صلاحیت 7 عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی رد شد

به گزارش مجله تور مالزی، تهران (پانا) - دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب و مدیرکل سیاسی وزارت کشور با بیان اینکه صلاحیت سه عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در نشست قبلی این کمیسیون احراز نشده است، گفت در نشست امروز هم صلاحیت چهار عضو دیگر محرز نشد و اعضای علی البدل جایگزین شدند.

صلاحیت 7 عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی رد شد

حمید ملانوری در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران، کمیسیون ماده 10 احزاب و گروه های سیاسی را نهادی فراقوه ای با ترکیب کنندگان سه قوه اعلام کرد و گفت: این کمیسیون از جایگاه ویژه ای برخوردار است تا برای رسیدگی به امور احزاب از قوای مختلف کنندگی کند.

مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور با بیان اینکه در طول سال های بعد انقلاب از احزاب و گروه های سیاسی به ویژه در انتخابات و ارتقای سطح مدیریتی در کشور استفاده های فراوانی شده است و احزاب و گروه ها تاثیرات زیادی داشتند، اظهارکرد: نگاه کمیسیون ماده 10، تسهیل گری در امور احزاب است.

ملانوری ادامه داد: در دوره جاری رسیدگی به پرونده ها و کمک به شکل گیری شعب در استان ها و شکل گیری جبهه ها را شاهد بودیم و تسهیل در این امور و تسریع در رسیدگی به تقاضاهای احزاب در کمیسیون و دفتر سیاسی وزارت کشور با فعالیت های خوب و با دقت نظر اعمال می شود.

وی با اشاره به اینکه در مطلع گام دوم انقلاب اسلامی مصمم هستیم شرایط به گونه ای فراهم شود تا هر فرد علاقه مند به فعالیت سیاسی در هر گرایش فعالیت خود را آغاز کند، گفت: احزاب انگیزه های خوبی برای فعالیت دارند و در این دو سال این دیدگاه را به طور عملیاتی شاهد بودیم.

دبیر کمیسیون ماده 10 نحوه فعالیت های احزاب و گروه های سیاسی با بیان اینکه امروز ششمین نشست این کمیسیون در سال جاری برگزار و چندین موضوع، مورد بحث و بررسی قرار گرفت، گفت: بررسی برگزاری مجمع عمومی و انتخابات شورای مرکزی و بازرسی حزب اعتماد ملی یکی از محورهای نشست امروز بود که این کار در ادامه رسیدگی هفته گذشته انجام شد.

ملانوری اضافه کرد: در نشست هفته گذشته صلاحیت سه نفر از اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی احراز نشد. در نشست امروز هم صلاحیت یک نفر دیگر محرز نشد. عضویت 2 نفر دیگر هم به دلیل عدم ارائه مدارک در موعد مقرر لغو شد و صلاحیت یک نفر هم به دلیل عضویت همزمان موثر در دو حزب تایید نشد.

دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب در پاسخ به این پرسش که با توجه به تایید نشدن صلاحیت 7 عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی آیا این حزب از درجه اعتبار ساقط نمی شود، گفت: اعضای شورای مرکزی چون عضو علی البدل دارند، آنان جایگزین اعضای اصلی می شوند لذا این حزب از اعتبار ساقط نمی شود.

ملانوری نحوه فعالیت های احزاب و گروه های سیاسی درباره بررسی صلاحیت مسوولان شعب استانی، گفت: در نشست امروز صلاحیت مسوولان شعب استانی چند حزب مورد تایید اعضای کمیسیون ماده 10 قرار گرفته است که این احزاب عبارتند از: حزب انجمن روزنامه نگاران زن ایران و حزب پیشرو اصلاحات در استان گیلان، حزب همبستگی ایران اسلامی در استان همدان، حزب سازمان معلمان ایران در استان چهارمحال و بختکمک، حزب جمعیت فداییان اسلام در استان قم، حزب جامعه اسلامی مهندسین، حزب همبستگی ایران اسلامی، حزب همبستگی دانش آموختگان ایران، حزب پیشرو اصلاحات و کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در استان خراسان شمالی.

وی ادامه داد: همچنین بررسی صلاحیت مسوول شعبه حزب همدلی مردم تحول خواه در استان کردستان به جلسه بعد موکول شد.

ملانوری دستور کار دیگر نشست امروز کمیسیون ماده 10 قانون نحوه فعالیت های احزاب و گروه های سیاسی را درخواست احزاب برای تمدید مهلت برگزاری مجمع عمومی عنوان و شرح داد: برگزاری مجمع عمومی احزاب به دلیل ویروس کرونا قرار شد مجازی برگزار شود و 2 حزب احیاگران تمدن ایرانی اسلامی و حزب پایداری انقلاب اسلامی که در مرحله تاسیس بودند و با تاسیس شان موافقت شد و در مرحله دریافت پروانه هستند، ظرف 6 ماه باید مجمع عمومی خود را برگزار می کردند که درخواست تمدید مهلت برگزاری آن را داشتند و کمیسیون ماده 10 هم با این درخواست موافقت کرد.

وی اضافه کرد: موافقت شد حزب احیاگران تمدن ایرانی اسلامی تا پایان آذر و حزب پایداری تا پایان آبان مجمع را مجازی برگزار کنند و مکلفند در زمان قانونی این کار را انجام دهند؛ در غیر این صورت مشمول جرایم ماده 18 می شوند.

دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب گفت: احزابی که در مهلت قانونی مدارک خود را ارائه یا مجمع عمومی را برگزار نکنند، مشمول تخلفات ماده 18 می شوند و این موضوع در کمیسیون رسیدگی می شود و امکان دارد مشمول مجازات ماده 19 هم شوند؛ لذا کمیسیون تاکید دارد احزاب در این زمینه دقت لازم را داشته باشند.

ملانوری در پاسخ به ایرنا مبنی براینکه با توجه به انتخابات ریاست جمهوری 1400 آیا تقاضاهای جدیدی برای تشکیل حزب یا جبهه به کمیسیون ماده 10 ارسال نشده است، گفت: سه تقاضای جدید در حال بررسی و در مرحله رسیدگی کارشناسی است و جبهه های دیگری هم درخواست تشکیل دادند که با توجه به اینکه جبهه ها از تجمیع احزاب دارای پروانه تشکیل می شوند و برخی احزاب تجمیع شده در این جبهه ها با پروانه قانون جدید خود را وفق نداده اند بنابراین هنوز تصمیم گیری نشده است.

مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور اضافه کرد: به همین منظور کمیسیون ماده 10 قانون نحوه فعالیت های احزاب و گروه های سیاسی درحال تنظیم آیین نامه ای برای مشخص تعداد حداقلی احزاب برای تشکیل یک جبهه است. درحال حاضر12 جبهه دارای مجوز داریم که درحال فعالیت هستند.

ملانوری با بیان اینکه درخواست بررسی تشکیل مجمع عمومی و همچنین تایید اعضای شورای مرکزی و بازرسان حزب اتحاد ملت ایران اسلامی به جلسه بعد موکول شده است، درباره چگونگی فعالیت حزب جمعیت حقوق بشر به دبیرکلی شهیندخت مولاوردی گفت: این حزب از احزاب دارای پروانه قانون قبل است که خود را با قانون جدید احزاب وفق داده است.

وی درباره حزب خانه کارگر اضافه کرد: حزب خانه کارگر یکی از احزابی است که براساس قانون 1360 پروانه گرفته و خود را با قانون جدید وفق نداد و مجلس درحال پیگیری است تا این حزب در قالب تشکل صنفی فعالیت کنند.

به گفته وی، حزب مجمع زنان اصلاح طلب هم اصلا پروانه برای فعالیت ندارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1191

به "صلاحیت 7 عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی رد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صلاحیت 7 عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی رد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید