سخت تر شدن مقررات ورود به ایران برای اتباع خارجی

به گزارش مجله تور مالزی، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، سخت تر شدن مقررات ورود به ایران برای اتباع خارجی صورت می گیرد.

سخت تر شدن مقررات ورود به ایران برای اتباع خارجی

محدودیت سفر به ایران شدیدتر شدند

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بودجه سال 99 ورود 10 میلیون گردشگر را به کشور پیش بینی نموده بود اما با شیوع ویروس کرونا، تعلیق پروازهای بین المللی، بسته شدن مرزهای زمینی و توقف صدور ویزای گردشگری، آن برآوردها به هم ریخت.

طبق آماری که معاونت گردشگری از نیروی انتظامی گرفته و در اختیار این خبرگزاری قرار داده است، از اسفند 98 که ویروس کرونا به ایران سرایت کرد تا سرانجام مرداد 99 نزدیک به 262 هزار مسافر خارجی به ایران وارد شدند. گمرک ایران هم تایید نموده تردد مسافران ورودی از مرزهای زمینی، ریلی و هوایی84.57 درصد کاهش داشته است. معاون آمار دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک گفته که از ابتدای سال 99 تا سرانجام آذر، جمعا دو میلیون و 707 هزار و 134 مسافر به کشور وارد شده اند که فقط 318 هزار و 965 نفرشان تبعه خارجی بوده اند. وزارت امور خارجه گفته که بیشتر اتباع خارجی با ویزای درمان و تجارت به ایران سفر می نمایند.

با ادامه توقف سفر گردشگران خارجی به ایران، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری نیز وارد مذاکره با ستاد ملی مقابله با کرونا شد تا ویزای گردشگری ایران از بایکوت خارج گردد. در هفته های گذشته نیز، پس از درخواست های متعدد تورگردان ها برای صدور ویزا دست کم برای طبیعت گردی و گردشگرانی که با اتومبیل شخصی خود سفر می نمایند، معاون گردشگری از نهایی شدن برخی مذاکرات برای ازسرگیری صدور ویزای گردشگری به شکل محدود و برنامه ریزی شده به ایسنا اطلاع داد، درحالی که اکنون سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از معین الزامات جدید برای ورود مسافران خارجی به کشور و سخت تر شدن مقررات مربوط به آن سخن می گوید.

علیرضا رئیسی پس از جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، درحالی که فعالان گردشگری انتظار شنیدن خبر از سرگیری صدور ویزای گردشگری ایران را داشتند، اعلام نمود: همه مسافران از هر کشوری، حتی کشورهای همسایه برای سفر به ایران باید تست منفی PCR را همراه داشته باشند. همچنین قرار است از تمام مسافران ورودی دوباره تست کووید - 19 گرفته گردد و اگر مسافری از اروپا به کشور وارد شد علاوه بر داشتن گواهی منفی تست کرونا و انجام دوباره PCR در مرز ورودی، باید 14 روز در خانه قرنطینه گردد.

ستاد ملی مقابله با کرونا در مردادماه مقرراتی را برای کنترل مسافران به اجرا گذاشته بود که بنا بر آن، تمام مسافران بالای دو سال، باید دست کم 96 ساعت قبل از سفر، تست PCR انجام و گواهی منفی آن را به زبان انگلیسی به نمایندگان وزارت بهداشت و پایگاه های بهداشت مرزی تحویل می دادند. در صورت مشاهده موارد مشکوک، پس از انجام تست PCR، مسافر با ملیت غیرایرانی در محل معین شده از سوی وزارت بهداشت با هزینه شخصی قرنطینه می شد و از مسافر ایرانی تعهدنامه گرفته می شد تا مدت 14 روز قرنطینه خانگی گردد. در صورت ارائه نکردن گواهی نامه سلامت و تست معتبر کووید - 19، PCR، به مسافران با ملیت غیرایرانی اجازه ورود به کشور داده نمی شد. هرچند که به گفته برخی از مسافران ورودی به ایران، این پروتکل ها گاهی به درستی، سختگیرانه و یا مطابق با دستورالعمل اجرا نمی شدند.

حالا معاون وزیر بهداشت گفته که با سخت کردن اجرای آن الزامات و پروتکل ها، قرار است مرزهای زمینی، هوایی و آبی به شدت کنترل گردد. وزیر بهداشت هم چندی پیش خواسته بود مرزهای مشترک با عراق، افغانستان و پاکستان دقیق تر کنترل گردد.

با این وجود، سخنگوی ستاد ملی کرونا این امید را داده که اگر شش هفته باقی مانده تا سرانجام سال، پروتکل ها به خوبی رعایت گردد، تعطیلات نوروز آرامی خواهیم داشت و حتی یکی از مصوبات این جلسه ستاد به فعالیت هتل ها در مناطقی با شرایط مناسب و با رعایت پروتکل های سختگیرانه و اجرای برخی تورها در عید نوروز با نظارت بود.

منبع: همگردی
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1440

به "سخت تر شدن مقررات ورود به ایران برای اتباع خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخت تر شدن مقررات ورود به ایران برای اتباع خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید