افزایش سرقت گوسفند ، دزدها گوسفندان را قاچاق می نمایند!

به گزارش مجله تور مالزی، به گزارش خبرنگاران، محمد یکی از عشایر جنوب کشور می گوید: حدود 40 تا از گوسفندهایمان را شب بردند. صبح که بیدار شدیم، آغل خالی بود. تمام کوه ها را گشتیم و ردی ندیدیم. هرچه داشتیم بردند. شکایتمان را هم به پاسگاه منطقه بردیم اما نتوانستیم سارق را پیدا کنیم و پرونده بسته شد.

افزایش سرقت گوسفند ، دزدها گوسفندان را قاچاق می نمایند!

خاتون یکی دیگر از عشایر جنوب هم به خبرنگاران شرح می دهد: چند خانواده ایم و با هم ییلاق و قشلاق می کنیم. سه تا از گوسفندهایم را برده اند. نه شوهری دارم و نه کسی که خرج و مخارجم را بدهد. مگر من منبع درآمد دیگری هم جز این گله کوچک دارم؟ می گویند شاید گرگ برده باشد اما هیچ نشانه ای که گرگ، گوسفندهایم را برده باشد نیست. شاید سه گوسفند برای شما کم باشد ولی برای من نه.

این روزها سرقت دام بالا گرفته و اتحادیه های متولی دامداران، ضمن تایید این موضوع از قاچاق دام سرقتی به کشورهای عربی می گویند. آنها می گویند حداقل قیمت یک گوسفند دو میلیون تومان است و شیوع فقر و بیکاری انگیزه سرقت دام را افزایش داده است.

سرقت گوسفند و قاچاق به کشورهای دیگر

در همین مورد احمد مقدسی، رئیس هیأت مدیره کانون انجمن صنفی گاوداران ایران به خبرنگاران می گوید: از دزدی دام سنگین خبری نشده اما دزدی دام سبک نظیر گوسفند نسبت به قبل بیشتر شده است. طبیعی است وقتی قیمت ها بیشتر گردد انگیزه دزدی هم بیشتر می گردد.

او در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است دام های سرقت شده به کشورهای دیگر قاچاق شوند؟ می گوید: بعید نیست، وقتی ماشین می دزدند و به پاکستان می برند، قاچاق دام که سخت نیست. معمولا قاچاق دام هم به عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس است. این در حالی است که بعضی از فعالان بازار می گویند گوشت گوسفند در بین کشورهای حوزه خلیج فارس هواداران زیادی دارد و حالا با شرایط فعلی مالی و سقوط ارزش ریال تمایل آنها برای خرید گوشت ایرانی بیشتر شده است.

علی اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی هم به خبرنگاران می گوید: به طور میانگین قیمت یک گوسفند 2 میلیون و 200 هزار تومان است و نمی توانید گوسفندی با بهای کمتر از 2 میلیون تومان پیدا کنید.

او ادامه می دهد: گاهی سارقان جلوی خودروی حمل گوسفند را گرفته، حتی راننده را پیاده می نمایند و وانت را با گوسفندهایش می برند. می دزدند و در کشتارگاه ها سلاخی می نمایند و وارد بازار می نمایند.

ملکی می گوید: تمام دام هایی که به تهران وارد می گردد از غرب کشور و کردستان است که به تهران وارد می شوند، در بین راه گاهی گوسفند دزدی می گردد و ما هم از اخبار این موضوع آگاه هستیم.

او در انتها به علل سرقت اشاره می نماید و می گوید: با توجه به شرایط مالی موجود، بالا رفتن هزینه ها و افزایش بیکاری شاهد این چنین سرقت هایی هستیم.

براساس آخرین قیمت های موجود در حال حاضر گوشت قیمت یک کیلوگرم گوشت خورشتی گوسفندی بیش از 200 هزار تومان، ران گوسفندی کیلویی 145 هزار تومان، سردست و همچنین شقه گوسفندی کیلویی 111 هزار تومان است.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1395

به "افزایش سرقت گوسفند ، دزدها گوسفندان را قاچاق می نمایند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش سرقت گوسفند ، دزدها گوسفندان را قاچاق می نمایند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید