مازیچال؛ دهکده رویایی کلاردشت

به گزارش مجله تور مالزی، مازیچال نام دهکده ای زیبا در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع بسیار بلندش شما را از ابرها بالاتر می برد! ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمانتان، احساسی است که در قاب خیال هم نمی گنجد. حتی اگر به دلایل طبیعی پدیده اقیانوس ابر تشکیل نشود، وسعت دیدتان از چالوس تا نزدیکی های رامسر خواهد بود!

مازیچال؛ دهکده رویایی کلاردشت

کلاردشت ناحیه ای کوهستانی در استان مازندران و 48 کیلومتری شهر چالوس است.که 170 کیلومتر با تهران فاصله دارد. برای سفر به مازیچال پس از حرکت از تهران، از جاده چالوس به مرزن آباد بروید و سپس به سمت کلاردشت حرکت کنید. از میدان اصلی کلاردشت حدود 7 کیلومتر در جاده عباس آباد برانید تا به ابتدای جاده مازیچال برسید. از ابتدای جاده خاکی مازیچال نیز17 کیلومتر به سمت ارتفاعات حرکت کنید تا به دشتی برسید که به بالاتر از آن راهی نیست. حالا شما در ارتفاعات مازیچال هستید.

ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به ابرها ، احساسی است که در قاب خیال هم نمی گنجد

وجه تسمیه

مهم ترین گونه گیاهی این منطقه یک نوع بلوط است که تنها در این جنگل می بینید. ماز و مازی در گویش محلی به معنی درخت بلوط است و چال به معنی گودال. پس مازیچال به معنی گودالی پر از درختان بلوط است که به علت انبوه درختان بلوط در این منطقه به آن اطلاق شده است.البته این وجه تسمیه خیلی دقیق نیست، چرا که واژه ماز بر اساس لغت نامه دهخدا به قلم شخص ایشان به معنای پر چین و شکن است و حتی واژه مازندران از همین کلمه گرفته شده است و نام کوهی است در تبرستان و سبب تسمیه ٔ او به مازندران همین بوده است.

در هنگام بارندگی مازیچال پر از ابرهایی می گردد که هر لحظه شکل های زیبایی به خود می گیرند

در مازیچالچه می بینیم؟

زیبایی های مازیچال در بلوط های خاص آن خلاصه نمی گردد. در شرایط آب و هوایی خاصی در ارتفاعات مازیچال، مثل این است که فرشی از ابر را روی انبوه درختان پهن می نمایند و شما بالاتر از ابرها، به رویا خواهید رفت.ارتفاعات مازیچال در بهار پوشیده از گل های فصلی زیبا است و مناظر برفی قله های اطراف نیز جلوه نمایی می نماید.

وجود تپه هایی که در این منطقه بالاتر از ابرها قرار دارند، به گونه ای است که در هنگام بارندگی مازیچال پر از ابرهایی می گردد که هر لحظه شکل های زیبایی به خود می گیرند. در یک نگاه کلی آب و هوای دلپذیر کوهستانی و مناظر زیبای جنگل و نمای دریای ابر، تصویری خیال انگیز را نمایش می دهد.

شرایط آب و هوایی در ارتفاعات مازیچال، مثل این است که فرشی از ابر را روی انبوه درختان پهن می نمایند

نکاتی برای سفر

مازیچال امکانات اقامتی ندارد و به ندرت مکانی برای اجاره کردن گیر می آید.

در روستا مغازه و فروشگاهی وجود ندارد حتی الامکان مایحتاج خود را از کلاردشت تهیه فرمایید.

حدوداً 10 کیلومتر از راستا به سمت بالاترین ارتفاعات مازیچال خاکی و کوهستانی است که ترجیحاً بهتر است با ماشین های روستایی، جیپ و نیسان طی گردد.(اگر از خودرو سواری استفاده می کنید، ممکن است بعد از بازگشت مجبور شوید جلوبندی خودرو را عوض کنید)

تلفن همراه تنها در بعضی نقاط مازیچال آنتن دارد، بنابراین بهتر است برای اطلاع رسانی به دوستان و نزدیکان چندان به آن اعتماد نکنید.

مازیچال برق ندارد و مردم روستا از فانوس برای روشنایی در شب استفاده می نمایند.

منبع: گردشبان
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1447

به "مازیچال؛ دهکده رویایی کلاردشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مازیچال؛ دهکده رویایی کلاردشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید