چرا بعضی از مردان ریش ندارند؟

به گزارش مجله تور مالزی، هفته نامه سلامت/ همه مردان از حیث رشد ریش ها یکسان نیستند. در عده ای رشد ریش ها فوق العاده است اما عده ای دیگر عملاً امیدی به ریش درآوردن ندارند. این عدم تعادل و این نابرابری از کجا ناشی می شود؟

چرا بعضی از مردان ریش ندارند؟

به طور متوسط، موهای ریش هر روز 0.4 میلی متر یا هر ماه 1.2 سانتی متر رشد می کنند اما گاهی برخی از مردان موهای بسیار ریز یا کمی دارند یا حتی اصلاً ریش ندارند.

صفات مردانه اغلب به تستوسترون نسبت داده می شود، اما در هورمون دیگری به نام دی هیدروتستوسترون (DHT) است که به طور خاص منجر به شکل گیری این صفات می شود. این هورمون که از تستوسترون گرفته شده است، در زمان بلوغ به شدت افزایش می یابد.

در بزرگسالان تخمین زده می شود که هر روز 10درصد تستوسترون توسط بیضه ها و پروستات در مردان و توسط تخمدان در زنان به دی هیدروتستوسترون تبدیل می شود. دی هیدروتستوسترون باعث ایجاد دستگاه تناسلی (کیسه بیضه، آلت تناسلی، بیضه ها) و همچنین رشد موهای شرمگاهی و ریش می شود.

ریش داشتن یا نداشتن به هورمون ها بستگی دارد

میزان موهای ریش صورت با توجه به تعداد گیرنده هایDHT موجود در سلول های پوست مشخص می شود. اگر سلول های صورت گیرنده های زیادی داشته باشند، آن مرد ریش انبوهی خواهد داشت. برعکس، اگر سلول ها گیرنده هایDHT کمی داشته باشند، وی یا ریش نخواهد داشت یا ریشی اندک و تنکی خواهد داشت.

متاسفانه، راه حل های کمی برای رفع این مشکل وجود دارد، زیرا حتی اگر هم برخی از داروها امکان افزایش تولید تستوسترون (و در نتیجه به طور غیرمستقیم توان تولید دی هیدروتستوسترون) را فراهم کنند، افزایش تعداد گیرنده ها در عمل غیرممکن است چون این تعداد کاملاً ژنتیکی و ارثی است.

از طرف دیگر، واکنش بدن هر فردی به میزان ثابتی از تستوسترون یکسان نیست چون این واکنش نیز کاملاً ژنتیکی و از قبل مشخص شده است.

ریش نداشتن برخی از مردان ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد که از میان آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آلوپسی، بیماری ای که در آن فولیکول های مو از بین می فرایند

کم کاری تیروئید

کم خونی

سیگار کشیدن و الکل که منجر به پیری پوست می شود

چگونه ریشی زیبا و انبوه داشته باشیم؟

پوست و تغذیه سالم به رشد و زیبایی ریش کمک می کند بنابراین توصیه می شود پوست را مرطوب و لایه برداری کنید و در عین حال تغذیه ای غنی از فیبرها، پروتئین و ویتامین کافی داشته باشید.

در پایان لازم است بدانید که محصولات معجزه آسایی مانند روغن کرچک فقط ریش موجود را زیبا می کنند اما کوچکترین تاثیری در رشد و رویش ریش ندارند. این قضیه در خصوص اصلاح و به خصوص اصلاح با تیغ و ژیلت نیز مصداق دارد: درحقیقت اصلاح دائم به هیچ وجه منجر به تحریک رشد موها نخواهد شد.

منبع: همگردی
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1386

به "چرا بعضی از مردان ریش ندارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بعضی از مردان ریش ندارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید