افزایش 53 درصدی خرید نفت چین از ایران و ونزوئلا در سال 2021

به گزارش مجله تور مالزی، پالایشگاه های چینی در سال گذشته میلادی 324 میلیون بشکه نفت از ایران و ونزوئلا خریدند که 53 درصد از سال پیش از آن بیشتر است.

افزایش 53 درصدی خرید نفت چین از ایران و ونزوئلا در سال 2021

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، واردات نفت خام چین از ایران در سال 2021 به بالاترین رقم از سال 2018 رسید.

به گزارش بلومبرگ، آمریکا در سال 2018 با هدف به صفر رساندن صادرات نفت ایران، تحریم هایی علیه این کشور اعمال کرد.

آمار شرکت کپلر، شرکت رهیابی محموله های نفتی، نشان داد پالایشگاه های چینی 324 میلیون بشکه نفت از ایران و ونزوئلا در سال 2021 خریدند که حدود 53 درصد از سال گذشته بیشتر است.

بر اساس این آمار، این رقم، بالاترین اندازه از سال 2018 به شمار می رود که چین در آن سال از ایران و ونزوئلا 352 میلیون بشکه نفت خریده بود.

به نوشته این گزارش، پالایشگاه های خصوصی چین، مشتریان اصلی محموله های نفت شناور ایران بر روی آب به وسیله خرید لحظه ای هستند. نفت خام ایران در نفتکش هایی در آب های آسیا، گزینه مجذوب کنندهی است؛ چراکه می تواند به سرعت ارسال و تحویل گردد. میلیون ها بشکه نفت شناور در سواحل چین، اطراف سنگاپور و مالزی وجود دارد که نفت ایران نیز در میان آن ها وجود دارد.

خریداران چینی به ویژه پالایشگاه های خصوصی از موضع سخت واشنگتن در قبال ایران و ونزوئلا و ادامه خرید نفت از این کشور با توجه به اینکه همتایان شان در سایر نقاط آسیا خرید خود از ایران را متوقف کردند، سود بردند.

انبوهی از محموله های فروخته نشده، افزایش قیمت های بین المللی و صدور سهمیه های بیشتر واردات نفت خام از سوی چین (برای پالایشگاه هایش)، پالایشگاه های خصوصی این کشور موسوم به تی پات ها را تشویق کرد تا نفت بیشتری از این ایران و ونزوئلا خریداری نمایند. این محموله ها معمولا در آمار رسمی گمرک نشان داده نمی شوند.

آنوپ سینگ، بخش تحقیقات نفتکش ها در شرکت کشتیرانی Braemar ACM گفت: این افزایش (واردات) با افزایش قیمت ها شروع شد چراکه نفت ایران مقرون به صرفه تر بود.

به گفته سینگ، نفت های تحریمی معمولا در کشتی های قدیمی اسقاطی ارسال می شوند که این امر سبب می گردد در هزینه ها صرف جویی گردد. محموله ها ممکن است مسقیما از کشور مبدا در نفتکش هایی که اصطلاحا تاریک شده اند ارسال می شوند (به این معنا که سیستم ردیابی آن ها خاموش شده است) یا بین کشتی ها در دریا منتقل می شوند تا مبدا نفت خام معین نگردد.

در ادامه این گزارش آمده است، نام نفت خام ایران و ونزوئلا اغلب به نام نفت عمان یا مالزی تغییر داده می گردد. آمار های رسمی نشان می دهند، چین از دسامبر 2020 تا به امروز هیچ نفتی از ایران وارد ننموده درحالی که واردات از عمان و مالزی افزایش یافته است.

افزایش حدود 50 درصدی قیمت نفت در دنیا طی سال گذشته، نفت های تحریمی را (برای خریداران) مجذوب کننده تر می نماید.

یونتائو لیو، تحلیلگر انرژی اسپکت در لندن گفت، افزایش قیمت نفت و مالیات و آنالیز های آلایندگی می تواند برای پالایشگاه های خصوصی چینی (تی پات ها) هزینه های بیشتری داشته باشد و فشار بیشتری بر آن وارد کند.

قیمت نفت های تحریمی اغلب با تخفیف همراه است و همین امر جذب نماینده پالایشگاه های چینی است.

به گزارش فارس، یک مقام ارشد آمریکایی در ماه سپتامبر به رویترز گفته بود واشنگتن از خرید نفت چین از ایران مطلع است و دیپلماسی را به عنوان مسیری موثرتر برای رسیدگی به نگرانی های ما انتخاب نموده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 فروردین 1401 بروزرسانی: 24 فروردین 1401 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1961

به "افزایش 53 درصدی خرید نفت چین از ایران و ونزوئلا در سال 2021" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 53 درصدی خرید نفت چین از ایران و ونزوئلا در سال 2021"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید