دغدغه ادامه دار چهره غیرفرهنگی اطراف تئاتر شهر

به گزارش مجله تور مالزی، دبیر جشنواره تئاتر فجر گفت: تئاتر شهر بخاطر بساط دست فروشان چهره ای غیر فرهنگی به خود گرفته است.

دغدغه ادامه دار چهره غیرفرهنگی اطراف تئاتر شهر

به گزارش مجله تور مالزی به نقل از روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر، نادر برهانی مرند دبیر جشنواره با دکتر نصرالله آبادیان شهردار منطقه 11دیدار و گفت وگو کرد.

در ابتدای این جلسه نادر برهانی مرند گفت: حالا دیگر جشنواره فجر تبدیل به یکی از معتبرترین جشنواره های تئاتر در جهان شده و کشورهای مختلف تمایل به حضور و شرکت در جشنواره ما را دارند. بنابراین با وجود حضور مهمانان مهم فرهنگی ، برد این رویداد بسیار بالا است.

وی به عنوان نمونه به مساله فضای اطراف تئاتر شهر اشاره نمود که با وجود بساط دست فروشان چهره ای کریه وغیر فرهنگی به خود گرفته است.

برهانی اضافه کرد: ما دوست نداریم نگاه میهمانان خارجی حتی مهمانان ملی به مهمترین پایگاه تئاتری کشور، شکل بدی داشته باشد.

برهانی مرند تاکید نمود: اگر هم قرار است بساطی باشد بساط فروش کالاهای فرهنگی باشد.

دکتر نصرالله آبادیان ضمن ابراز خرسندی از این دیدار گفت: سال جاری چهارمین سالی است که در شهرداری منطقه 11 و در کنار اهالی تئاتر هستم.

وی ادامه داد: اگر امروز وضعیت تئاتر شهر به این شکل است به دلیل سیاست گذاری های غلط گذشته است. مطالعات زیادی در این زمینه اجرا شده است که پروژه مرمت و پیرایش محیط اطراف تئاتر شهر انجام بگردد یا نه ؟ در این زمینه با تک تک زیرمدخل ها و کنشگرهای محله صحبت شده است. ما به دنبال انجام کار اساسی برای این منطقه و اطراف تئاتر شهر بودیم و بالاخره موفق شدیم در این باره به نتیجه برسیم. بعد از سه سال تحقیق و آنالیز و جلسات متعدد این پروژه به سمت اجرایی شدن پیش می رود. و هم اکنون در حال مرمت و پیرایش ساختمان های اطراف تئاتر شهر و تالار وحدت هستیم.

شهردار سابق منطقه 9 اضافه کرد: این کار از جنس باز زنده سازی است ، یعنی باز طراحی محیطی که در گذشته خلق شده و احتیاج به بازنگری دارد. این پروژه می تواند بزرگترین و موثرترین پروژه کالبدی از جنس مداخلات در بافتهای فرهنگی بعد از انقلاب باشد. به همین دلیل همت بزرگی برای انجام آن لازم و احتیاجمند زمان است. این پروژه به شکل فاز به فاز پیش می رودو در این زمینه سازمان ها و نهادهای متعددی با ما همکاری می نمایند. ازجمله: سازمان زیباسازی شهرداری تهران ، شرکت توسعه فضای فرهنگی شهرداری،معاونین شهرسازی و اجتماعی شهرداری تهران و رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران.

آبادیان با اشاره به این که از سال 1351 تا به حال هیچ تغییری در پارک دانشجو انجام نشده گفت: ما برای اولین بار از مرکز پژوهش دانشگاه تهران خواستیم بازطراحی این فضا را انجام دهد. محوطه ای که باید در خدمت هنر و تئاتر و دارای طراحی یک دست و ویژه ای باشد.

او همچنین گفت: در جلسه سیاست گذاری پروژه توسعه بافت های فرهنگی مطرح شده که تا ایام دهه فجر باید تغییرات آن محدوده احساس گردد و امیدواریم که این اتفاق بیفتد.

وی اضافه کرد: همچنین ما سعی کردیم دایره این پروژه را گسترده تر کنیم که شامل محله رودکی، خیابان ولیعصر، خیابان نوفل لوشاتو،خیابان حافظ و انقلاب است. یعنی حدفاصل تئاتر شهر و تالار وحدت. چون ما اعتقاد داریم چارچوب تئاتر ، فقط دیوارهای تئاتر شهر یا تالار وحدت نیست و باید پیشخوان فرهنگی اطراف تئاتر شهر در دست تئاتری ها باشد. در حقیقت محوطه اطراف تئاتر شهر باید تبدیل به یک گذر فرهنگی گردد.

مشاور سابق معاونت امور مناطق شهرداری تهران، اضافه کرد: می توان با برنامه ای دقیق فضای پارک دانشجو را از کسانی که آن منطقه را به محیط ناهنجار تبدیل نموده اند گرفت و به فضای تئاتر و فرهنگی اختصاص داد. پیشنهاد ما اجرای تئاتر و برنامه های مرتبط درمحوطه و اطراف تئاتر شهر است. به جای دست فروشی در آن محدوده باید تئاتر یا برنامه های فرهنگی مثل نمایشگاه فرهنگی، آموزشی، تئاتری برقرار باشد تا وقتی مردم از مترو و اتوبوس بیرون می آیند با یک فضای فرهنگی_ تئاتری روبرو شوند.

نصراله آبادیان در ادامه گفت: ما نیز در بخش کمک های سخت افزاری که برای برگزاری شایسته جشنواره تئاتر فجردر آن محوطه احتیاج است، اعلام آمادگی می کنیم. مخصوصا اگر نمایش های جشنواره با رویکرد ارتقا فرهنگ شهروندی باشد، که در این صورت معاون فرهنگی هنری شهرداری تهران و اداره کل آموزش شهروندی هم کمک هایی خواهند کرد. مردم دوست دارند در آن منطقه فقط رویدادهای هنری_تئاتری ببینند.

شهردار منطقه 11 درباره جمع آوری دست فروشهای محدوده تئاتر شهرگفت: ما پیش از این طرح های مبارزه با سد معبر را درآن منطقه اجرا کردیم که کار بسیار سختی است و همراهی نهادهای قضایی و نظامی را هم می طلبد. اما به شما نوید این را می دهیم که سال جاری در زمان جشنواره شما این نگرانی را نداشته باشید.

وحید لک مدیر بخش تبلیغات و تشریفات جشنواره در ادامه این بحث گفت: این طرح ها و حمایت های شما بسیار خوشحال نماینده است، اما موضوع تامین مالی گروه هایی که نمایش های خیابانی و شهری اجرا می نمایند، همیشه مساله بوده است که امیدواریم با کمک شما بتوانیم بر این مشکل نیز فائق بیاییم.

وی سپس بحث تبلیغات محیطی جشنواره و همچنین احتیاج به پارکینگ برای ایام جشنواره را بیان کرد که دکتر آبادیان قول همکاری های لازم در این زمینه را دادند.

آبادیان در ادامه بحث حمایت از تئاترگفت: ما در حمایت از تئاتر مجوز چند سالن خصوصی را صادر کردیم.

برهانی مرند در این باره گفت: با تدبیر یکی از دبیران جشنواره در چند سال گذشته بخشی به نام به علاوه فجر در جشنواره اضافه شد که بخش بسیار خوبی است. مانند همه جشنواره های مهم جهان که بخش حاشیه آنها مهم تر و قابل توجه تر از اصل است این بخش هم می تواند بسیار قابل توجه و فراگیر باشد. اما متاسفانه از زمان ایجاد سالنهای خصوصی بی اعتمادی بین سالن های خصوصی و دولتی وجود داشته است.به نظر من چشم انداز تئاتر فجر بخش خصوصی است و توجه به این بخش می تواند آینده خوبی برای تئاتر باشد.

او ادامه داد: سال جاری ما تصمیم گرفتیم در اختتامیه جشنواره به 3 سالن خصوصی که در ایام جشنواره برنامه های فرهنگی در شان جشنواره داشته باشند، جایزه بدهیم. شرط ما با سالن ها این است که در آن ایام کار فرهنگی مناسب و در شان جشنواره انجام بدهند. اما آنها خواستار بودجه ای در این زمینه هستند که با توجه به شرایط سال جاری جشنواره، پرداخت آن مبلغ برای ما میسر نیست.

آبادیان در ادامه این بحث اضافه کرد: اگر برنامه های این سالن ها در آن ایام فرهنگی و به خصوص با رویکرد فرهنگ شهروندی باشد ما می توانیم در این بخش همکاری هایی داشته باشیم. ان شالا طی جلسات بعدی با شما و مدیر این بخش بتوانیم به ساختار مناسبی برسیم و تفاهم نامه ای را در این زمینه امضا کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 80

به "دغدغه ادامه دار چهره غیرفرهنگی اطراف تئاتر شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دغدغه ادامه دار چهره غیرفرهنگی اطراف تئاتر شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید