25 تن گوشت در خراسان جنوبی معدوم شد

به گزارش مجله تور مالزی، محمد اصغرزاده ظهر چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: تعداد کل نیروهای دامپزشکی استان 350 نفر است که از این تعداد 200 نفر در بخش دولتی و 150 در بخش خصوصی فعالیت می نمایند.

25 تن گوشت در خراسان جنوبی معدوم شد

وی با بیان اینکه در سطح کشور 38 هزار نفر در مجموعه دامپزشکی فعالیت می نمایند، اضافه کرد: از مجموع نیروهای مجموعه دامپزشکی حدود هفت هزار نفر در بخش دولتی فعالیت می نمایند.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه انتخابات نظام دامپزشکی استان در آذر ماه امسال برگزار خواهد شد، گفت: از مجموعه کسانی که ثبت نام می شوند تعداد هفت نفر برای چهار سال در شورای نظام پزشکی استان انتخاب خواهند شد.

اصغرزاده با بیان اینکه حفظ و صیانت از سرمایه دامی و امنیت غذایی مردم از رسالت های مهم دامپزشکی است، مطرح نمود: اگر دامپزشکی عملکرد درستی داشته باشد حدود 25 درصد باعث افزایش فراوری در منطقه می گردد.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود 900 بیماری مشترک بین انسان و حیوان وجود دارد که دامپزشکی عهده دار پیشگیری و جلوگیری از شیوع این بیماری ها را بر عهده دارد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه پیشگیری قطعا بهتر از درمان است، بیان نمود: دامپزشکی در طرح تحول سلامت هیچ هزینه ای را دریافت نمی کند لذا طرح تحول سلامت باید اکثر هزینه خود را برای پیشگیری صرف کند.

افتتاح مرکز قرنطینه در قاین

اصغرزاده با بیان اینکه سال گذشته بر اثر بیماری آنفولانزای فوق حاد 25 میلیون قطعه مرغ معدوم شده است، گفت: از آنجایی که سرمایه در گردش صنعت طیور استان بیش از یک هزار میلیارد تومان است لذا نباید بگذاریم این حوزه دچار آسیب گردد.

وی با اشاره به اینکه طی شش ماهه نخست امسال بیش از چهار هزار نمونه برداری در خصوص آنفولانزای فوق حاد در استان صورت گرفته است، اضافه کرد: احداث سه قرنطینه در ورودی های استان از سمت قاین، بجستان و طبس در دستور کار داریم که قرنطینه قاین در امسال به بهره برداری خواهد رسید.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی ادامه داد: خوشبختانه پس از هفت سال نخستین جلسه کمیته امور هماهنگی کشتارگاه ها در استان برگزار شده که در این جلسه نسبت به سامان دهی کشتارگاه های سطح استان تصمیمات بسیار خوبی گرفتهو احداث دو کشتارگاه خوسف و زیرکوه در دستور کار قرار گرفته است.

اصغرزاده با اشاره به اینکه طی شش ماهه نخست امسال 29 میلیون و 156 هزار خوراک طیور به ارزش 14 میلیون و 578 هزار دلار صادرات داشته ایم، گفت: همچنین بیش از یک میلیون و 856 هزار قطعه مرغ منجمد به ارزش 812 هزار و 147 دلار طی شش ماهه نخست امسال به کشور افغانستان صادر شده است.

واکسیناسیون 400 هزار راس دام برعلیه بیماری تب مالت

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال شش پرونده نیز در حوزه دام های توقیفی تشکیل شده است، مطرح نمود: طی شش ماهه نخست امسال در راستای مبارزه و پیشگیری از بیماری های دامی و مشترک یک میلیون و 700 هزار نوبت سرواکسیناسیون صورت گرفته که 730 هزار مورد مربوط به بیماری های مشترک بین انسان و دام بوده است.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در شش ماهه نخست امسال شش هزار قلاده واکسیناسیون نیز جهت پیشگیری از بیماری هاری صورت گرفته است، بیان نمود: امسال 400 هزار راس دام در استان بر علیه بیماری تب مالت واکسیناسیون شدند که این مهم موجب کاهش 57 درصدی بیماری در انسان شده است.

اصغرزاده ادامه داد: در مجموع از ابتدای امسال تا کنون سه هزار و 631 آزمایش در خصوص سرم شناسی، کشت میکروبی، انگل شناسی، خون شناسی، ویروس شناسی و آسیب شناسی در استان صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه طی شش ماهه نخست امسال در مجموع 26 هزار و 676 راس و قطعه در استان ذبح شده اند، اظهار کرد: از مجموع این کشتارها 15 هزار راس بره، هشت هزار راس بز و بزغاله، دو هزار و 163 راس گاو و گوساله، 539 شتر و 252 شترمرغ بوده اند.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه از قبال مجموع کشتارها در شش ماهه نخست امسال پنج هزار و 400 کیلوگرم گوشت ضبط و معدوم شده است، اضافه کرد: از ابتدای امسال 17 هزار و 319 مورد بازدید نیز توسط بازرسین دامپزشکی استان صورت گرفته که از این تعداد 592 مورد مربوط به موارد غیربهداشتی بوده است.

25 تن گوشت قرمز و مرغ معدوم شد

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با بیان اینکه طی بازرسی های صورت گرفته 185 هزار و 168 کیلو فرآورده دامی غیر بهداشتی ضبط شده است، گفت: در این راستا 12 پرونده تشکیل و 25 تن گوشت و مرغ معدوم شده است.

اصغرزاده با اشاره به اینکه طی شش ماهه نخست امسال بیش از شش میلیون قطعه مرغ کشتار شده است، مطرح نمود: در حال حاضر 19 واحد فراوریی در هفت شهرستان مرغ بدون آنتی بیوتیک فراوری می نمایند که در این راستا طی شش ماهه نخست امسال 526 هزار قطعه مرغ بدون آنتی بیوتیک کشتار شده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال 12 میلیون قطعه جوجه ریزی در واحدهای مرغداری گوشتی داشته ایم، بیان داشت: حدود دو میلیون مرغ تخم گذار در 38 واحد فعال استان نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال چهار هزار و 300 آزمایش در حوزه طیور انجام و سه هزار و 300 مورد نمونه برداری شده است، اضافه کرد: در شش ماهه نخست امسال بیش از 35 میلیون قطعه مرغ در استان واکسیناسیون شده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 بهمن 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 64

به "25 تن گوشت در خراسان جنوبی معدوم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "25 تن گوشت در خراسان جنوبی معدوم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید