کرونا رفتار دیجیتالی کاربران را تغییر داد

به گزارش مجله تور مالزی، شیوع کرونا در جهان و اجبار مردم به ماندن در قرنطینه و خانه نشینی، تغییرات رفتاری دیجیتالی آنها را به دنبال داشته است. محققان مؤسسات پژوهشی مختلف ازجمله Hootsuite با ارائه گزارش هایی درباره میزان حضور کاربران در اینترنت، نحوه استفاده آنان از شبکه های اجتماعی و... در روزهای کرونایی، معتقدند این ویروس زندگی کاربران را دستخوش تغییر و تحولات قابل توجهی کرده و حالا دیگر گوشی های هوشمند و وسایل دیجیتال سیار ازجمله لپ تاپ و تبلت برای آنها معنای دیگری دارد.

کرونا رفتار دیجیتالی کاربران را تغییر داد

نگاهی به آمار دنیای

Hootsuite یکی از مؤسسات پژوهشی واقع در کالیفرنیا، عملاً پلتفرمی برای مدیریت و رصد میزان فعالیت در شبکه های اجتماعی دنیا را در اختیار دارد. این مؤسسه برای کل سال 2020 پیش بینی هایی دارد وعلاوه بر آن، به طور مجزا دوران کرونایی را زیر ذره بین قرار داده و به ارائه گزارش هایی در این بازه زمانی نیز پرداخته است.

طبق تازه ترین گزارش این مؤسسه، درحال حاضر 4.54 میلیارد کاربر در سراسر دنیا به اینترنت دسترسی دارند که نسبت به سال 2019 افزایش 7 درصدی نشان می دهد یعنی حدود 298 میلیون کاربر تازه به این جمع افزوده شده است. همچنین اکنون حدود 60 درصد مردم دنیا آنلاین هستند و بیش از نیمی از مردم دنیا در شبکه های اجتماعی حضور دارند. انتظار می رود تا انتها سال 2020، کاربران دنیا معادل 1.25 میلیارد سال در اینترنت حضور داشته باشند که البته گوشی های هوشمند و سایر وسایل دیجیتال سیار بیش از نیمی از این همراهی را با کاربران خواهند داشت. البته باید گفت که همچنان حدود 40 درصد مردم دنیا از دسترسی به اینترنت بی بهره هستند که بخش عمده این افراد را زنان تشکیل می دهند. بیشتر این شکاف جنسیتی را می توان در جنوب آسیا دید که شامل کشورهای افغانستان، پاکستان، بنگلادش، نپال، بوتان، هند و مالدیو می شود.

همچنین طبق این گزارش، درحال حاضر تعداد کاربران شبکه های اجتماعی 3.8 میلیارد نفر است که نشان از افزایش 9 درصدی نسبت به سال 2019 دارد و نشان می دهد 321 میلیون کاربر تازه هم به جمع کاربران شبکه های اجتماعی افزوده شده است. در این گزارش همچنین آمده است: کاربران به طور متوسط روزانه 2 ساعت و24 دقیقه یعنی حدود یک سوم از کل زمان حضور در اینترنت را در شبکه های اجتماعی به سر می برند که این رقم در دوران کرونا و خانه نشینی بالاتر رفته است.

افزایش 76 درصدی زمان استفاده از گوشی

مؤسسه Hootsuite در تازه ترین تحقیق خود شرایط رفتار دیجیتال کاربران در روزهای قرنطینه را مورد بررسی قرار داده است. البته این مؤسسه برای این پژوهش از آژانس بریتانیایی خلاق We Are Social و همچنین آژانس سنگاپوری Kepios نیز کمک گرفته و گزارش نهایی را ارائه کرده است. در این گزارش 17 کشور دنیا ازجمله امریکا، مکزیک، کانادا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، نیوزیلند و استرالیا مورد بررسی قرار گرفته و تغییرات رفتار دیجیتال کاربران آنها را در دوران قرنطینه و تا آوریل 2020 رصد شده است.

در این گزارش آمده است میزان استفاده از دنیای دیجیتال در دنیا از آوریل 2019 تا آوریل 2020 رشدی عجیب داشته است. با این که کل جمعیت دنیا تنها (82 میلیون نفر)

11 درصد رشد داشته است اما تعداد کاربران تلفن همراه در همین مدت رشدی 2.5 درصدی (128میلیون نفر) را نشان می دهد و در نهایت تعداد این کاربران به 5.19 میلیارد نفر رسیده است. این شرایط در سایر شاخص ها هم با رشد روبرو بوده و با توجه به بالا بودن میزان استقبال کاربران از دنیای دیجیتال در دوران کرونا انتظار می رود سال 2020 را با رشدی فراتر از انتظار به انتها ببریم.

اما تغییر رفتار کاربران چگونه بوده است؟ در این گزارش آمده است که 3 نفر از هر 4 کاربر حاضر در کشورهای مورد مطالعه یعنی حدود 76 درصد از کاربران اینترنت، زمان بیشتری را نسبت به روزهای قبل از کرونا در گوشی هوشمند خود سپری می کنند. همچنین 45 درصد آنها در لپ تاپ و 22 درصد هم در تبلت خود زمان بیشتری را نسبت به گذشته می گذرانند.

تفریح و خرید دیجیتال در دوران کرونا

اما این زمان ها در اینترنت و شبکه های اجتماعی چگونه صرف می شود و عملاً کاربران در ساعات رو به رشد آنلاین بودن خود، در فضای مجازی چه می کنند؟ طبق این گزارش 35 درصد از کاربران نسبت به دوران قبل از شیوع کرونا، زمان بیشتری را به گیم و بازی های ویدئویی و کامپیوتری اختصاص دادند و بیش از نیمی از کاربران این 17 کشور که مورد مطالعه قرار گرفته اند هم بیش از قبل در شبکه های اجتماعی و سرویس های پیام رسان حضور داشته اند که این ارقام به ترتیب 47 درصد و 46 درصد بوده است. همچنین 47 درصد از افراد حاضر در این مطالعه تحقیقاتی گزارش داده اند که در هفته های اخیر، زمان بیشتری را به خرید آنلاین اختصاص داده اند که این خریدها هم به بخش های مختلفی تقسیم می شود. طبق این گزارش، یک سوم این کاربران یعنی

33 درصد آنها، از فرصت خرید آنلاین برای مواد غذایی و تره بار استفاده کرده اند و 29 درصد آنها هم عنوان کردند که در دوران کرونا لوازم مورد نیاز و ضروری خانه شان را به صورت آنلاین خریداری کرده اند و از آن رضایت کامل دارند به گونه ای که در دوران پساکرونا هم احتمالاً همین فرایند را ادامه خواهند داد. البته افزایش خرید آنلاین در 6 هفته نخست سال 2020، سبب افزایش ترافیک 251 درصدی در سوپرمارکت ها شد. اما در مقابل، به دلیل شیوع کرونا و محدودیت های سفر، شاهد کاهش 71 درصدی خرید از وب سایت های مربوط به گردشگری بودیم که شامل بلیت، رزرو هتل، رستوران، وسایل نقلیه و... می شود.

کاربران به دنبال محتوای فیلم و موسیقی

طبق گزارش مشترک مؤسسه Hootsuite و سایر مؤسسات، کاربران در این 17 کشور در دوران کرونا و قرنطینه با توجه به سلیقه و عقیده خود به دنبال محتواهایی خاص در شبکه های اجتماعی و اینترنت و... نیز بودند که همین موضوع به افزایش تولید محتوا در زمینه های مختلف نیز کمک کرد و طبق گزارش این مؤسسات، میزان تولید محتوا در دوران کرونا از پیشرفت قابل توجهی برخوردار شده است چراکه شرکت های مختلف فرصت را غنیمت شمردند و به تولید محتوای مورد علاقه کاربران پرداختند. حدود 3 نفر از هر 5 کاربر یعنی حدود 57 درصد آنها از طریق سرویس های دیجیتال پخش فیلم به تماشای فیلم ها و آهنگ های مورد علاقه خود پرداخته اند و یکی از هر سه کاربر حاضر در این گزارش هم بیش از قبل از سرویس های دیجیتال پخش موسیقی استفاده می کند که این رقم معادل 36 درصد می شود. حدود نیمی از کاربران مورد مطالعه هم متقاضی تأمین محتوا در زمینه فیلم بودند که این افراد را می توان با توجه به جنسیت هم طبقه بندی کرد چرا که 47درصد آنها را زنان و 50درصد را نیز مردان تشکیل می دهند. طبق این گزارش، همچنین تقریباً یک سوم یعنی35درصد زنان و 30درصد مردان به دنبال محتواهایی همچون برنامه های تلویزیونی کلاسیک بوده اند و تنها 11درصد کاربران از بلاگرها (bloggers) و ولاگرها (vloggers) تقاضای آپدیت های بیشتر را داشتند. (ولاگر در اصطلاح به کسی گفته می شود که با ساخت و اشتراک گذاری ویدئوهایی در حوزه های مختلف قصد دارد تا موضوع های مختلف ازجمله مد و زیبایی، آرایشی و بهداشتی، تغذیه، گردشگری، تکنولوژی، سرگرمی و... را به نمایش بگذارد و در شبکه های اجتماعی که بیشتر در بستر پخش ویدئو هستند مثل یوتیوب فعالیت می کنند. تفاوت عمده بین بلاگرها و ولاگر ها در محتوای منتشر شده از جانب آنهاست. بلاگرها به تولید محتوا و عکس برای اهداف تبلیغاتی و اطلاع رسانی می پردازند در حالی که ولاگرها همان کار را در قالب ویدئو انجام می دهند).

دنیای دیجیتال در دنیا پساکرونا

آیا با انتها دریافت دوران قرنطینه باز هم رفتار کاربران تغییر می کند و به دوران پیش از کرونا نزدیک می شود؟ طبق این گزارش، از میان هر 5 کاربر تنها یک نفر از افراد حاضر در این تحقیق یعنی حدود 20 درصد کاربران تصمیم دارند پس از انتها دریافت قرنطینه نیز همچنان ساعات بیشتری را به تماشای فیلم از طریق سرویس های دیجیتال پخش فیلم اختصاص دهند. 15درصد از کاربران هم تصمیم دارند در دوران پساکرونا همچنان زمان بیشتری را در شبکه های اجتماعی سپری کنند و 16درصد کاربران نیز تصمیم دارند در سرویس های پیام رسان حضور بیشتری داشته باشند. همچنین تنها یکی از هر 10 کاربر یعنی حدود 10 درصد آنها تصمیم دارند به دنبال انتها دریافت کرونا همچنان زمان زیادی را به استفاده از اپلیکیشن های موبایل اختصاص دهند و بازی کامپیوتری یا ویدئویی انجام دهند.

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 977

به "کرونا رفتار دیجیتالی کاربران را تغییر داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا رفتار دیجیتالی کاربران را تغییر داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید