری بالایی را در استفاده های مکرر از خود نشان دهند. درهای استیل احتیاج به نگهداری کمی دارند، مگر اینکه بر روی سطح شان رنگ پریدگی دیده گردد، که در نتیجه زنگ زدگی اجتناب ناپذیر است. آنها از نظر انرژی، متریالی کارآمد هستند، اگرچه اضافه کردن پانل های شیشه ای باعث کاهش ارزش عایق بندی آنها می گردد.
 • جوانب منفی: درهای فولادی در برابر شرایط آب و هوایی مرطوب مقاومت کمتری دارند و اگر به خوبی رنگ کاری نشوند، دچار زنگ زدگی می گردد.

در ورودی ساختمان از جنس چوب (Wood)

ظاهر و نمای بسیار زیبا و منحصربه فردی را ارائه می نماید و متریال بسیار محبوبی برای ساخت در ورودی ساختمان است. درهای چوبی قوی و بادوام بوده و در رنگ ها، طر ح ها و قیمت های مختلفی در دسترس هستند.

 • جوانب مثبت: درهای چوبی در در برابر سایش و خرابی بهترین مقاومت را دارند و خراش رویی آنها به راحتی قابل تعمیر است. مهمترین ویژگی آنها زیبایی و جذابیتی است که به نمای ساختمان می دهند. چوب طبیعی درختان کاج، بلوط، گردو و صنوبر محبوب تر هستند، همچنین از لمینت یا حتی MDF نیز در ساخت در ورودی استفاده می گردد.
 • جوانب منفی: درهای چوبی نسبتاً گران قیمت هستند، و به نظر می رسد برای داشتن ظاهری بی نهایت زیبا احتیاج به صیقلی کردن و جلا زدن سطح رویی شان است. در هر صورت درهای چوبی به دلیل رطوبت بالا، تا حد زیادی در معرض پیچ و تاب و پوسیدگی قرار دارند.

شیشه (Glass)

درب های شیشه ای در عین زیبایی، بسیار مدرن نیز هستند. با اینکه اغلب متریالی کم استفاده هستند، ولی انتخاب آنها نشان از حُسن سلیقه افراد دارد، به همین دلیل هواداران خاص خود را دارند.

 • جوانب مثبت: زیبایی و نمای منحصر به فرد، مهمترین ویژگی مثبت این متریال است. به دلیل شفافیت، به انتشار نور طبیعی در محیط لابی ساختمان یاری شایانی می نماید. همچنین برای ایجاد عایقی مناسب می توان درب را با پانل های شیشه ای دوتایی (دو لایه) ساخت.
 • جوانب منفی: هزینه بالا و مقاومت پایین در برابر ضربه و شنمایندگی نسبت به دیگر متریال ها.

بهترین متریال در ورودی

انتخاب هر کدام از متریال های معرفی شده در بالا، بسته به بعضی شرایط از جمله: مقدار بودجه، مقاومت، کاربری ساختمان و حتی سلیقه شخصی، می توانند از سوی افراد مورد گزینش قرار گیرند. با این حال، ما برای معین اینکه کدام جنس درب خارجی ساختمان می تواند مناست ترین باشد، بعضی از ویژگی ها را دسته بندی کردیم و به هر کدام امتیاز دادیم، که به توضیح زیر می باشد:

در ورودی چوبی (امتیاز از 5)

 • زیبایی: 5
 • کیفیت: 4.5
 • صرفه جویی در هزینه: 2.5

امتیاز نهایی: 12

در ورودی فلزی

 • زیبایی: 3.5
 • کیفیت: 4.5
 • صرفه جویی در هزینه: 4

امتیاز: 12

در ورودی فایبرگاس

 • زیبایی: 3.5
 • کیفیت: 4
 • صرفه جویی در هزینه: 3

امتیاز: 10.5

در ورودی شیشه ای

 • زیبایی: 4.5
 • کیفیت: 3.5
 • صرفه جویی در هزینه: 2.5

امتیاز: 10.5

کاربردهای در خارجی

شما باید در خصوص کاربرد درها آگاهی های لازم را کسب کنید. به طور کلی، کاربرد اصلی در ورودی ساختمان: تأمین امنیت و جداسازی فضای بیرونی و داخلی ساختمان است. اما بسته به نوع متریال نیز می توان بعضی کابردهای این درب ها را مورد آنالیز قرار داد.

کلیه متریال های معرفی شده در بالا، برای ساختمان مسکونی، تجاری و اداری مورد استفاده قرار می گیرند، ولی بعضی ممکن است برای کاربری های مختلف بیشتر مورد توجه باشند. برای مثال، درب های فلزی و فایبرگلاس معمولاً برای ساختمان مسکونی و تجاری، درب های چوبی اغلب برای ساختمان های مسکونی و درهای شیشه ای تزئینی معمولاً برای اهداف زیبایی شناسی در فضاهای تجاری و مکان های عمومی استفاده می شوند.

نکته: درهای بیرونی اغلب دو لنگه ای هستند و از دو طرف توسط کتیبه به چهارچوب ها وصل می شوند.

ابعاد استاندارد در بیرونی

هنگام خرید در بیرون ساختمان باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرید. از جنس درب گرفته تا ابعاد، هر یک از مشخصات باید به خوبی مورد آنالیز قرار گیرد. وقتی اطلاعات را در اختیار داشته باشید، می توانید ابعاد درب را به درستی معین کنید. ناگفته نماند درب های خارجی ساختمان بیشتر از معماری بنا تأثیر می گیرند و اغلب تابع استاندارد خاصی نیستند. با این حال ما ابعاد مناسب در ورودی ساختمان را در زیر آورده ایم:

 • درب های تک لنگه لابی با دو کتیبه شیشه خور در دو طرف: 210 ارتفاع و 180 سانتی متر عرض
 • درب های دو لنگه لابی با دو کتیبه شیشه خور در دو طرف: 210 ارتفاع و 280 سانتی متر عرض

در ورودی ساختمان : ساخت یا خرید؟!

انتخاب بین ساخت و خرید درب آماده، بستگی به مواردی گوناگونی همانند مقدار بودجه، سبک معماری بنا و ملاحظات شخصی کارفرما دارد. اما به طور کلی معین اینکه کدام یک می تواند روشی مناسب تر باشد، به داشته ها و خواسته های افراد مربوط است.

ساخت در بیرونی ساختمان معمولاٌ در زمانی اتفاق می افتد که کارفرما به دنبال سبکی منحصربه فرد است، اغلب دارای ترکیب چند متریال مختلف می باشد. درب های آماده مزیتی که دارند، خرید و نصب سریع آنها است؛ درب ها غیرآماده جهت ساخت احتیاج به زمان مشخصی دارند.

همچینن در تهیه درب غیرآماده می توان نظارت و اطمینان بیشتری نسبت به نوع ساخت و متریال استفاده شده در آن داشت، این مورد درباره درب آماده از اطمینان کمتری برخودار است. همچنین درب آماده اغلب می تواند ارزان تر از درب غیرآماده یا سفارشی باشد.

کلام آخر

انتخاب در ورودی ساختمان از متریال گرفته تا سبک طراحی، به زیبایی و بهره وری بهتر از انرژی یاری شایانی می نماید. به عنوان مثال چوب در مقایسه با فولاد، ظاهری بسیار زیبا و لوکس دارد، یا فایبرگلاس در برابر شرایط هوایی مرطوب بیشترین مقاومت را از خود نشان می دهد.

به همراه ویژگی های ظاهری و فیزیکی، لازم است نیم نگاهی نیز به نحوه نصب صحیح درب داشته باشید. این مورد می تواند به دوام و طول عمر بالای استفاده از درب منجر گردد. به هر روی، درب خارجی اولین چیزی است که بازدید نمایندگان هنگام گذر از ساختمان شما مشاهده می نمایند، بنابراین در کنار داشتن ظاهری زیبا، باید به حفظ امنیت بنا و عایق بودن درب از نظر گرما و صدا نیز توجه لازم را به خرج داد.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 866

به "در ورودی ساختمان : انواع، ابعاد استاندارد و کاربردها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در ورودی ساختمان : انواع، ابعاد استاندارد و کاربردها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید