سریلانکا جزیره ای بکر و وحشی برای تجربه آرامش (تور سریلانکا)

به گزارش مجله تور مالزی، جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی سریلانکا نام جزیره ای است در جنوب آسیا و در میان اقیانوس هند که به علت شباهت این کشور به قطره به آن لقب مروارید اقیانوس هند را داده اند. این جزیره 65 هزار کیلومتری با جمعیتی در حدود 20 کیلیون نفر، مکانی است بی نهایت زیبا و دیدنی و همچون تکه ای از بهشت می ماند که انگار بکر و دست نخورده روی زمین جا مانده است. سواحل بی سرانجام و رویایی با مردمانی مهمان نواز و سنت هایی کهن تنها جزئی از جاذبه های گردشگری سریلانکا است. تمدن 2000 ساله این طبیعت بکر و زیبا باعث شده تا این جزیره دارای اماکن و بقایای تاریخی شکوهمند و دیدنی باشد. از حیات وحش متنوع و گوناگون سریلانکا نیز نمی توان به راحتی گذشت. پرندگان رنگارنگ خاص جنوب آسیا در کنار بوفالوها، فیل ها و پلنگ ها چشم هر بازدید نماینده ای را در آب و هوای سریلانکا خیره می نمایند. این مجموعه رویایی از طبیعت بکر، حیات وحش، سواحل طولانی و معابد و اماکن تاریخی، سریلانکا را مقصد گردشگران بسیاری نموده است که برای تجربه یک آرامش لذت بخش و بی نظیر به این جزیره می آیند و تاریخچه جزیره سریلانکا را مرور می نمایند.

سریلانکا جزیره ای بکر و وحشی برای تجربه آرامش (تور سریلانکا)

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا سریلانکا دیدن کنید.

تاریخچه جزیره سریلانکا تماشای

جزیره سریلانکا که در متون قدیمی با نام سیلان و در فارسی گاهی با نام سراندیب شناخته می شود از مستعمرات بریتانیا بوده است. اقوامی که در سریلانکا زندگی می نمایند، آریایی هایی هستند که از شمال هند به این جزیره بکر و دست نخورده آمده اند. البته 11 درصد اهالی جزیره بکر و زیبای سریلانکا از قوم تامیل می باشند. این کشور در روز 4 فوریه سال 1948 میلادی استقلال خود را از استعمار پیر باز پس گرفت اما اقوام تامیل که به ببرهای تامیل مشهور هستند، خواهان استقلال بخش شمالی و شرقی جزیره سریلانکا بودند که طی 25 سال جنگ با دولت مرکزی باعث مرگ بیش از 70 هزار نفر شده اند. اهالی جزیره سر سبز، بکر و آرامش بخش سریلانکا به زبان های سینهالی و تامیل سخن می گویند و واحد پولی شان روپیه است. این جزیره 20 میلیون نفره دارای 70 درصد بودایی، 10 درصد مسلمان و 13 درصد هندو است و دو مرکز دارد. سری جاوایاردنپورا کوته مرکز سیاسی و کلمبو بزرگترین شهر سریلانکا است. یافته های انسانی در تاریخچه جزیره سریلانکا نشان گر قدمت سکونت انسان در این جزیره با حیات وحش منحصر به فرد است و بنابر گفته های اسطوره ای هند، جزیره سریلانکت با یک پل که امروزه به پل آدم معروف است به هند متصل بوده است. البته زنجیره ای از صخره هایی از جنس آهک بین این دو کشور وجود دارد که بیشتر زیر آب قرار دارند و آن طور که گفته شده تا سال 1480 میلادی و قبل از طوفان های سنگین دریایی قابلیت آن را داشته که انسان ها با پای پیاده از این پل، بین جزیره سریلانکا و کشور هند تردد داشته باشند.

آب و هوای سریلانکا بی نظیر

جزیره سریلانکا دارای آب و هوایی استوایی است و طبیعت بکر و حیات وحش زیبا و آرامش بی نظیر سواحل رویایی نشأت گرفته از همینآب و هوای سریلانکا است. میانگین دمای هوا در جزیره سریلانکا همیشه بین 28 درجه سانتیگراد تا 32 درجه سانتیگراد است. البته در ارتفاعات و نواحی ساحلی این دمای هوا متغیر است. برای سفر به این جزیره سرسبز، بکر و زیبا می توانید فصول کم جهانگرد زمستان را انتخاب کنید و با هزینه کمتر از گرمای آن لذت ببرید. در ادامه به معرفی بعضی جاذبه های جهانگردی سریلانکا می پردازیم.

جاذبه های جهانگردی سریلانکا

سیگیریا (Sigiriya)

واژه سیگیریا که از کلمه Sīhāgiri گرفته شده، در زبان محلی معنای شیر سنگی می دهد که برگرفته از شیر سنگی است که بر دروازه قصری واقع شده که یکی از بی نظیرترین بناهای تاریخی جهان است. سیگیریا در حقیقت یک منطقه باستانی است که بر فراز صخره ای در جزیره بکر و زیبای سریلانکا واقع شده است. این صخره در نزدیکی شهر دامبولا در استان مرکزی کشور سریلانکا نهاده شده است و در شمال منطقه ای به نام متاله (Matale) واقع شده است. پادشاه کاسیاپا (Kasyapa) در بین سال های 477 میلادی تا 495 میلادی با قرار دادن این شهر به عنوان مرکز، قصر خود را بر فراز این صخره 200 متری بنا کرد که مشرف به طبیعت بکر و زیبا و جاذبه های جهانگردی سریلانکا است. این قصر که بعد از مرگ پادشاه بدون استفاده ماند و متروکه شد تا حوالی قرن چهاردم میلادی به وسیله بوداییان سریلانکا تحت عنوان صومعه مورد استفاده نهاده شد. سیگیریا که در حال حاضر یکی از آثار ثبت شده در یونسکو است در محدوده ای به ارتفاع 40 متر و طول 140 متر یکی از برترین شهرهایی است که در دوران خود ساخته شده است. دیوارهای رنگین سیگیریتا باعث شده که این بخش شبیه یک گالری بزرگ و تماشای باشد و جلوه ای زیبا در بین طبیعت بکر و سرسبز داشته باشد.

قله آدم (Adam‘s Peak)

قله آدم با ارتفاع 2243 متری با شکل مخروطی خود بابت ارتفاع جذابیت خاصی ندارد بلکه این مکان برای بسیاری از ادیان مکانی است مقدس و ارزشمند. قله آدم که در گویش محلی سری پادا (Sri Pada) خوانده می شود از کلمه Samanalakanda گرفته شده است که معنای کوه پروانه می دهد. لغت سری پادا معنای جای پای مقدس می دهد که در میان بوداییان، هندوان، مسیحیان و مسلمانان ارزش معنوی و مقدس دارد. جالب است بدانید که هر کدام از این مذاهب تخته سنگ مسطحی که بر فراز قله آدم نهاده شده است را جای پای یکی از بزرگان خود می دانند. بوداییان معتقدند این سطح جای پای بودا است و هندوان آن را جای پای شیوا می دانند. جالب است بدانید که مسیحیان و مسلمانان آن را قدمگاه حضرت آدم (ع) دانسته و مقدس می شمارند. این کوه مخروطی شکل از شش شهر بزرگ جزیره سریلانکا مسیری برای صعود دارد و بسیاری از بوداییان این مسیر را پیاده طی می نمایند تا طلوع خورشید را بر فراز قله آدم به تماشا بنشینند و از زیبایی سکر آور و بکر این جزیره لذتی وافر ببرند. البته تمام مسیرهای رسیدن به قله دارای چراغ است و پیاده روی و کوه پیمایی شبانه را در آب و هوای سریلانکا دل انگیزتر می نماید.

معبد دندان مقدس (Sri Dalada Maligawa)

در شهر کاندی (Kandy) یک مجموعه کاخ پادشاهی وجود دارد که معبد دندان مقدس یا همان سری دالا مالیگاوا در آن واقع است. این معبد که در زمره آثار تاریخی یونسکو ثبت شده است در میان بوداییان محل نگهداری دندان بودا است و بسیار مقدس است به طوری که روزی سه بار، صبح و ظهر و شب در آن آیین و مراسم مذهبی برگزار می شود و چهارشنبه ها طی مراسمی شکوهمند با آبی معطر از گلی به نام Nanumura Mangallaya دندان را شستشو می دهند و آبی که با آن این مراسم انجام می یابد را برای شفا بین زوار توزیع می نمایند. هر چند که این معبد در سال 1998 به وسیله نظامیان جدایی طلب تامیل بمب گذاری شد و آسیب دید اما به وسیله دولت سریلانکا بازسازی شد و امروزه یکی از جاذبه های جهانگردی سریلانکا است. اما این دندان بودا از کجا امده است؟ طبق عقاید بوداییان روزی که بودا درگذشت برای محل دفن او بین کشورها اختلاف پیش آمد و هر کشور خواهان افتخار داشتن محل دفن بودا را داشت. برای این که این اختلاف باعث درگیری بین بوداییان نشود و مریدانش را سر جنگ نیندازد هر قسمت از بدن بودا به کشوری تعلق گرفت و به این ترتیب دندان بودا با تشریفات خاص و احترام زیاد به جزیره سریلانکا که بسیار زیبا و بکر بوده و همچنان هم هست منتقل شد تا در بین طبیعت بکر و زیبا و آب و هوای سریلانکا دفن شود.

پارک ملی سریلانکا (Udawalawe)

اگر از علاقه مندان حیات وحش هستید به حتم در سفر به جزیره آرامش بخش سریلانکا، بازدید از پارک ملی این کشور را از قلم نیاندازید. این پارک با حیات وحش بی نظیر خود در مرز دو استان با نام های Sabaragamuwa و Uva نهاده شده است و در مساحتی بالغ بر 30 هکتار جهت حفاظت از حیات وحش به خصوص فیل های جزیره و پرندگان خوش نقش و رنگ آن ساخته شده است. پارک ملی 165 کیلومتر با شهر کلمبو فاصله دارد و یکی از بکرترین و زیباترین جاذبه های جهانگردی سریلانکا است.

معبد طلایی دامبولا (Dambulla)

بر بلندای صخره ای به ارتفاع 160 متر بیش از 80 غار ثبت شده که معبد طلایی دامبولا بزرگترین معبد غاری در جزیره سریلانکا است. این مجموعه که 148 کیلومتر با شهر بزرگ کلمبو فاصله دارد در 72 کیلومتری شهر کاندی است. تندیس های زیاد و نقاشی های زیبایی که در معبد طلایی دامبولا نهاده شده است مربوط به زندگی و شخصیت گاتما بودا (Gautama Buddha) است. از مجموع تندیس های بیشماری که در این معبد غاری وجود دارد، بودا 153 سهم دارد و پادشاهان قدیمی سریلانکا نیز سه تندیس در این میان دارند و الهه ها و خدایان نیز دارای چهار تندیس هستند. 2100 کیلومتر مساحتی است که نقاشی های دیواری معبد را تشکیل می دهند و این غارها محل زندگی اهالی باستانی این جزیره بکر بوده اند، قبل از آن که آیین بودا به آن راه پیدا کند. اسکلت های 2700 ساله کشف شده خود موید قدمت این مکان در آب و هوای سریلانکا است.

پارک ملی یالا (Yala)

حیات وحش متنوع سریلانکا و حیوانات گوناگونی که زیستگاه خود را در این جزیره با طبیعت بکر خود قرار داده اند، باعث شده تا منطقه ها زیادی برای حفاظت از این حیات وحش ایجاد شود که یکی از آن ها پارک ملی یالا با وسعتی برابر 979 کیلومتر مربع است که پناهگاه 215 گونه پرنده و 44 نوع پستاندار است. از این پستانداران جهانی وحش می توان به فیل ها و پلنگ های سریلانکایی اشاره نمود. پارک ملی یالا که در سال 1900 میلادی به منطقه ها حفاظت شده پیوسته، دارای پنج منطقه است که تنها دو بخش آن برای عموم بازدید دارد و شامل زیست بوم متعددی می شود. از منابع آب شیرین و تالاب ها تا جنگل های مرطوب و بارانی. دو بخشی که بازتماشامایندگان اجازه ورود دارند با نام های روهانا (Ruhana) و کومانا (Kumana) شناخته می شوند و در جنوب شرقی سریلانکا و در استان اووا (Uva) واقع است. بعد از سونامی سال 2004 که اقیانوس هند باعث مرگ 250 نفر شد، اقدامات امنیتی فراوانی برای پارک در نظر گرفته شد و امروزه مقصد جهانگردان بسیاری است که به طبیعت بکر و حیات وحش علاقه وافر دارند. دو زیارتگاه تماشای و مهم این جزیره پر آرامش نیز در مجاورت پارک ملی است. نام این دو زیارتگاه Sithulpahuwa و Magul Vihara می باشد. اگر به طبیعتی بکر و زیبا علاقه دارید تماشا این پارک طبیعی را در بین جاذبه های جهانگردی سریلانکا از دست ندهید.

پرورشگاه فیل پیناوالا (Pinnawala)

39 فیل نر و 49 فیل ماده از سه نسل متفاوت آماری است که در سال 2011 از فیل های این مجموعه منتشر شده است. این پرورشگاه که در دهکده پیناوالا واقع است در ابتدا محلی بود برای بچه فیل هایی که پدر و مادر خود را از دست داده و در جنگل ها رها شده بودند. این دهکده که 13 کیلومتر با شهر کاگال (Kegalle) از استان ساباراگاموا (Sabaragamuwa) فاصله دارد، امروزه محلی است پر بازدید برای خانواده ها که از نردیک نحوه زندگی فیل ها را می بینند و از بازی و حمام گرفتن آن ها لذت می برند. این مجموعه در سال 1975 به وسیله دولت سریلانکا احداث و به بهره برداری رسیده است. با بازدید از این محل که از جاذبه های جهانگردی سریلانکا است، می توانید بدون واسطه به چشم انداز ها بکر با فیل هایی که به زندگی عادی و روزمره مشغول اند، چشم بدوزید و تجربه و خاطره ای بی نظیر برای خود ثبت کنید.

سواحل رویایی، بکر و آرامش بخش

جزیره سریلانکا دارای زیباترین و بی نظیرترین و بکرترین سواحل جهان است و در این کشور به هر طرف که حرکت کنید به یک ساحل خارق العاده خواهید رسید که تماشاش ناخوداگاه حسی پر از آرامش نصیب شما خواهد نمود. در میان همه این سواحل بکر و دست نخورده، نام های زیر را به خاطر بسپارید: هیکادوا (Hikkaduwa)، نیلاوی (Nilaveli)، نگومبو (Negombo)، اوناواتونا (Unawatuna) و بن توتا (Bentota). اما اگر اهل موج سواری هستید و از این ورزش مهیج لذت می برید، بهشت موج سواران را از قلم نیاندازید. ساحل آروگام بی تی با زندگی شبانه و موج های دائمی خود همیشه مملو از موج سوارانی از سراسر جهان در آب و هوای سریلانکا است.

شهر جهانگردی گال

شهر ساحلی گال (Galle) در تاریخچه جزیره سریلانکا با بناهای قرون وسطایی و ترکیب آن با سنت های بومی یکی از زیباترین شهرهای جزیره سریلانکا است که وقتی در کوچه های باریک آن قدم می زنید، احساس می کنید در یکی از شهرهای قرون وسطایی اروپا مشغول راه رفتن هستید. از جاذبه های این شهر، قلعه ای است به قدمت سیصد سال که در لیست یونسکو به ثبت رسیده و به قلعه هلندی مشهور است. این شهر رنگارنگ با خانه ها و ساختمان های صد ساله به علت آن که سال ها مستعمره و تحت اشغال پرتغالی ها بوده دارای قلعه های کوچک فراوان است. خاطرتان باشد که این شهر زندگی شبانه ندارد و مغازه و رستوران ها ساعت ده شب در آب و هوای سریلانکا تعطیل می شوند.

پل تاریخی 9 قوس (Nine Arch Bridge)

این پل باشکوه که بین دو ایستگاه دمودارا و الا در تاریخچه جزیره سریلانکا واقع است، چنان شاهکاری در مهندسی قرن بیستم است که بسیاری از جهانگردان ساعت ها جلو قوس آن می نشینند تا بتوانند عبور یک قطار از این قوس را با چشم خود ببینند. این پل صد ساله که در وسط چشم انداز ها بکر و سر سبز واقع است بدون آهن و بتن ساخته شده و در آن تنها سنگ و سیمان به کار رفته است. ظاهر منحنی این پل، ساخته شده در سال 1921 بزرگ ترین پل سریلانکا است که به وسیله انگلیسی ها ساخته شده است. جالب است بدانید که محموله فولادی که برای این پل فرستاده شده بود مصادره و در جنگ استفاده شد و در حالی که همه از ساخت این پل ناامید شده بودند، آپوهامی نامی این پل را با سنگ و سیمان ساخت و از خود شاهکاری به جای گذاشت. این پل با ارتفاع 30 متر در زیر خود 9 قوس دارد و هنگام حرکت قطار از روی آن با پس زمینه طبیعتی بکر و زیبا چشم انداز ای تکرار ناپذیر در تاریخچه جزیره سریلانکا می سازد.

آبشار راوانا (Ravana Falls)

ارتفاع 25 متری آبشار راوانا که یکی از جاذبه های جهانگردی سریلانکا است و ریزش پله ای آن بر روی صخره بیضی شکل باعث شده یکی از عریض ترین آبشارهای طبیعت بکر و زیبای سریلانکا تبدیل به یکی از تماشای ترین آن ها شود. کوه و دره بی نظیر و تماشای پشت آبشار راونا زیبایی آن را چندین برابر نموده است. شهر کوچک الا (Ela) شهری است که این آبشار رویایی در آن نهاده شده است و با نشستن در جایی که صدای ریزش آب را بتوان شنید، آرامشی خوشایند مهمان فکر شما می شود و لختی از این زندگی پر از پیچ و خم رهایتان می دهد. وجه تسمیه نام این آبشار از افسانه ای گرفته شده که در آن پادشاه راوانا شاهزاده سیتا را دزدیده و در غاری واقع در پشت این آبشار پنهان کرد. راوانا این کار را در انتقام خواهرش راما که همسر سیتا بود، گرفت. با دانستن این موضوع که نشانه هایی از وجود انسان در 25 هزار سال قبل در حوالی این غار وجود دارد، می توان به قدمت آن و تاریخچه جزیره سریلانکا پی برد.

خوردنی های سریلانکا

همان قدر که طبیعت بکر و حیات وحش بی ظیر و سواحل آرامش بخش جزیره سریلانکا برای روح و روان هر جهانگردی همانند غذایی است پر انرژی، برای جسم و بدن جهانگردان نیز سریلانکا پر از مزه های تازه و خوش گوار است که در ادامه به چند تا از آن ها اشاره می شود.

دسر و شیرینی

یک دسر روغنی بسیار خوشمزه که با آرد برنج و شیره قند تهیه می شود، کوام (Kevum) نام دارد و دسری رایج است. بیبکان (Bibkkan) هم یکی دیگر از شیرینی های بسیار خوش طعم جزیره سریلانکا است که با آرد گندم و نارگیل و شیره نارگیل آماده می شود. پوشنامبو (Pushbnambu) نیز تقریبا به همین روش تهیه می شود و نوع طبخ آن تفاوت دارد. بیسکوییت کوکیز (Kokis) نیز از دیگر دسرهای سرلانکایی است که با شیره نارگیل آماده می شود. البته شیرینی واتالاپان (Watalapan) که با شیر نارگیل، جوز هندی، قند خرما و دارچین پخته می شود و با انواع مغزها ترد می شود، نیز یکی از محبوب ترین شیرینی های سریلانکا در تاریخچه جزیره سریلانکا است.

اگ هاپرس (Egg hoppers)

اگر با تخم مرغ میانه خوبی دارید و از خوردنش لذت می برید، این پنکیک خوشمزه را یکی از پیشنهادهای غذایی جزیره آرام سریلانکا است. این غذا در شکلی شبیه کاسه است که در ماهیتابه آرد برنج و شیر نارگیل ریخته می شود. وقتی در حال پختن است به آن تخم مرغ اضافه می شود. با این غذا یک سس مخصوص هم سر می شود.

سمبل (Sambol)

سمبل در حقیقت یک غذا نیست بلکه نوعی سس تند است که از نارگیل رنده شده، پیاز قرمز، آبلیمو ، ماهی و فلفل قرمز خرد شده تهیه می شود و بسیار خوش طعم است. کسانی که با خوردن غذای تند مسئله ای ندارند، می توانند از ترکیب این سس و اگ هاپرس طعمی را تجربه نمایند که در هیچ جای دیگر نصیب آن ها نخواهد شد.

خورشت ترش ماهی

غذا های دریای در جزایری که دورشان جز آب نیست همیشه محبوبیت خاصی دارند و ماهی بدون شک یکی از اصلی ترین مواد غذایی این منطقه است اما خورشت ترش ماهی به علت داشتن ادویه هایی چون زرد چوبه، دارچین، سیر، فلفل سیاه و میوه ای به نلم گرکا (Gorka) که طعمی شبیه به تمبر هندی دارد، محبوبیت ویژه ای دارد. البته از خرچنگ هایی که با ادویه های مخصوص طبخ می شوند هم به راحتی در تاریخچه جزیره سریلانکا نمی توان گذشت.

لامپاریس (Lamprais)

این غذا از روی برگر های هلندی اختراع شده و در آب و هوای سریلانکا به شکلی نو درآمده است. هل و دارچین و گوشت با ترکیب برنج داخل یک موز پخته می شود. هر چند ظاهر چندان دلبرانه ای ندارد اما با مزه کردن آن یکی از مشتری های دائمی آن خواهید شد.

گوتا کولا کاندا (Gotu Kola Kanda)

سبزیجات محلی طبیعت بکر جزیره، برنج و حبوبات سوپی سبز رنگ را داخل منوی غذایی این کشور سر سبز وارد نموده است که با کلسترول کم یکی از عجیب ترین مزه های جهان را نصیب شما خواهد نمود. بالا بردن سیستم ایمنی بدن و یاری کردن به هضم غذا از خواص این غذای عجیب ولی خوشمزه در تاریخچه جزیره سریلانکا است.

نوعی خورش عدس (Dhal)

این خورشت که همراه برنج یکی از اصلی ترین غذاهای سریلانکا است با نارگیل و فلفل سبز تند و پیاز به همراه دارچین و زیره سبز و برگ های پاندان مزه ای دارد که عطر و طعمش تا مدت ها در خاطر شما در تاریخچه جزیره سریلانکا باقی خواهد ماند.

کلام پایانی

بدون شک سفر به جزیره سریلانکا با وجود آثار تاریخی، طبیعت بکر و حیات وحش بی نظیر در کنار سواحل آرام و تماشای و غذاهای خوش طعم محلی می تواند خاطره ای دلچسب و تجربه ای نو را به شما اضافه کند. جالب است بدانید که اگر سفری به این کشور زیبا داشتید، بدانید که مردم آن برای حیوانات جهانی وحش احترامی بی مقدار قائل هستند و مراقب رفتار خود با موجودات باشید. در ضمن مردم سریلانکا وقتی می خواهند چیزی را تایید نمایند سر خود را به چپ و راست تکان می دهند و از این اتفاق متعجب نشوید. اگر به جایی به وسیله یک محلی برای غذا دعوت شدید، صیر کنید تا صندلی شما را خودشان معین نمایند و در سریلانکا سیگنال معنی خمیر دندان می دهد و لوکس معنای صابون پس درگیر این برندها نشوید. این ها فقط گوشه ای از عجایب و تجربه های نو است که در این جزیره آرام، بکر با جهانی وحش و ساحل رویایی با آن رو به رو خواهید شد.

منبع: همگردی
انتشار: 15 دی 1401 بروزرسانی: 15 دی 1401 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 2140

به "سریلانکا جزیره ای بکر و وحشی برای تجربه آرامش (تور سریلانکا)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سریلانکا جزیره ای بکر و وحشی برای تجربه آرامش (تور سریلانکا)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید