چند عادت غلط در زندگی دانشجویی

به گزارش مجله تور مالزی، همواره این مثل معروف را شنیده ایم که می گوییم ببخشید فلان چیز دانشجویی است! همواره دانشجوها جمع و جورتر خرید می کردند و حتی روایت های زیادی از گذشتگان شنیده ایم که چه سختی هایی که برای گرفتن یک کتاب نمی کشیدند. حالا اما همه چیز راحت تر شده، کتاب را با پیک هم می توان تهیه کرد. حتی خیلی اوقات دانشجوها غذای سلف و بوفه را رها می نمایند و رستوران های اطراف را ترجیح می دهند. این شرایط هیچ تناسبی با دانشجویی که کار می کرد و پول تحصیل و زندگی مستقل خودش را درمی آورد ندارد. حالا نه به آن شوری شور، نه به این بی نمکی. دانشجویی دوره خوبی است که اگر با اصولی همراه بشود شرایط بهتری را حتی برای آینده فرد هم فراهم می نماید و فرد را می سازد.

چند عادت غلط در زندگی دانشجویی

خرج و مخارج: در اغلب موارد دانشجویان، مخصوصاً دانشجویان لیسانس، عایدی مستقل ندارند و خانواده آن ها را حمایت می نمایند. در این حالت اگر نتوانند برنامه ریزی خوبی داشته باشند به دام قرض و پول گرفتن چندباره از خانواده میفتند. سبک زندگی امروزی دانشجوها بسیار متفاوت شده و تنه به تنه ولخرجی می زند. رستوران و کافه رفتن همواره جزئی از زندگی دانشجویی بوده اما ایجاد تعادل بین جیب و مخارج در بسیاری از اوقات فراموش می گردد. به نظر می رسد برای جوانان ایرانی یکی از معضلات مهم، سرگرمی سالم و کم خرج باشد. بازی های دسته جمعی در پارک یکی از این سرگرمیات کم خرجی است که گاهی با گذر از پارک ها می بینیم.

در این زمینه بخوانید:

ترفندهای تنظیم خواب بچه مدرسه ای ها

7 نکته درباره دهه هفتادی های دانشگاه شریف که مچ ترامپ را خواباندند!

خود آرام سازی فردی؛ تکنیکی که همه به آن احتیاج داریم

برنامه داشتن و اهداف: پشت سر گذاشتن کنکور و سختی هایش خیلی اوقات حس پیروزی به دانشجو می دهد که حتی فراموش می نماید چه هدفی از درس خواندن داشته است. چه برنامه ای برای ادامه زندگی دارد و می خواهد با درس خواندن به چه چیزی برسد. برنامه داشتن چه در زمینه درسی باشد و چه در زمینه آینده شغلی و ایجاد زمینه های لازم برای آن، در فرصتی که فراغ بال بیشتری وجود دارد و زمان طلایی محسوب می گردد، لازم و لازم است. بسیاری از دانشجوها بدون برنامه ریزی پیش می فرایند و روزها را پس از دیگری می گذرانند و در سن بیست و چند سالگی تازه به فکر می افتند که هدفشان چیست و باید برنامه ریزی می کردند و شاید به این دلیل چندین سال از برنامه خود عقب بمانند. آینده خود را ترسیم کنیم و در راستای آن حرکت کنیم. بی برنامگی و روزمرگی اتفاقی است که در بسیاری از زندگی های دانشجویی در جریان است که باید اصلاح گردد. دوره دانشجویی فرصت خوبی است که علایق و اهداف افراد معین گردد و در مسیری که برای آینده انتظار دادر قدم بردارد. فعالیت های فوق برنامه در توسعه روابط دانشجو یاری می نماید و شخصیت او را پخته تر می نماید.

وابستگی به دخانیات: دانشجویی و بحث و تبادل نظر و محفل هایی از این دست از قدیم جزئی از زندگی دانشجویان بوده است. متاسفانه این فضاها خیلی اوقات با سیگار کشیدن همراه می گردد. شاید باید امروز که آمار مصرف دخانیات بالا رفته است از این آسیب شفاف تر صحبت کنیم. شاید کشیدن اولیه سیگار ایجاد وابستگی نکند اما در ادامه روی زندگی فرد اثر می گذارد. اگر از من بپرسید یکی از آسیب های اساسی دوره دانشجویی بحث دخانیات است. دوره دانشجویی پر است از فرصت ها و آسیب هایی که این انتخاب ماست که چه آینده ای برای خود رقم بزنیم.

کم خوابی: دانشجویی است وسریال و سرگرمی و شب بیداری. خواب کم باعث چرت زدن و درک نکردن کلاس و دیر آمدن همیشگی سر کلاس می گردد. دانشجوها حواس یکدیگر را پرت می نمایند و در آن کلاس هر چیزی مهم است به جز درس. برنامه های شبانه و سرگرمی های دیروقت بهتر است به روزهایی موکول گردد که صبح زود کلاس ندارید و یا آخر هفته است.

درس خواندن شب امتحانی: ماجرای شب امتحان خواندن هرچقدر هم عمومی باشد اتفاق خوبی نیست. قطعا دانشی که قرار باشد در یک ترم تحصیلی به دست آید، در دو هفته پایانی فرجه ها عمیق و ماندگار نخواهد بود. اگر تصمیم جدی برای کار کردن با تحصیلات خود داریم شب امتحانی خواندن درس ها آفت بزرگی است.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 25 مهر 1400 بروزرسانی: 25 مهر 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1778

به "چند عادت غلط در زندگی دانشجویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند عادت غلط در زندگی دانشجویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید