اسید اوریک بالای خون و راههای کاهش آن

به گزارش مجله تور مالزی، در این مطلب به علل و عوامل ازدیاد اسید اوریک خون و به اصطلاح ازدیاد اوره در بدن، و سپس اختلالاتی که در پی آن ایجاد می شود خواهیم پرداخت.

اسید اوریک بالای خون و راههای کاهش آن
اسید اوریک ترکیب آلی از عناصر کربن، اکسیژن، نیتروژن و هیدروژن به فرمول شیمیایی C5H4N4O3 می باشد. اسید اوریک یک فرآورده زائد حاصل از سوخت و ساز موادی به نام پورین ها در مواد غذایی است. بیشتر اسید اوریک ساخته شده از طریق بدن در خون حل می شود و از طریق کلیه به درون ادرار دفع می شود.اما گاهی بدن شما یا اسید اوریک زیادی فراوری می کند یا میزان کمی از آن را دفع می کند.1

چرا اسیداوریک بالا می رود؟زمانی اسیداوریک خون بالا می رود که:

الف- بدن اسیداوریک زیادی فراوری کند.

ب- کلیه ها نتوانند اسیداوریک را با سرعت کافی از بدن دفع کنند.

افزایش اسیداوریک خون احتمال ابتلا به نقرس را افزایش می دهد و یا ممکن است هیچ مسئله ای ایجاد نکند.

همچنین افزایش اسیداوریک خون باعث می شود برخی افراد دچار سنگ کلیه یا نارسایی کلیه شوند و نیز برخی افراد به دلیل اسیداوریک خون بالا مبتلا به فشار خون بالا، بیماری قلبی و بیماری مزمن کلیوی می گردند.

اما معلوم نیست که آیا افزایش اسیداوریک خون به طور مستقیم باعث این بیماری ها می شود و یا فقط علامت زودرس این بیماری هاست.

عوامل افزایش دهنده اسید اوریک خون عبارتند از:

داروهای دیورتیک (ادرار آور)

ژنتیک (زمینه ارثی)

کم کاری تیروئید

داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن

نیاسین یا ویتامین ب3

چاقی

بیماری پسوریازیس

برنامه غذایی سرشار از پورین مانند مصرف زیاد انواع گوشت و حبوبات

نارسایی کلیه : عدم توانایی کلیه ها در دفع مواد زائد از بدن

سندرم تحلیل تومور : آزادسازی سریع سلول ها به جریان خون در اثر برخی سرطان ها و یا شیمی درمانی آنها

لوسمی

مصرف زیاد کافئین

لنفوم هوچکین

لنفوم غیرهوچکین2

بالا بودن اسید اوریک خون (هیپراوریسمی) در ابتدا ممکن است علائمی نداشته باشد. اما در صورت عدم درمان می تواند به این عوارض منجر شود:

نقرس

سنگ های اسید اوریکی در مجاری ادراری

رسوبات اسیداوریکی در کلیه ها

رسوبات اسید اوریکی در بافت های نرم

تشخیص افزایش اوره در خونآزمایش و معاینه مفصل

آزمایش مایع مفصلی

سنجش میزان اسید اوریک خون

رادیوگرافی مفصل (که ممکن است نرمال باشد)

در صورت لزوم بیوپسی از مفصل

پیشگیری از افزایش سطح اسید اوریککنترل کردن وزن بدن و کاهش وزن به آرامی.

مصرف روزانه میوه های تازه، سبزی، محصولات سبوس دار و حبوبات.

مصرف روزانه لبنیات کم چرب.

توجه کردن به پورین موجود در مواد غذایی.

اجتناب از خوردن احشا و ماهی های کنسرو مانند ساردین در روغن.

مصرف نکردن بیش از 100 گرم گوشت، سوسیس، ماهی و مرغ در روز.

خوردن مواد غذایی کم چرب.

نوشیدن روزانه مایعات کم کالری مانند آب، چای و آب میوه طبیعی.1

روش های کاهش اسید اوریک بالا

1. کاهش مصرف غذاهای سرشار از پورینیکی از راه ها برای کاهش اسید اوریک، کاهش مصرف مواد غذایی سرشار از پورین است. هضم غذاهای سرشار از پورین، موجب فراوری اسید اوریک در بدن می شود.

بنابراین برای کاهش اسید اوریک در بدن تان، غذاهای زیر را کمتر مصرف کنید:

گوشت اندام مانند جگر

بوقلمون

ماهی و صدف ها

گوش ماهی

گوشت بره

گوشت گوساله

گل کلم

نخود فرنگی

حبوبات خشک شده

قارچ ها

2. خودداری از مصرف قند و شکر

غذاهای سرشار از قنددر حالی که معمولا اسید اوریک را با غذاهای سرشار از پروتئین ارتباط می دهند، مطالعات تازه نشان داده است که مصرف قندها نیز می تواند از دلایل اسید اوریک بالا باشد. این امر شامل انواع مشتقات قندها از جمله شکر معمولی، شربت ذرت، شربت ذرت با فروکتوز بالا و… می شود.

قندِ فروکتوز به طور عمده در غذاهای فراوری شده استفاده می شود. محققان دریافتند که این نوع از قندها نقش خاصی در افزایش اسید اوریک در بدن دارد. بنابراین از این پس تلاش کنید که برچسب غذاها را بخوانید. بیشتر از غذاهای کامل استفاده کنید و مصرف غذاهای فراوری شده و سرشار از قندها را کاهش دهید.

نوشیدنی های شیریننوشیدنی های شیرین و حتی آبمیوه های تازه نیز سرشار از فروکتوز و گلوکز هستند. شربت ذرت با فروکتوز بالا نیز محتوی ترکیبی از فروکتوز و گلوکز است که معمولا 55 درصد از آن فروکتوز و 42 درصد از آن را گلوکز تشکیل می دهد. این ترکیب تقریباً مشابه چیزی است که در شکر معمولی می بینیم که 50 درصد از آن را فروکتوز و 50 درصد دیگر را گلوکز تشکیل می دهد.

فروکتوز شکر که در غذا یا نوشیدنی ها وجود دارد، سریع تر از قندهای طبیعی غذا در بدن جذب می شود. جذب سریع تر این قندهای تصفیه شده موجب افزایش قند خون و همچنین افزایش اسید اوریک در بدن می شود.

بنابراین بهتر است که نوشیدنی های شیرین و پرشکر را با نوشیدنی های طبیعی و سرشار از فیبر جایگزین کنید.

نوشیدن آب بیشترنوشیدن میزان زیاد مایعات به کلیه کمک می کند تا اسید اوریک را سریع تر دفع بکند. بنابراین بهتر است از این پس همراه خودتان بطری آبی داشته باشید و هر یک ساعت به خودتان یادآوری کنید که میزانی از آن را بنوشید.

3. کاهش وزنعلاوه بر رژیم غذایی، داشتن اضافه وزن نیز می تواند سطح اسید اوریک را بالا ببرد. سلول های چربی بیش از سلول های عضلات اسید اوریک فراوری می کنند. علاوه بر این داشتن اضافه وزن تصفیهٔ اسید اوریک را برای کلیه سخت تر می کند. همچنین کاهش وزن بسیار سریع نیز می تواند بر سطح اسید اوریک تأثیر منفی بگذارد.

بنابراین اگر اضافه وزن دارید، بهتر است از مصرف غذاهای نامناسب خودداری کنید. با متخصص تغذیه دربارهٔ یک رژیم غذایی ساده و برنامه ٔ کاهش وزن مناسب مشورت کنید. پزشک می تواند وزن ایده آل را برایتان مشخص کند.

4. تنظیم سطح انسولینهنگام مراجعه به پزشک، سطح قند خون تان را کنترل کنید. این موضوع حتی در صورت مبتلانبودن به دیابت هم توصیه می شود.

بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است میزان زیادی انسولین در جریان خون شان داشته باشند. این هورمون برای جابه جایی قند از خون به سلول های بدن ضروری است. با این حال میزان زیاد انسولین می تواند منجر به افزایش اسید اوریک در بدن بشود.

همچنین وضعیتی به نام پیش دیابت نیز می تواند باعث افزایش سطح انسولین و خطر بالای ابتلا به دیابت نوع 2 شود. اگر پزشک به مقاومت به انسولین مشکوک باشد، ممکن است علاوه بر گلوکز خون، سطح انسولین سرم را نیز بررسی بکند.

5. مصرف فیبر بیشتر در رژیم غذاییافزایش مصرف فیبر به بدن تان کمک می کند تا بتواند بهتر اسید اوریک را دفع کند. همچنین فیبر می تواند قند خون و سطح انسولین را تنظیم کند.

همچنین مصرف فیبر با افزایش احساس سیری، از خطر پرخوری جلوگیری می کند. روزانه حداقل 5 تا 10 گرم فیبر محلول را از طریق غذاهایی مانند غذاهای زیر دریافت کنید:

میوهٔ تازه، منجمد یا خشک شده

سبزیجات تازه و منجمد

جودوسر

مغزها

جو

6. کاهش استرساسترس، خواب ناکافی و تحرک کم می تواند منجر به بروز التهابات بشود. التهابات می توانند موجب افزایش سطح اسید اوریک شوند.

انجام تکنیک های کنترل استرس مانند تنفس عمیق و یوگا می تواند به شما در مبارزه با استرس کمک بکند. به این منظور می توانید به کلاس های یوگا مراجعه یا برنامه های مخصوصی را دانلود کنید که تنفس عمیق را به شما یادآوری می کند.

نکات مهم برای داشتن خواب باکیفیت را رعایت کنید. این نکات عبارت اند از:

دو تا سه ساعت قبل از خواب از نگاه کردن به صفحه های تلفن همراه و تلویزیون خودداری کنید.

هر روز در ساعت مشخصی بخوابید و بیدار بشوید.

پس از صرف شام از مصرف نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید.

اگر به بی خوابی یا اختلالات خواب دچار هستید، به پزشک مراجعه بکنید.

7. کاهش داروها و مکمل های مصرفیبرخی داروها و مکمل ها نیز می توانند باعث افزایش اسید اوریک در خون شوند. این داروها عبارت اند از:

آسپرین

ویتامین B3 (نیاسین)

داروهای ادرارآور

داروهای سرکوب کنندهٔ دستگاه ایمنی

داروهای مخصوص شیمی درمانی

اگر هر یک از این داروها را مصرف می کنید و به اسید اوریک بالا نیز مبتلا هستید، پزشک می تواند به شما در پیداکردن جایگزین مناسب کمک بکند.3

پی نوشت:

1.www.mashreghnews.ir

2.www.article.tebyan.net

3.www.chetor.com

منبع: راسخون
انتشار: 16 آذر 1400 بروزرسانی: 16 آذر 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1834

به "اسید اوریک بالای خون و راههای کاهش آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسید اوریک بالای خون و راههای کاهش آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید