هشت اشتباهی که جوش های تان را بدتر می نماید

به گزارش مجله تور مالزی، آکنه و جوش از آن مسائل رایجی است که اگر خودتان هم گرفتارش نباشید ، حتما در اطرافیان تان کسانی هستند که همواره با این مشکل دست به گریبان بوده و مدام در پی راهکار هایی برای بهبود جوش های شان هستند

هشت اشتباهی که جوش های تان را بدتر می نماید

هشت اشتباهی که جوش های تان را بدتر می نماید

آکنه و جوش از آن مسائل رایجی است که اگر خودتان هم گرفتارش نباشید ، حتما در اطرافیان تان کسانی هستند که همواره با این مشکل دست به گریبان بوده و مدام در پی راهکار هایی برای بهبود جوش های شان هستند. درمان ها و داروهای بسیاری برای از بین بردن جوش ها وجود دارد اما گاهی همزمان انجام دادن این درمان ها چندان کار درستی نیست و می تواند بیشتر باعث دردسر بگردد، به خصوص اگر چند تا از آن ها تجویز خودمان باشد و سرخود و بدون مشورت با پزشک آن ها را انجام دهیم. در اینجا فهرستی از تمام اشتباهاتی که ممکن است هنگام درمان آکنه های تان مرتکب شوید را آورده ایم تا با آگاهی کامل از بروز آن ها پیشگیری کنید.

● ادامه دهید حتی اگر جوش ها بدتر شد

اشتباه اول: رها کردن درمان در همان هفته های اول

اول از همه باید بدانید که پوست، خیلی آهسته و آرام به درمان ها پاسخ می دهد ، حتی اگر فقط در عرض چند روز جوش زده باشید ، باز هم برای التیام آن ها احتیاج به زمان زیادی دارید. معمولا برای این که پوست به چنین درمان هایی پاسخ دهد باید حدود 2 تا 6 هفته صبر کنید یعنی حداقل باید یک ماه درمان ها را ادامه دهید و در صورتی که هیچ نتیجه ای نگرفتید و هیچ گونه بهبودی ندیدید، می توانید درمان را متوقف کنید چون محتمل است آن درمان با شما سازگار نباشد. البته به یاد داشته باشید که در بعضی موارد در هفته های اول درمان پوست تحریک می گردد تا جایی که گاهی آزاردهنده هم می گردد اما شما نباید درمان را قطع کنید؛ دقت کنید آکنه ها عفونت نیستند بلکه نوعی التهاب پوستی هستند که می توانند قبل از بهتر شدن مدتی تشدید هم بشوند.

● وقتی پوست تان پر از جای جوش ها می گردد

اشتباه دوم: همه درمان ها را با هم امتحان کنید

افراد زیادی هستند که بعد از این که چند روز از محصولی برای درمان جوش ها استفاده می نمایند و اثری نمی بینند، استفاده از محصول دیگری را آغاز می نمایند و اگر باز هم در مدت کوتاه یک یا 2 روز اثر مثبتی نبینند دوباره مصرف را قطع می نمایند و به سراغ محصول دیگری می فرایند البته گاهی هم همزمان چند درمان را با هم پیش می برند. ضروری است بدانید بعضی از محصولات پوست را تحریک نموده و باعث به وجود آمدن مسائل بعدی برای مصرف نماینده می شوند. وقتی شخصی با تجویز خودش و بدون هدایت پزشک آغاز به درمان آکنه هایش می نماید، ممکن است با مصرف همزمان چند دارو یا استفاده از داروی نابه جا شرایط پوستش را وخیم تر هم بکند، تا جایی که ممکن است آکنه ها بزرگ تر شوند و شبیه لکه های بزرگ رنگی شوند و صورت شما را پر از لک نمایند.

● فقط کرم های خاص خریداری کنید

اشتباه سوم: انتخاب محصول نامناسب

پاک نماینده های خیلی قوی، صابون ها و تمام محصولاتی که در آن ها الکل وجود دارد می توانند آکنه ها را بدتر نمایند، هر گاه خواستید محصولی برای پوست تان خریداری کنید حواس تان باشد روی آن نوشته شده باشد مخصوص پوست های چرب و مستعد آکنه یا عبارت غیرکموژنیک noncomedogenic نوشته شده باشد ، در این نوع محصولات هیچ ماده ای وجود ندارد که منافذ پوستی را مسدود کند و در نتیجه آکنه ها تشدید شوند. بعضی از مواد اولیه خاص در بعضی محصولات آرایشی یا ضدآفتاب یا مرطوب نماینده ها به راحتی منافذ پوستی را مسدود می نمایند و این مسدود شدن منجر به افزایش جوش ها می گردد. اگر پوستی چرب و بدون آکنه دارید هرگز کرم یا محصولی که هر نوع روغنی را دارد نخرید، فقط محصولات بدون چربی البته اگر می خواهید جوش های تان بدتر نگردد.

● پوست تان را به حال خود رها کنید

اشتباه چهارم: دستکاری جوش ها

خیلی ها هستند که در اولین فرصت آغاز به لمس کردن صورت شان و دستکاری جوش های شان می نمایند. باید بدانید هرگونه ترکاندن و کندن جوش ها در زمانی که در حال درمان آکنه ها هستید و از محصولات مختلفی استفاده می کنید می تواند فرایند درمان را مختل کند و برای شما نتیجه ای باقی نماند به جز پوستی پر از جای جوش. استفاده از هرگونه وسیله غیر استریل و فروکردن آن در جوش ها می تواند باعث قرمزی و ملتهب شدن بیشتر و حتی تورم پوست شما گردد. معمولا افراد مختلف تمایل دارند هرگونه جراحت یا زخمی را دستکاری نمایند و در طول روز چندبار و در فاصله های نزدیک با دست چک نمایند که آیا زخم روی پوست آن ها تغییری نموده است یا نه و حتی گاهی جراحت یا زخم را به خونریزی هم بیندازند و همین کار باعث می گردد جراحت یا زخم دیر بهبود یابد و حتی بدتر هم بگردد.

● وقتی بعد از یک ماه دوباره جوش ها می آیند

اشتباه پنجم: به محض خوب شدن آکنه ها مصرف را قطع کنید

هستند افرادی که به محض این که احساس می نمایند پوست شان بهتر شده است، مصرف داروها را قطع می نمایند و دوباره بعد از مدت کوتاهی دچار همان مشکل قبلی می شوند. باید بدانید مصرف کرم ها و لوسیون های ضدآکنه را نباید به یک باره قطع کرد بلکه باید به مرور اندازه مصرف را کم کمتر کرد تا یواش یواش قطع کنید. مثلا اگر اوایل 2 بار در روز استفاده می کردید، بعد از خوب شدن جوش ها مصرف را یک بار در روز کنید، بعد یک روز در میان ، بعد مصرف را 2 بار در هفته کنید و به مرور دیگر دارو را مصرف نکنید. بهتر است بدانید معمولا بین 4 تا 6 هفته بعد از قطع یک باره داروها محتمل است آکنه ها بازگردند.برای خلاص شدن همیشگی بیشتر مردم مصرف حداقل یکی از داروها را تا مدت ها ادامه می دهند حتی اگر شده چند بار در هفته.

● زمانی که باید به پزشک مراجعه کنید

اشتباه ششم: خیلی دیر نزد پزشک رفتن

خیلی اوقات پیش می آید که آکنه های پوست شما را به شدت آزار می دهند ولی به هر علت مدام نزد پزشک رفتن را به تعویق می اندازیم، گاهی گرفتاری خود را بهانه می کنیم و گاهی وقت ندادن دکتری خاص را؛ تا به پزشک مراجعه نکنید ، همچنان آکنه های تان باقی می ماند و احتمالا هیچ بهبودی در آن ها نبینید به خصوص اگر آکنه های تان دردناک شده یا جای جوش های تان بیشتر از همواره شده است یا دیگر درمان های قبلی که داشتید جواب نمی دهد.

● لیف جوش ها را بدتر می نماید یا بهتر؟

اشتباه هفتم: شستن یا اسکراب مداوم پوست

اسکراب کردن پوست یعنی لایه برداری فیزیکی، مثل استفاده از لیف یا سایر اسکراب های موجود در بازار که دانه های ریزی هستند که سطح صورت را لایه برداری می نمایند، به طور کلی اسکراب شرایط آکنه ها را بدتر می نماید چون اثر آن ها روی لایه محافظ پوست است و این می تواند تحریکات پوستی را افزایش دهد. به جای آن خیلی ملایم پوست تان را با یک مایع شست وشو دهنده غیر حساسیت زا و با ph متعادل بشویید تا التهابات هم کاهش یابند البته حواس تان باشد که مایع شست وگرددهنده را به خوبی از روی پوست آبکشی کنید چون اگر اندازه کمی از آن روی پوست باقی بماند محتمل است پوست شما را حسابی تحریک کند. آکنه از کثیفی و آلوده بودن پوست نیست که شما بخواهید با شستن آن را از بین ببرید. افراد زیادی هستند که وقتی جوش می زنند مرتب پوست شان را می شویند و اسکراب می زنند ولی باید بدانند که اگر آکنه از آلودگی و کثیفی بود پاها بیشتر از همه جا جوش و آکنه داشتند.

● هم قدیمی ها درمان شوند و هم نوها به وجود نیایند

اشتباه هشتم: زیاد یا کم مصرف کردن داروهای آکنه

یکی از مهم ترین تاکید های پزشکان این است که باید حتما مصرف داروهای ضدآکنه طبق دستور باشد و نباید مقدار مصرف را به دلخواه خود کم و زیاد کنید، مطمئن باشید استفاده زیاد از داروها زودتر جوش ها و آکنه ها را بهبود نمی دهد اما به طور حتم خشکی و قرمزی پوست شما را بیشتر می نماید البته اگر کمتر از مقدار توصیه پزشک مصرف کنید یعنی مثلا یک شب بهره ببرید ، یک شب نه باز هم هیچ بهبودی در زمان مقرر نخواهید دید. شما باید حداقل نصف بطری کرم یا لوسیون تجویزی تان را مصرف کنید تا نتیجه خودش را نشان دهد. بسیاری از افراد وقتی بعد از یک یا 2 هفته اثر کافی نمی بینند، دیگر خیلی سفت و سخت دستور پزشک را اجرا نمی نمایند و دیگر 2 شب مصرف می نمایند، 2 شب فراموش می نمایند یا پشت گوش می اندازند. مصرف کمتر از مقدار توصیه شده شاید جوش های فعلی شما را بهتر کند ولی مسلما از به وجود آمدن جوش های نو جلوگیری نمی نماید.

علاوه بر این در نظر داشته باشید که داروی تجویزی را روی تمام منطقه ها تحت تاثیر مصرف کنید ، اگر فقط روی جوش ها بزنید ، ممکن است جاهای دیگر جوش های نو بزنند.

منبع:سلامت نیوز

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت : hasantaleb

منبع: راسخون
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1766

به "هشت اشتباهی که جوش های تان را بدتر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشت اشتباهی که جوش های تان را بدتر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید