اشتغال 40 هزار نفر در پارک های علم و فناوری

به گزارش مجله تور مالزی، به گزارش خبرنگاران، محمدعلی زلفی گل بعد از ظهر سه شنبه در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه در اردبیل اظهار کرد: مراکز رشد علم و فناوری متولی مستقیم در دانشگاه ها نداشت که با روی کار آمدن دولت سیزدهم و در وزارت علوم سعی کردیم تا معاونت فناوری و نوآوری را تأسیس کنیم.

اشتغال 40 هزار نفر در پارک های علم و فناوری

وی کوشش های این معاونت را در یک سال گذشته یادآور شد و توضیح داد: بیش از 40 هزار شغل در پارک های علم و فناوری، هسته های فناور بعلاوه مراکز رشد ایجاد شده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضرورت تقویت این حوزه را با همراهی دانشجویان و اساتید دانشگاه ها یادآور شد و گفت: در بیشتر استان ها پارک های علم و فناوری و یا اخیراً پردیس های فناوری در حال تأسیس و راه اندازی است که حمایت های همه جانبه از این مجموعه ها انجام می گردد.

زلفی گل به ابتکارات نو در توسعه این مراکز را یادآور شد و اضافه نمود: در یک سال گذشته با برگزاری جشنواره های مختلف سعی کردیم تا از فن بازارهای استانی و صاحبان ایده های نو و خلاقانه حمایت ها و پشتیبانی های لازم را انجام دهیم.

تقویت دیپلماسی علمی با کشورهای همسایه

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به ملاقات اخیر با سفیر کره جنوبی اشاره نمود و ادامه داد: حساسیت ها و برداشت های سیاسی در این حوزه انجام شد اما واقعیت این است که ما کوشش می کنیم تا با سفرای کشورهای همسایه به ویژه کشورهای مسلمان تفاهم نامه همکاری و مشارکت در طرح های علمی را برقرار کنیم.

وی تقویت دیپلماسی علمی با کشورهای همسایه و مسلمان را از روینمودهای وزارت علوم برشمرد و اعلام کرد: سعی ما بر این است تا در ابعاد مختلف این دیپلماسی علمی به تقویت نظام تبادلات دانشجو، استاد و نوآوری، شکوفایی علمی و تحقیقاتی تبدیل گردد.

زلفی گل ضرورت تجهیز آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه ها را به تجهیزات و امکانات مدرن یادآور شد و افزود: قرار است از محل فاینانس بانکی اعتباراتی در این حوزه تأمین گردد که با تخصیص آن آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه ها مجهز خواهد شد.

ایجاد اشتغال موضوع فرابخشی است

وزیر علوم در خصوص ایجاد شغل برای فارغ التحصیلان دانشگاهی اعلام کرد: به تناسب شرایط تحصیلات تکمیلی در مقاطع ارشد و دکترا، باید شغل ایجاد شده نیز شأن و منزلت آنها را حفظ کند.

وی هزینه بالای ایجاد اشتغال در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را برای فارغ التحصیلان هزینه بر خواند و اظهار کرد: قطعاً اشتغال ایجاد شده برای نخبگان علم و فناورپایه است و در این زمینه از صاحبان ایده های نوآورانه حمایت می کنیم تا ایده خود را تبدیل به عمل و محصول فناورانه نموده و از سوی سرمایه گذاران بخش خصوصی مورد حمایت قرار گیرند.

زلفی گل ایجاد اشتغال را یک مسئله فرابخشی توصیف کرد و گفت: تمام حاکمیت دغدغه ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و بیکاران را دارند که در این زمینه امیدواریم جهت گیری دانشگاه ها نیز به سمت آموزش های مهارت محور باشد.

وی هزینه سنگین تحصیل دانشجویان را در دانشگاه ها به شکل مجانی یادآور شد و توضیح داد: دولت در قبال هزینه سنگین برای تحصیل دانشجویان در مقاطع مختلف تعهداتی را می گیرد تا در حوزه های مختلف شاهد به کارگیری نیروها باشیم.

زلفی گل به پذیرش دانشجو از کشورهای دیگر نیز اشاره نمود و اضافه نمود: به تناسب ظرفیت مازاد جذب این دانشجویان بدون کنکور انجام می گردد و ما سعی داریم این تعاملات بین المللی را با کشورهای همسایه و اسلامی افزایش دهیم.

وی پذیرش دانشجویان خارجی را در پردیس های داخلی یادآور شد و اعلام کرد: ما چاره ای جز پذیرش دانشجوی خارجی به روش غیرآزمون نداریم و قطعاً این پذیرش ها خارج از ظرفیت مشخص شده است.

زلفی گل در خصوص دانشجویان دستگیر شده در حوادث اخیر نیز افزود: ما از روز اول پیگیر آزادی دانشجویان بودیم ولی در بعضی موارد بی قانونی ها مسائل و دغدغه های جدی به وجود آورده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: در جاهایی به علت رعایت نکردن قوانین، دانشجویان ما دستگیر شده اند که پیگیری در این زمینه ادامه دارد.

زلفی گل اظهار کرد: بعضی از افراد هزینه عدم رعایت قوانین را پرداخت می نمایند و قطعاً در دوران دانشجویی نیز این شرایط خاص و ویژه است.

وی ضرورت تکریم استاد و تقویت رابطه استاد شاگردی را یادآور شد و توضیح داد: در مراکز علمی و دانشگاهی این روابط باید حسنه و بر اساس عقلانیت باشد تا امکان توسعه و تقویت شرایط بهتر را در مراکز علمی ببینیم.

احداث خوابگاه های نو در دانشگاه محقق اردبیلی

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به سؤالی در خصوص نتایج سفر به استان اردبیل نیز گفت: استان اردبیل و دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان مادر دانشگاه های استان، از زیبایی ها و ویژگی ممتازی برخوردار است به طوری که این دانشگاه در رتبه بندی های بین المللی توانسته شرایط اثربخش خود را ارتقا دهد.

زلفی گل به بازدید از پروژه های عمرانی اشاره نمود و اضافه نمود: امیدواریم از ظرفیت دور دوم سفرها برای جذب اعتبارات استفاده گردد تا شاهد تکمیل پروژه های نیمه تمام در این دانشگاه باشیم.

وی با قدردانی از رؤسای سابق این دانشگاه در پیشبرد اهداف و برنامه ها اعلام کرد: با همکاری رئیس صندوق رفاه دانشجویان، تصمیم گرفتیم تا در کنار تکمیل خوابگاه نیمه تمام، خوابگاه نوی نیز در این دانشگاه کلنگ زنی گردد تا شاهد ارائه خدمات به دانشجویان در قالب خوابگاه و سلف سرویس باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 دی 1401 بروزرسانی: 9 دی 1401 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 2136

به "اشتغال 40 هزار نفر در پارک های علم و فناوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتغال 40 هزار نفر در پارک های علم و فناوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید