چگونه خرده شیشه ها را به روشی امن و ساده جمع کنیم؟

به گزارش مجله تور مالزی، شکستن ظروف شیشه ای و پخش شدن خرده شیشه، یکی از چالش برانگیزترین حوادث غیرمنتظره ای است که می تواند در فضای داخلی خانه رخ دهد. معمولا خرده شیشه ها راه خود را به گوشه و کنارهایی از اتاق ها و آشپزخانه ها پیدا می نمایند که تمیز کردنشان به ندرت به فکر خطور می نماید. از این رو، خطر آسیب تماشا به وسیله خرده شیشه ها، در صورتی که به درستی تمیز نشوند، همیشه در کمین است. آنچه اهمیت دارد، سریع اقدام کردن است، چراکه خرده شیشه ها گاهی آنقدر ریز هستند که با فعالیت های بسیار ساده ای، همانند راه رفتن، هم می توانند به سایر نقاط خانه منتقل شوند.

چگونه خرده شیشه ها را به روشی امن و ساده جمع کنیم؟

در این مقاله از خبرنگاران مگ، پس از معرفی لیستی از وسایل موردنیاز برای تمیز کردن خرده شیشه ها به مؤثرترین شیوه ممکن، 3 مرحله اساسی تمیزکاری را توضیح می دهیم و در همین حین، نکات ایمنی مهمی را هم گوشزد می کنیم. با ما همراه باشید.

وسایل موردنیاز برای جمع کردن خرده شیشه ها

 • جارو و خاک انداز دستی
 • جاروبرقی
 • دستکش های ضخیم
 • عینک محافظ چشم
 • کفش های جلو بسته
 • چراغ قوه
 • پرزگیر
 • انبر کوچک آشپزخانه ای
 • فرچه پلاستیکی
 • سطل
 • شلنگ آب
 • دستمال کاغذی
 • یک تکه نان تازه
 • نوار داکت
 • کیسه زباله ضخیم یا پاکت کاغذی بزرگ
 • روزنامه
 • سیب زمینی

در ادامه، 3 مرحله اصلی پاک سازی خانه از شیشه شکسته شده توضیح داده شده اند.

1. جمع آوری تکه های بزرگ شیشه

در وهله اول، از دیگران بخواهید اتاق را تخلیه نمایند و هر چیزی که ممکن است در اثر برخورد با خرده شیشه ها آسیب ببیند را از اتاق خارج نمایند. کفش جلوباز بپوشید و با عینک محافظ و دستکش ضخیم، کار پاک سازی را آغاز کنید. در فرایند پاک سازی خرده شیشه ها، از پرنورترین چراغ قوه ای که در اختیار دارید بهره ببرید. چراغ قوه های LED برترین گزینه هستند، اما می توانید از چراغ قوه تلفن همراهتان هم بهره ببرید. هنگامی که در تاریکی، نور را به نقاط مختلف اتاق بتابانید، خرده شیشه ها می درخشند و به راحتی پیدا می شوند.

پاک سازی را با دفع کردن تکه های بزرگ شیشه آغاز کنید. اگر دستکش ضخیم ندارید، از انبرهای کوچک آشپزخانه ای برای برداشتن آن ها بهره ببرید. به خاطر داشته باشید که دفع شیشه با دست های برهنه، به هیچ عنوان عاقلانه نیست. تکه های بزرگ شیشه را در پاکت کاغذی یا کیسه زباله ضخیم قرار دهید. اگر کیسه زباله ضخیم در اختیار ندارید، می توانید از چندین کیسه برای ایجاد ضخامت کافی بهره ببرید یا تکه های شیشه را در روزنامه بپیچید. نباید فراموش کنید که تکه های بزرگ شیشه یا خرده شیشه ها، هیچوقت نباید بدون محافظ در سطل زباله قرار داده شوند.

نکته: برای جمع کردن خرده شیشه ها، روی زمین زانو نزنید. اگر ضروری است خم شوید، از یک حوله یا چهارپایه کوچک یاری بگیرید.

2. جمع آوری خرده شیشه های به جای مانده

اگر کف اتاق با فرش یا هر نوع کف پوش بافت دار پوشیده شده است، در ابتدا از یک فرچه پلاستیکی برای جمع کردن خرده شیشه هایی که روی سطح کف پوش قرار گرفته اند بهره ببرید. سپس، از جاروی دستی یا جاروبرقی برای جمع آوری سایر خرده شیشه ها یاری بگیرید. دقت داشته باشید که اصلا جارو یا فرچه را تکان ندهید، چراکه ذرات ریز شیشه به راحتی پخش می شوند و پاک سازی را به شدت سخت می نمایند. خرده شیشه ها را به آرامی در خاک انداز بریزید و تا جای ممکن در جارو کردن ظرافت به خرج دهید.

اگر قصد دارید از جاروبرقی بهره ببرید، ابتدا از نوع جاروبرقی و محکم بودن لوله آن اطمینان حاصل کنید. تمام جاروبرقی ها برای جارو کردن خرده شیشه ها مناسب نیستند.

اگر لوله جاروبرقی شما منعطف است، به هیچ وجه از آن برای پاک سازی خرده شیشه ها استفاده نکنید. این لوله ها معمولا در برخورد با تکه های ریز و درشت شیشه سوراخ می شوند و عملکرد جاروبرقی را مختل می نمایند. به جای جارو کردن خرده شیشه ها به صورت مستقیم، می توانید از سری های فرچه ای که برای جارو برقی ها تعبیه شده اند بهره ببرید. عملکرد این سری های فرچه ای، مانند فرچه های پلاستیکی است. در نهایت، اگر هنوز هم قصد استفاده از جاروبرقی را داشتید، نباید فراموش کنید که از کیسه زباله یک بارمصرف بهره ببرید و آن را پس از پاک سازی خرده شیشه ها دور بیندازید.

برای جمع آوری خرده شیشه های بسیار ریز، می توانید از یک تکه نان تازه یا سیب زمینی بهره ببرید. در بسیاری از مواقع، حتی بعد از دفع کردن تکه های بزرگ شیشه و با دقت جارو کردن خرده شیشه ها، هنوز هم ذرات ریزی روی زمین باقی می مانند که برای وارد کردن آسیب های جدی، کاملا کافی هستند! این ذرات معمولا در درزهای کف پوش ها و گوشه های غیرقابل دسترس دیوار ها جا خوش می نمایند و دفع کردنشان با جارو و فرچه ممکن نیست.

برای این منظور، دستکش ها را بپوشید و از یک تکه نان تازه یا یک تکه سیب زمینی پوست کنده شده بهره ببرید. استفاده از سیب زمینی بیشتر توصیه می گردد، چراکه می توانید گوشه های آن را مطابق با مکان هایی که مدنظرتان هستند ببرید تا بیشترین سطح تماس حاصل گردد. به خاطر داشته باشید که نان یا سیب زمینی را روی منطقه مورد نظر نکشید، بلکه از ضربه های آرام و مقطعی برای جمع آوری خرده شیشه ها بهره ببرید. به محض اتمام کار، نان یا سیب زمینی را دور بیندازید. استفاده از دستمال کاغذی و حوله خیس، پرزگیر و نوار داکت هم نتایج مشابهی در پی دارد.

3. پاک سازی نهایی

بعد از اطمینان حاصل کردن از تمیز شدن فضای داخلی خانه از خرده شیشه ها، نوبت انجام پاک سازی نهایی است. تمام وسایل غیر یک بارمصرفی که برای جمع آوری خرده شیشه ها استفاده نموده اید، باید با دقت و به طور کامل تمیز شوند. جارو و خاک انداز را در فضای باز و با شلنگ حاوی آب با فشار نسبتا قوی بشویید. از تمیز کردن کف کفش هایتان با آب هم غافل نشوید. تمام لباس هایی که حین پاک سازی به تن داشته اید را هم در تشت آب بیندازید و پس از خالی کردن آب، آن ها را با دقت بشویید.

اگر احساس می کنید که ممکن است جایی از نگاهتان پنهان مانده باشد، می توانید از شلنگ آب در فضای داخلی خانه هم بهره ببرید. فقط توجه داشته باشید که این کار را فقط زمانی می توانید انجام دهید که وسایل چوبی و آسیب پذیر را از اتاق خارج نموده باشید. به طور کلی، با انجام این 3 مرحله، هیچ جای نگرانی نیست، اما اگر خرده شیشه ها متعلق به وسایل بزرگی همانند آینه های قدی هستند، شاید بهتر باشد که گزینه شست و شو با آب را هم در صورت امکان در نظر بگیرید.

مرور کلی

تمیز کردن خرده شیشه ها کاری طاقت فرسا است که اگر به درستی انجام نگردد، می تواند به آسیب تماشا اعضای خانه منجر گردد. برای جمع آوری خرده شیشه ها، در وهله ای اول باید جانب احتیاط را رعایت کرد و پس از خلاص شدن از تکه های بزرگ شیشه، از ابزار مخصوص، همانند فرچه پلاستیکی و سیب زمینی، برای پاک سازی ذرات بسیار ریز خرده شیشه استفاده کرد. به خاطر داشته باشید که مهم ترین نکته در فرایند پاک سازی، داشتن دقت بالا است.

منابع: TheSpruce 1, TheSpruce 2

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 تیر 1401 بروزرسانی: 28 تیر 1401 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 2047

به "چگونه خرده شیشه ها را به روشی امن و ساده جمع کنیم؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چگونه خرده شیشه ها را به روشی امن و ساده جمع کنیم؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه خرده شیشه ها را به روشی امن و ساده جمع کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید