چرا برخی ها به کرونا مبتلا نمی شوند؟

به گزارش مجله تور مالزی، هنوز هم هستند افرادی که کرونا نگرفته اند. تعدادشان هم کم نیست. بعضی از محققان در پی این هستند که ببینند با این همه جولانی که کرونا در جهان می دهد چرا هنوز این افراد به کرونا مبتلا نشده اند و خدا را چه دیدید شاید آن ها بتوانند ما را از شر این ویروس نجات دهند.

چرا برخی ها به کرونا مبتلا نمی شوند؟

به گزارش شهفرایند، این امیدی است که بسیاری از متخصصان علم پزشکی به آن دل بسته اند و معتقدند پیداشدن علت ابتلای آمار زیادی از مردم به ویروس کرونا که هر بار با سویه ای نو و شدیدتر همه معادلات جهان را به هم ریخته است، می تواند در محافظت همه مردم جهان چاره ساز باشد.

بسیاری از پزشکان معتقدند تعداد زیادی از افرادی که در ظاهر به کرونا مبتلا نشده اند، مبتلایان بدون علامت بوده اند، در واقع قبل از اینکه کووید موجب عفونت در بدن گردد، سیستم ایمنی پدرش را درآورده است و بدون آنکه اجازه فعالیت پیدا کند، در خودش خفه شده است.

سطح T سلول های بدن

دکتر داریوش فرهود پدر علم ژنتیک ایران به این نکته اشاره می نماید که آن هایی که گروه خونی O دارند یا کمتر به این ویروس مبتلا می شوند یا اگر هم به کووید مبتلا شوند دچار شدت بیماری نمی شوند.

او شرح می دهد: نتایج آنالیز های اجرا شده نشان می دهد که سطح سلول های T در بدن بعضی افراد بیشتر است. سلول T نوعی سلول حافظه در سیستم ایمنی است که به علت آلوده شدن به دیگر ویروس های سرماخوردگی ایجاد شده است، بنابراین این گروه از افراد در برابر ویروس کرونای فعلی که عامل بروز بیماری کووید-19 است، ایمن هستند. اگرچه همه کروناویروس ها رفتار متفاوتی دارند، اما ویژگی های خاص مشابهی هم در این ویروس ها وجود دارد. این شباهت باعث شده است که سلول های ایمنی بتوانند آن ها را تشخیص دهند، بنابراین زمانی که بدن در معرض ویروس کرونا مشابه قرار می گیرد، با آن مقابله می نماید و فرد دچار بیماری کووید-19 نمی گردد.

به اعتقاد پدر علم ژنتیک، افراد در برابر بیماری های مختلف مقاومت های متفاوتی از خود نشان می دهند و این به ژنتیک افراد کاملا بستگی دارد. پیش از کرونا هم در برخورد با هر بیماری ویروسی نیز این اتفاق رقم می خورد، به طور مثال پدر یا مادر خانواده به سرماخوردگی مبتلا می شدند، اما فرزند با وجود حضور در کنار پدر و مادر درگیر بیماری نمی شد.

به اعتقاد او در حال حاضر ویروس ضعیف تر شده است و در صورتی که بیش از 70 درصد مردم این ویروس را گرفته باشند، می توان امید داشت که ایمنی جمعی اتفاق افتاده، این در حالی است که ویروس هر لحظه ممکن است یک خیز نو از خودش نشان دهد.

ویروسی که مدام تغییر می نماید

شاید تا به حال چند جهش مهم ویروس معین شده باشد و نامش را شنیده باشیم، اما این ویروس تا به امروز بیش از 100 بار جهش نموده است. این موضوعی است که دکتر فرهود به آن اشاره می نماید و ادامه می دهد: گاهی جهش های ویروس آنقدر خفیف است که زیاد در فرایند بیماری تاثیری نشان نمی دهد، اما وقتی چند جهش با هم همراه می گردد، جهش بزرگ تری را در ویروس نشان می دهد.

او ژنتیک افراد در ابتلاشدن یا حتی شدت درگیری با آن را بسیار موثر می داند و می گوید: البته اندازه ابتلا به تعداد HLA بدن که همان اندازه مقاومت افراد در برابر ویروس است هم بستگی دارد. گاهی اوقات نیز ویروس در داخل بدن افراد خودش ویروسی بر ضد خودش ایجاد می نماید و این می تواند یکی از دلایلی باشد که فرد هیچ علایمی از بیماری در خودش نمی بیند، زیرا ویروس قبل از آنکه کاری انجام دهد، خودش علیه خودش طغیان می نماید.

او معتقد است که بین ژن HLA با طول و عرض های جغرافیایی ارتباط وجود دارد. قبل ها معین شده بود که بیماری ام اس با افزایش عرض جغرافیایی ارتباط مستقیم دارد. این اتفاق با کاهش اندازه اشعه ماورا بنفش و کاهش سطح فراوری ویتامین دی فراوریی بدن تطابق دارد.

این یافته ها نشان از ارتباط پیچیده بین محیط ژن-بیماری دارد. ما می دانیم که بعضی از ژن های HLA با ویتامین D تحریک می شوند و سطح پایین این ژن در بیماری کووید-19 خطرناک است و مطالعات پزشکان در این خصوص ادامه دارد.

ویروس دشمن اول بشر

دکتر فرهود بر این باور است که ویروس ها بزرگ ترین دشمنان نسل بشر هستند و خسارات جانی و مالی و مالی که کووید-19 در این دو سال بر سر نسل بشر آورده، از تلفات و خسارات جنگ جهانی دوم بیشتر است. البته این اولین باری نیست که یک ویروس جهان را تکان داده است، آنالیز های انسان های نئاندرتال نشان می دهد در 100 هزار سال پیش که هنوز این انسان ها در روی کره زمین زندگی می کردند نیز ویروس ها وجود داشته اند و کشتار های وحشتناکی را رقم زده اند و آن هایی از این کشتار ها جان سالم به در می بردند که HLA بالاتری داشته اند.

دکتر فرهود از مقاله ای سخن می گوید که چندسال پیش به رشته تحریر درآورد و از اینکه ویروس ها در هر دوره ای از زندگی بشر بزرگ ترین دشمن انسان ها بوده اند، پرده برداشته است. او شرح می دهد که چند سال پیش نیز جسدی را مربوط به اولین انسان های مدرن در یکی از غار های ایتالیا پیدا کردند که به نظر کشف بسیار مهمی بود، اما با بیرون آوردن جسد ویروس های خفته آن هم بیدار شد و تا مدت ها مردم این کشور درگیر این ویروس شده بودند. در واقع بشر در هیچ دوره ای ویروس ها را جدی نگرفته و بزرگ ترین دشمن خود را دستکم گرفته است.

آنالیز ژنی آن هایی که کرونا نمی گیرند مهم است

دکتر حسین کرمانپور، مدیر اورژانس بیمارستان سینا به شهفرایندآنلاین شرح می دهد که از همان روز اولی که کرونا همه گیر شد، بحث بی علامت بودن بیش از 80 درصد مردم مطرح شد، به این معنا که افراد درگیر می شوند، اما هیچ علامتی از خود نشان نمی دهند. در واقع کرونا فرمولی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا دارد و بار ها مشاهده کردیم که آمار افراد مبتلا به آنفلوآنزا آنقدر ها هم زیاد نیست، اما ماجرای کرونا فرق داشت و قدرت سرایتش چندین برابر سرماخوردگی بود و این ماجرا را کمی تغییر می داد.

کرمانپور شرح می دهد که تعداد زیادی از افرادی که مبتلا نمی شوند، شیوه نامه های بهداشتی را رعایت می نمایند و به همین علت گرفتار نمی شوند. به اعتقاد این پزشک تعداد این افراد کم نیست و در واقع باید گفت این خود علم است و این علم از تجربیات جوامع به دست می آید.

اما او معتقد است که ساختار ژنی بعضی از افراد نیز در این میان بی تاثیر نیست و البته تحقیقاتی نیز در این میان اجرا شده و ادامه دارد که اگر یک روز این موضوع به اثبات برسد و امکان این باشد که این ژن ها شناسایی و تکثیر گردد، می تواند جهش بزرگی در جهانی علم و در درمان بیماری های واگیردار و حتی انواع سرطان ها ایجاد کند.

باید عدم ابتلای افراد از جوانب مختلف آنالیز گردد

آمیتیس رمضانی، رئیس مرکز تحقیقات انستیتو پاستور نیز معتقد است که برای آنالیز این ماجرا نخست باید چند سناریو را در نظر بگیریم. احتمال بسیار کمی وجود دارد که بعضی افراد هرگز با این ویروس تماس نداشته باشند، اما با توجه به مدت زمان گذشته از زمان شیوع بیماری همه گیر و تعداد گونه های بسیار قابل انتقال بعید به نظر می رسد.

اما قبل از اینکه به بیماری کووید تبدیل گردد، عفونت ناقص شده و به سرعت از بدن فرد پاک شده است.

به اعتقاد این فوق تخصص بیماری های عفونی ویروس در بعضی افراد ممکن است به سرعت پاک گردد، زیرا از قبل آنتی بادی و سلول های ایمنی حافظه دارند که ویروس را تشخیص می دهند. این ها می توانند سلول های T حافظه متقابل باشند که قبلا برای مبارزه با ویروس های کرونای مشابه که باعث سرماخوردگی می شوند، فراوری شده اند.

او در ادامه به بحث واکسن ها اشاره می نماید و می گوید: اگرچه واکسن های کووید همچنان از بیماری های شدید محافظت می نمایند، اما هر بار که یک سویه نو به وجود می آید، دانشمندان در پی شواهدی مبنی بر فرار واکسن در داده های واقعی می گردند. در واقع نمی توان فرار واکسن را پیش بینی کرد، چراکه تکامل تدریجی ویروس که در پی آن سویه های در حال ظهور جهش های نوی را به پیشینیان خود اضافه می نمایند، دیده نمی شوند.

عفونت طبیعی، محافظت طولانی مدتی ارایه نمی نماید و ایمنی قوی تر ناشی از واکسن نیز برای محافظت در برابر سویه های مختلف احتیاج به دوز تقویت نماینده دارد. در واقع، افراد علایم متفاوتی را پس از دوره های مختلف عفونت گزارش می نمایند، بعضی بهتر و بعضی در عفونت های بعدی بدتر می شوند.

او شرح می دهد که این احتمال وجود دارد که سیستم های ایمنی مختلف به ویروس واکنش متفاوتی نشان دهند. برای آلوده شدن به Sars-CoV-2 پروتیین اسپایک روی سطح ویروس باید به پروتیین های خاصی مانند پروتیین ACE2 روی سلول های هدف بچسبد.

به همین علت ممکن است بعضی از افراد انواع نادر ACE2 را داشته باشند که پروتیین سنبله ویروس کرونا نمی تواند به آن بچسبد. تفاوت در بیان پروتیین بین افراد بسیار اهمیت دارد و کشف آن ها ارزشمند است. افرادی که دارای این تفاوت ژنتیکی هستند، در برابر عفونت HIV نیز مصون بوده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 15 خرداد 1401 بروزرسانی: 15 خرداد 1401 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 2008

به "چرا برخی ها به کرونا مبتلا نمی شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا برخی ها به کرونا مبتلا نمی شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید