بازسازی بخش های تخریب شده کلاه فرنگی شوشتر به سرانجام رسید

به گزارش مجله تور مالزی، مدیر پایگاه میراث جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر از اتمام بازسازی بخش های تخریب شده کلاه فرنگی شوشتر اطلاع داد.

بازسازی بخش های تخریب شده کلاه فرنگی شوشتر به سرانجام رسید

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان، محمدرضا بهادری امروز شنبه 14 تیرماه 99 اظهار کرد: باتوجه به تخریب انجام شده در روزهای گذشته در قسمت جان پناه میل کلاه فرنگی شوشتر که یکی از آثار سیزده گانه حلقه آبی شوشتر است، پایگاه میراث جهانی سازه های آبی در ابتدا به محض اطلاع از وقوع چنین اتفاقی نسبت به پاکسازی محل اقدام کرد.

او اضافه کرد: در ادامه بر اساس طرح بازسازیی که توسط کارشناسان پایگاه تهیه شد، با رعایت همه نکات فنی و تخصصی دستورکاری مبنی بر بازسازی این عارضه را در واحد اجرایی ابلاغ کردیم و از هفته گذشته عملیات شروع شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر گفت: بازسازی قسمت های تخریب شده با کوشش نیروهای اجرایی پایگاه میراث جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر روز گذشته به اتمام رسید.

میل کلاه فرنگی در استان خوزستان شهرستان شوشتر و در کنار رود کارون و نزدیک به بند میزان ساخته شده است. این میل یکی از آثار تاریخی شهرستان است و در میدان 17 شهریور، انتهای خیابان بلوار واقع شده است.

کاربری این سازه احتمالاً میل راهنما و یا یک بنای یادبود بوده است؛ این اثر در تاریخ 25 اسفند 1378 توسط سازمان میراث فرهنگی با شمارهٔ ثبت 2611 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

همچنین این میل به همراه 12 اثر تاریخی دیگر شوشتر در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در 26 ژوئن 2009 (5 تیرماه 1388) در شهر سویل اسپانیا، با احراز معیارهای 1، 2 و 5 با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره 1315 به ثبت رسید.

شوشتر یکی از شهرهای قدیمی استان خوزستان است که در دامنه کوه های زاگرس واقع شده است. اهمیت ویژه شوشتر از این جهت است که هر دو رودخانه های کارون و دز از این شهر می گذرند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 971

به "بازسازی بخش های تخریب شده کلاه فرنگی شوشتر به سرانجام رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی بخش های تخریب شده کلاه فرنگی شوشتر به سرانجام رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید