فرایند اجرایی تهیه برنامه جامع گردشگری شروع شد

به گزارش مجله تور مالزی، با حضور مشاور سازمان جهانی گردشگری در ایران، فرایند اجرایی تهیه و تنظیم برنامه جامع گردشگری کشور شروع شد.

فرایند اجرایی تهیه برنامه جامع گردشگری شروع شد

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا ارزان قیمت هستید با ما همراه شوید

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، در دیدار ولی تیموری معاون گردشگری با مارچلو نوتاریانی مشاور سازمان جهانی گردشگری که امروز شنبه 16 آذر 98 برگزار گردید، مباحث اولیه تهیه و تنظیم برنامه جامع گردشگری کشور مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

معاون گردشگری در این دیدار گفت: امیدواریم یک کار خوب و مهمی را با سازمان جهانی گردشگری پیش ببریم، صنعت گردشگری برای ایران اهمیت زیادی دارد و در اسناد بالادستی ما در سه دهه اخیر تاکید ویژه ای به حوزه گردشگری شده است، این اهمیت تا جایی است که این صنعت جایگزینی برای اقتصاد بدون نفت در نظر گرفته شده است.

او ادامه داد: با توجه به ظرفیت های موجود در کشور ما این امکان وجود دارد که گردشگری جای نفت را بگیرد، ایران با سابقه تمدنی مکتوب بیش از 7هزار ساله و تنوع آب و هوایی جزو مقاصد گردشگری در جهانست، در کنار جاذبه های تاریخی و طبیعی، کشور ما دارای سنت ها و آیین های تاریخی بسیار زیادی است که هر کدام از این فرهنگ های بومی، غذا، پوشاک و موسیقی خاص خود را دارند که برای گردشگران جذابیت دارد.

تیموری در تشریح شرایط برنامه جامع گردشگری و فرایند شروع تهیه این برنامه، افزود: با توجه به این ظرفیت ها، کشور ما امروز بیش از هر زمان دیگری مصمم است که صنعت گردشگری را توسعه دهد، بعد از انقلاب اسلامی، در سال 2001 یک مستر پلان گردشگری با همکاری سازمان جهانی گردشگری تهیه شد، آن برنامه برای یک بازه زمانی 15 ساله ترسیم شده بود.

معاون گردشگری یادآور شد: با توجه به خاتمه زمان این برنامه، ما به سازمان جهانی گردشگری اعلام کردیم که می خواهیم این برنامه را بروزرسانی کنیم و برای یک بازه زمانی 10 ساله یک برنامه داشته باشیم، مذاکرات و دیدار های خوبی را با مشاوران سازمان جهانی گردشگری داشتیم تا به یک نتیجه خوب دست پیدا کردیم.

او اضافه نمود: مشاور برنامه قبلی از سوی سازمان جهانی گردشگری برای انجام ارزیابی اولیه به ایران اعزام شد و پس از ارزیابی اولیه، در زمستان سال گذشته ما به یک توافق کتبی با سازمان جهانی گردشگری رسیدیم، این توافق کتبی بین دکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران و زوراب پولولیکاشویلی رئیس سازمان جهانی گردشگری در حاشیه نمایشگاه فیتور اسپانیا به امضا رسید.

تیموری افزود: ما در بعد بین المللی همکاری های خوبی با سازمان جهانی گردشگری داشته ایم، بخش گردشگری فرهنگی کشور ما دارای اهمیت زیادی است و به همین دلیل، حضور یونسکو در این بخش این دغدغه را هم برای ما رفع می نماید.

معاون گردشگری گفت: در کنار پیش بینی های اولیه و افزودن مشاوران دیگر امیدواریم این برنامه با سرعت پیش برود، به موازات این برنامه بین المللی، اقدامات داخلی را هم برای پیشبرد این صنعت در کشور انجام دادیم، همچنین ذی نفعان حوزه گردشگری، بخش خصوصی فعال در این بخش و دستگاه های مرتبط در تهیه این برنامه نقش خواهند داشت.

او ادامه داد: دیدار با تمام این گروه های مرتبط با گردشگری و مشاور سازمان جهانی گردشگری در طول هفته آینده برنامه ریزی شده است، امروز شرایط در ایران متفاوت است، در بخش خصوصی و در بخش دانشگاهی همگام با تحولات گردشگری در جهان شاهد تحولات زیادی بوده ایم.

تیموری با بیان اینکه جلسات تخصصی با مشاور سازمان جهانی گردشگری برگزار خواهد شد، گفت: برای برنامه ریزی و آشنایی بیشتر باید برنامه های در دست اقدام شرح داده گردد، وزارت ما سه حوزه تعیین دارد و احتیاج داریم که همکاری و نشست هایی هم با بخش های میراث فرهنگی و صنایع دستی داشته باشیم.

معاون گردشگری تاکید نمود: برای پیشبرد سریع این برنامه، آماده برنامه ریزی و هماهنگی با تمام بخش های مرتبط با گردشگری برای نشست با مشاور سازمان جهانی گردشگری و ارائه نظرات هستیم.

او اظهار کرد: ما با پیچیدگی های گردشگری آشنایی داریم، مدیریت ریسک اهمیت زیادی دارد چراکه ایران در منطقه پرچالشی نهاده شده است، مثلا استراتژی ما قبل از خروج آمریکا از برجام و بعد از آن متفاوت بود پس باید برنامه ای که تهیه گردد ریسک پذیر باشد و انعطاف پذیری برنامه ها باید مورد توجه قرار گیرد.

برنامه ریزی زمان بر و شکل پذیر است

مارچلو نوتاریانی مشاور سازمان جهانی گردشگری هم در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در ایران گفت: از طرف سازمان جهانی گردشگری از این همکاری تشکر می کنم، ما آماده همکاری با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران برای تهیه یک برنامه جامع و کامل هستیم، خوشحالم که یکی از اولویت های ایران، گردشگری است.

او با اشاره به اینکه در 30 کشور جهان به عنوان مشاور حوزه گردشگری فعالیت داشته است، یادآور شد: این که همه دست اندرکاران صنعت گردشگری در این حوزه مشارکت داشته باشند موضوعی بسیار بااهمیت است، من اینجا هستم تا اطلاعات و داده ها را برای تهیه یک برنامه جامع جمع آوری کنیم.

مشاور سازمان جهانی گردشگری افزود: هر دپارتمان نقش و صندلی خودش را در این برنامه جامع دارد، اولویت ها به ترتیب در حوزه آموزش، قوانین و مقررات (استاندارد و پایداری)، بحث های اقتصادی و جذب سرمایه برای توسعه صنعت گردشگری، بازاریابی و تبلیغات، موضوعات مربوط به ویزا و تسهیلات ورود گردشگران، مدیریت مقاصد، مدیریت تجربه و ایجاد تجربه منحصربه فرد، گردشگری روستایی و مباحث مربوط به جوامع محلی است.

نوتاریانی توضیح داد: در حوزه توسعه گردشگری ممکن است با بعضی بخش ها دستگاه ها چالش داشته باشیم، یکی از نکات دیگر که باید مورد توجه قرار گیرد، مدیریت ریسک است، چراکه بحران ها و حوادث طبیعی ممکن است به وجود بیاید و باید برنامه ای برای مدیریت ریسک داشته باشیم.

او اضافه نمود: بحث برنامه ریزی، فرایندی زمان بر و شکل پذیر است و باید از تجربیات تخصصی برای این برنامه ریزی استفاده گردد، هر پیشنهادی که وجود دارد را به ما منعکس کنید تا در برنامه لحاظ گردد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 599

به "فرایند اجرایی تهیه برنامه جامع گردشگری شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند اجرایی تهیه برنامه جامع گردشگری شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید