ابزاری برای تشخیص آسیب های سطح شیشه در مقیاس نانو ساخته شد

به گزارش مجله تور مالزی، محققان با استفاده از میکروسکوپ نوری نزدیک میدان شرکت نیسپک و روش نگاشت نوری میدان نزدیک با طیف وسیع پیروز به تشخیص آسیب های سطح شیشه در مقیاس نانومتری شدند.

ابزاری برای تشخیص آسیب های سطح شیشه در مقیاس نانو ساخته شد

با ما همراه باشید و درباره خرید متعادل بیشتر بدانید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، روش طیف سنجی تازهی که ارائه شده، نقایص ریز موجود در شیشه را نشان می دهد که با این کار می توان شیشه ای با دوام بیشتر تولید کرد. با نگاشت نوری میدان نزدیک با طیف وسیع، یک پرتو نور مادون قرمز می تواند نقص و آسیب را در سطح نانو نشان دهد.

برای اولین بار، تغییرات ساختاری سطح شیشه به دلیل سایش و آسیب در مقیاس نانو، از طریق طیف سنجی مشخص شد که ممکن است منجر به بهبود محصولات شیشه ای مانند نمایشگر های الکترونیکی و شیشه های جلوی خودرو شود.

سونگ کیم، استاد برجسته شیمی در استان پنسیلوانیا می گوید: یکی از زمینه های اصلی تحقیق در گروه من، علم سطح شیشه است، که عمدتا رابطه بین خاصیت، ساختار شیشه و خواص مکانیکی و شیمیایی، به ویژه دوام مکانیکی و دوام شیمیایی است

وی می گوید: یکی از روش هایی که ما از آن استفاده کرده ایم طیف سنجی ارتعاشی است. اما چالش تجزیه و تحلیل ساختاری در مقیاس نانو سطح شیشه این است که بسیاری از روش های طیف سنجی که مردم به طور گسترده استفاده می کنند در اینجا کار نمی کنند.

طیف سنجی مادون قرمز می تواند نقص سطح را فقط تا حدی تشخیص دهد. اگر نوع نقصی که در سطح شیشه ایجاد می شود کوچکتر از 10 میکرون باشد که کمتر از طول موج 10 میکرونی طیف سنجی مادون قرمز است، پس نمی توان به درستی آنالیز یا تصویرسازی کرد. روش های تجزیه و تحلیل مانند طیف سنجی رامان که در جامعه تحقیقاتی شیشه استفاده می شود از نظر تفکیک فضایی بهتر عمل می کند، اما هنوز برای تحلیل ساختاری در مقیاس نانو کافی نیست.

تیم کیم می خواست روشی را ارائه کند که دریابد چه نوع تغییر ساختاری در اطراف تورفتگی های نانویی در سطح شیشه ایجاد می شود. به نام بخشی از این مطالعه، آن ها سطح شیشه را با یک نوک کوچک خراشیدند که می تواند نانو فرورفتگی هایی به عمق چند صد نانومتر و عرض یک یا دو میکرون ایجاد کند. یافتن اینکه چه نوع تغییرات ساختاری حتی در مقادیر ناچیز آسیب اتفاق می افتد از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا این نقص های بی نهایت کوچک می توانند بر مقاومت شیشه تأثیر بگذارند.

به گفته محققان، نمونه ای از آن Gorilla Glass است که از طریق کورنینگ (Corning Inc) به نام شیشه نمایشگر برای وسایل الکترونیکی مانند تلفن های همراه و اخیراً برای شیشه های اتومبیل و هواپیما تولید شده است. این شیشه ها هنگام خروج از کارخانه فوق العاده مستحکم هستند، اما تا زمانی که به تولیدکنندگان برسد، شیشه ضعیف تر می شود و این به دلیل خراش های ریز و آسیب های دیگر در هنگام تماس های فیزیکی حاصل از حمل و نقل تماس کاغذ، لرزش در یک کامیون، نشستن در بسته بندی و آسیب هنگام تخلیه است. نقص ممکن است قابل مشاهده نباشد، اما برای ضعیف شدن شیشه کافی است.

بنابراین؛ چگونه می توان چنین آسیب ساختاری نامرئی را توصیف کرد؟

وقتی تیم کیم فرورفتگی های بسیار کوچک خود را درون شیشه ایجاد کرد، آن ها می خواستند ببینند که به دلیل آسیب رسیدن به شیشه، چه نوع تغییر ساختاری در داخل و اطراف تورفتگی رخ داده است.

کیم گفت: از آنجا که حداکثر اندازه دندانه ها فقط چند میکرون بود، ما برای مشخص مشخصات این مسئله، نیاز به یک روش طیف سنجی مادون قرمز داشتیم.

برای غلبه بر این چالش و دیدن آسیب به شیشه از یک روش دقیق تازه استفاده کردند که به نام نقشه برداری نوری میدان نزدیک طیف وسیع شناخته می شود. این روش هم تفکیک طیفی نوری و هم تفکیک پذیری زیاد فضایی را ارائه می دهد و از میکروسکوپ نوری نزدیک میدان شرکت Neaspec GmpH، یک شرکت ابزار تصویربرداری و طیف سنجی در مقیاس نانو در آلمان استفاده می کند.

آن ها پیروز شدند با استفاده از این روش، مشخصه یابی سطح شیشه را در مقیاس نانومتری انجام دهند و اطلاعات جالب توجهی از آسیب های سطحی در شیشه ارائه دهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1663

به "ابزاری برای تشخیص آسیب های سطح شیشه در مقیاس نانو ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابزاری برای تشخیص آسیب های سطح شیشه در مقیاس نانو ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید